Dobermannit aggressiivisia?

?Kysymysmerkki?

Ovatko dobermannit aggressiivisia? Olen kuullut, että ne ovat ''koiramaailman tappajia''. En oikein uskonut. Voiko niiden kanssa pitää lapsia? Entä mitä mieltä ne ovat toisista koirista? Pitävätkö ne kissoista? Soveltuvatko ne tallikoiriksi? Mitä niitten kanssa voi harrastaa?

1

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhhhhhhhhhhaaa

      Miksi et kysele dobermannipalstalta?

      Mutta voin kertoa mielipiteeni omien tuntemieni dobbereiden perusteella.

      "Ovatko dobermannit aggressiivisia?" -Eivät yleensä, mutta jotkut luonnevikaiset yksilöt ovat. Ja on sukulinjoja, joiden koirilta vaaditaankin jonkin verran aggressiota, jotta niistä olisi erityiskäyttöön, kuten poliisi-, vartio- ja suojelukoiriksi.

      "Voiko niiden kanssa pitää lapsia?" -Rotu on kokonsa, sitkeytensä ja vahvahermoisuutensa ansiosta loistava lasten kanssa.

      "Entä mitä mieltä ne ovat toisista koirista?" -Riippuu yksilöstä ja suvusta, mutta tulee totuttaa pennusta asti toisiin koiriin, eikä enää nykyisin ole niin tappelualtis toisten koirien suhteen kuin joitain vuosikymmeniä sitten.

      "Pitävätkö ne kissoista?" -Yleensä tottuvat kissoihin aika helposti ja huolehtivat varsinkin oman perheensä kissoista.

      "Soveltuvatko ne tallikoiriksi?" -Soveltuvat.

      "Mitä niitten kanssa voi harrastaa? " -Mitä tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      46
      8674
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      145
      4952
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      83
      4757
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3792
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      81
      3398
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      46
      3291
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      27
      2830
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      32
      2533
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe