kaikki asennusvinkit tarpeen. Vasara pysyy käsissä nipin napin ja vaimo määräsi valokatteen vaihtoon. Levyt ja ruuvit tilauksessa. Vanhassa levyt laitettu reunoista päällekkäin. Tarvitaanko jotain seinäprofiilia?
VALOKATTEEN uusiminen
4
552
Vastaukset
- Timpermanni 54
no jos vanhassa on seinäprofiili, niin sitte tarvitaan, samanlainen, ei muutoin. Pakko ne on saumat laittaa päällekkäin, muutoin jää rako! Paljon se ei kestä päällä hypellä, joten suosittelen jotain puutavaraa tai levyä polvien alle, ettei kate mene rikki.
- taapernanni
lue asennusohjeet siitä noi yleensä parhaiten selviää.
- 3 katetta asentanut
Jos uudet mitoitettu vanhojen mukaan, pitäisi niiden sopia paikoilleen.
Laitapa aloittaja ihan aluksi lauta tai jokin muu linjaari siihen alkuperäisten valokatelevyjen alapäähän kiinni, että katelevyt pysyvät paikoillaan, vaikka kaikki ruuvit poistaisi. Uusien levyjen asennus on näin helpompaa ja menevät varmasti suoraan!
Jos se ensimmäinen levy tulee vähänkin vinoon, näkyy räystäslinjassa ikävä porrastus levyjen päissä!
Jotta kaikki kiinnitysruuvit olisi mahdollista kiinnittää, tarvitset tosiaan jonkin tuen jotta voisit seisoa katelevyn päällä. Yksi vaihtoehto on tehdä laudoista sopivan mittaiset lapetikkaat. Alapuoli on hyvä pehmustaa, ettei mitään terävää ole vahingoittamassa katelevyjä. Tämä lapetikaskin pysyy katolla räystäälle kiinnitetyn ohjurin varassa, eikä sitä tarvitse muulla tavalla kiinnittää.
Seuraa ohjeistusta, jos sellaisen saat katelevyjen mukana. Yleensä ruuvia varten porataan vähän ruuvia suurempi reikä ja kateruuvi pitää asentaa niin ettei se kosketa katelevyyn. Ei muuten ole aina niin helppoa! - Saituri eläkeläinen
Minä laitoin Keraplast kennolevyt joissa tulee ruuvit ja liitosost mukana ja voit vileä ostaa määrämitoillakin. kokeile googlata www.keraplast.fi. Haluttiin muuta kuin näitä aaltolevyjä, mutta ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961896- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693