Nestettä katoaa

ffhhh

Tarviiko jäähdytin-nestettä normaalisti lisäillä ja mihinkähän se katoaa kun noin 0,4- 0,5 lt menee noin 10th/km? Tarviiko tuosta vielä huolestua?

Moottori BXE 1.9 TDI. Vuotoja ei ole näkyvissä ja kun paisuntasäiliön kannen kiertää kuumana auki niin pösäyttää jonkinverran painetta ulos (tämä on luulisin normaalia kuumana) ja samalla nesteen pintakin vähän nousee.

Edellinen autoni oli Mondeo 02 bens, eikä nestettä tarvinnu lisäillä.

8

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+1=6

      Turbo yleensä aiheuttaa nesteen häviötä,kun se käy melko kuumana.Itelläni on pensa passatti ilman turboa,130000ajettu,enkä ole lisännyt koskaan nestettä.

    • KT.

      Vesipumppu on tiensä päässä, vaihda.

      • ffhhh

        Eikös silloin näkyis vuotojälki ulospäin koska siis nestettä katoaa?


      • 19+9=28
        ffhhh kirjoitti:

        Eikös silloin näkyis vuotojälki ulospäin koska siis nestettä katoaa?

        Ei välttämättä näy ku jakopäänkopan alapäässä,kun vesipumppu on jakopäänkopan kopassa.


    • viestin aloittaja

      Jaha, täytyy vissiin tsiikailla tarkemmin tuota kopan seutua eikä sinne näe ku pohjalevyn ottamalla pois ja näkeekö sittenkään ?
      Viime öljynvaihdossa vähän kattelin sinnekkin mutta siinä kopassakaan ei näyttänyt vuotojälkiä, mutta pitää ottaa uusiksi.

      Onko nuo vesipumput(kin) noin pahasia että menee vaihtokuntoon alle 100th/km
      Ei saa ilmeisesti kestääkkään tuon pitempään nykyään auton osat ja laitteet?
      Kyllä ennen oli toisin,

      • 17+5

        Ei turbot syö nestettä sen enempää kuin vaparitkaan. Eli ei tarvitse lisätä jos kaikki kunnossa.

        Yksi mahdollinen veden vuotaja on vesiletku. Kun päivät tulee täyteen, letkuun voi tulla pieni reikä. Aivan niinkuin neulalla ois tökätty. Siitä rikkinäisestä letkusta sitten laskee hiljalleen allensa kun jäähdytysjärjestelmässä on tarpeeksi suuri paine, eli ei vuoda kylmänä. Jossain vaiheessa sitten halkeaa kunnolla ja matkanteko loppuu.

        Jäähdytysjärjestelmän koeponnistuksella selviää vuotaako ulospäin, jos vuotaa niin voi huokaista helpotuksesta. Vesipumpun tai -letkun vaihto on yleensä halvempi operaatio kuin kansiremppa.


      • 20+16

        Sehän on se vesipumpun vaihtoväli sen saman 90t. kun jakohihnankin... Pitäisi vaihtaa jakopäärempassa aina..


    • 10cc

      Ei tuo ole kyllä normaalia, kannattaa selvittää syy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe