VALOKATTEEN uusiminen

kaikki asennusvinkit tarpeen. Vasara pysyy käsissä nipin napin ja vaimo määräsi valokatteen vaihtoon. Levyt ja ruuvit tilauksessa. Vanhassa levyt laitettu reunoista päällekkäin. Tarvitaanko jotain seinäprofiilia?
4693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

no jos vanhassa on seinäprofiili, niin sitte tarvitaan, samanlainen, ei muutoin. Pakko ne on saumat laittaa päällekkäin, muutoin jää rako! Paljon se ei kestä päällä hypellä, joten suosittelen jotain puutavaraa tai levyä polvien alle, ettei kate mene rikki.

Äänestä

lue asennusohjeet siitä noi yleensä parhaiten selviää.

Äänestä

Jos uudet mitoitettu vanhojen mukaan, pitäisi niiden sopia paikoilleen.

Laitapa aloittaja ihan aluksi lauta tai jokin muu linjaari siihen alkuperäisten valokatelevyjen alapäähän kiinni, että katelevyt pysyvät paikoillaan, vaikka kaikki ruuvit poistaisi. Uusien levyjen asennus on näin helpompaa ja menevät varmasti suoraan!

Jos se ensimmäinen levy tulee vähänkin vinoon, näkyy räystäslinjassa ikävä porrastus levyjen päissä!

Jotta kaikki kiinnitysruuvit olisi mahdollista kiinnittää, tarvitset tosiaan jonkin tuen jotta voisit seisoa katelevyn päällä. Yksi vaihtoehto on tehdä laudoista sopivan mittaiset lapetikkaat. Alapuoli on hyvä pehmustaa, ettei mitään terävää ole vahingoittamassa katelevyjä. Tämä lapetikaskin pysyy katolla räystäälle kiinnitetyn ohjurin varassa, eikä sitä tarvitse muulla tavalla kiinnittää.

Seuraa ohjeistusta, jos sellaisen saat katelevyjen mukana. Yleensä ruuvia varten porataan vähän ruuvia suurempi reikä ja kateruuvi pitää asentaa niin ettei se kosketa katelevyyn. Ei muuten ole aina niin helppoa!

Äänestä

Minä laitoin Keraplast kennolevyt joissa tulee ruuvit ja liitosost mukana ja voit vileä ostaa määrämitoillakin. kokeile googlata www.keraplast.fi. Haluttiin muuta kuin näitä aaltolevyjä, mutta ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valokatevanhantilall kirjoitti:

kaikki asennusvinkit tarpeen. Vasara pysyy käsissä nipin napin ja vaimo määräsi valokatteen vaihtoon. Levyt ja ruuvit tilauksessa. Vanhassa levyt laitettu reunoista päällekkäin. Tarvitaanko jotain seinäprofiilia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu