Primperan?

primperan

Hei!

Kissani oksentelee ja minulla on primperan 10mg tabletteja, mutta en muista mikä on annostus kissalle. Onko kokemusta kellään?

5

3857

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dtyrs

      Siis onko tuo antibioottikuuri, vai. Lääkkeen nimi ei tuttu.

      Meillä kissalle syötettiin antibioottia kun oli virtsatulehduksia, silloin lääkekuurin aikana se aina oksenteli. Ei siitä mitään vaaraa sille ollut näin jälkeenpäin ajateltuna.

    • tikru

      Primperan on ihmisten pahoinvointilääke(reseptillinen), jota käytetään joskus myös kissalle. Annosta en osaa sanoa. Koska keskustelun aloittajan viesti sisälsi kovin vähän tilanneinfoa, laitan tähän kaikenlaisia yleisohjeita.

      Olkaa VAROVAISIA ihmisille tarkoitettujen lääkkeiden kanssa, suurin osa niistä ei sovellu lemmikille (ovat jopa myrkyllisiä-esim. säkylääkkeet) ja annostus on tietysti aivan erilainen. Kannattaa aina kysyä neuvoa ensin eläinlääkäiltä.

      Kissan oksenteluun voi olla monia syitä. Oletko madottanut kissasi?Jos et, niin se lienee ensimmäinen kotikonsti. Joskus oksentelu voi johtua esim. kissan nielemistä karvoista, tällöin auttaa kissanmallas.

      Millainen vointi kissalla muuten on? Onko oksentelua jatkunut pitkään?Maistuuko ruoka? Minkä ikäinen kisu on? Varsinkin vanhoilla kissoilla oksentelu saattaa olla merkki jonkin elimellisen sairauden kehittymisestä (esim. munuaisvika).

      Suosittelen soittoa eläinlääkärille, jos oksentelun lisäksi kissan muussa voinnissa on huomautettavaa tai jos oksentelua on kestänyt kauan.

    • Piupp

      Mä sain kissalleni Primperania matkapahoinvoinnin estoon eläinlääkäriltä, annostus oli 1/4 tablettia. Mut soita eläinlääkärille ja kysy tarkka annostus omalle kissalles.

    • darmuli

      hei! sain kissalleni pimperan 10mg ruokahalunlisäämiseen kannattaako syöttää ollenkaan koska ei se oksentele käyttää kilpirauhaslääkettä ja semintra 4mg/ml ora aliliuosta kissoille 0,83ml kerran päivässä munuaisten vajaatoiminnan hoitoon kissa on 17 vuotta vanha voi tällä hetkellä hyvin syö tietysti vähän valikoidusti renal kuivamuonaa ja senior märkäruokaa haluaisin vaan tietää että onko tuo pimperan tarpeellista syöttää

    • Catmandoo

      No ei minun mielestäni tarvitse tossa tapauksessa antaa. Lääkkeiden antoa kissalle kannattaa välttää aina kun on mahdollista.
      Mukavia kesäpäiviä kissavanhukselle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2235
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1918
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1479
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1327
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      957
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      741
    Aihe