Meillä on Tiibetinmastiffi,ja haluaisimme opettaa sen kävelevän ulkona hihnassa meidän vieressä. Mites sellasen voi opettaa?
Koiran vieressä käveleminen ulkona
2
92
Vastaukset
- Yksinkertaista
Pidät vaan hihnan lyhyenä, opetat käskysanan "sivu" tmv. ja aina kun koira yrittää vetäytyä kauemmas, nyppäys hihnasta takaisin ja käskysana. Pidät tiukasti kiinni asettamastasi säännöstä niin se on muutaman päivän juttu.
Ai niin, muista ottaa käyttöön myös vapauttava käsky "vapaa" tmv. niin koira tietää milloin pitää olla sivulla ja milloin on lupa lähteä haahuilemaan. Kiitos :) Kokeilen tota. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3111210- 568893
- 1375435
- 1443724
- 693628
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353584- 403318
- 582641
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak702353- 311882