Kirjoitin tänne aikoinaan jutun, jossa kyselin neuvoja tilanteeseemme. Olen siis suomalainen äiti ja asun Ranskassa intialais-ranskalaisen mieheni kanssa. Mieheni on perinyt ranskalaiselta isältään sukunimen Pillu. Ehdotin hänelle, että otettaisiin koko perhe käyttöön hänen intialaisen äitinsä sukunimi Subranami. Mies ei tähän kuitenkaan suostunut, vaan pojastamme tuli Daniel Vijay Pillu. Suostuin siis mieheni tahtoon. Aiomme asua Ranskassa ja vaikka joskus ero tulisikin, niin myös minä jäisin tänne asumaan. Oma sukunimeni on tavallinen suomalainen -nen-päätteinen nimi ja aion myös pitää sen jatkossakin.
Pillu-sukunimenä
minä
4
1216
Vastaukset
- Ansula
Ensin ajattelin, että tämä on joku feikki, ei kai tuollaista sukunimeä voi olla. Mutta muistin sitten, että olin joskus katsonut jonkun ohjelman (olisiko sitten ollut ranskalainen), jonka lopputeksteissä mainittiin joku sukunimeltään Pillu -niminen.
- jinna
siinä sitten mitään! Eihän nimi miestä pahenna...
- qwerty
Kukaan suomalainen ei anna lapselleen Pillua sukunimeksi, asukoon sitten Ranskassa tai Indo-Kiinassa!
- Anonyymi
Jos olisikin tyttö ja etunimi Anna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057