Kääpiökoiraa hankkimassa

Toy-Chi

Mielessä on käynyt Chihuahua sekä Toyvillakoira. Pelottaa kuitenkin jonkin verran, koska en tiedä roduista kovinkaan paljoa. Hintoja olen seurannut sekä kiivasta keskustelua mistä koita kannattaa ostaa.

Olisi kiva jos omistajat vaivaituisivat muutamalla sanalla kommentoimaan mikä on hyvä ja mikä on huono. Auttaisi jonkinverran myös päätöksenteossa.

Kokemusta on kuitenkin koirasta reilulta 13 vuodelta, mutta kyseessä oli Spanieli, joka varmaan on aikalailla erilainen luonteeltaan ja vaativuudeltaan?

Perheen nuorin on 7v.

Asia on ajankohtainen tämän vuoden aikana.

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasvattajia

      Suomalaisia chihuahua kenneleitä löytyy osoitteesta: www.chihuahuakennelit.com

    • kennelcrystalrose's

      Villakoiratietoa löytyy Villakoirakerhon sivuilta: http://www.villakoirakerho.com/
      Siellä kannattaa surffailla! Löytyy myytävät pennut ja kasvattajalistat.
      Itse olen pyytänyt pentua harkitsevaa tulemaan käymään, niin näkee toyn luonnossa ja saa paremman kuvan. Samalla voi myös kysellä rodusta enemmän. :)

    • Tiuku

      Itselläni on 10v. saakka ollut chihuahuoita lemmikkinä, sillä äitini kasvattaa niitä. Tällä hetkellä äidilläni on 6 chihua ja itselläni on omassa kodissani yksi.
      Rodun hyviä puolia on sen helppohoitoisuus, sillä chihut syövät vähän, eivät jyrsi/sotke paikkoja, eivät tarvitse paljoa tilaa itselleen (esim. autossa) ja muutenkin niitä on helppo kuljettaa mukanaan, senkun kantaa sylissä tai laukussa. Myös matolääkkeet yms. tulevat halvemmaksi, koska koira painaa niin vähän. Chihuahuat ovat myös älykkäitä ja niille voi opettaa mitä vain temppuja ja harrastaa kaikenlaista.
      Huonoina puolina voi mainita sen, että koska koira on niin pieni, se uhittelee ja haukkuu aika herkästi. Tämän tietty saa hyvällä koulutuksella loppumaan. Chihut myös ovat välillä todella arkoja ja pelokkaita, ja ne palelevat talvisin. Sairauksina niillä on hammaspuutoksia, polvi-ja silmävikoja.

      Minun sydämeni ovat chihuahuat ainakin täysin vieneet, ja oma koirani on kuin pieni lapsi minulle, nukkuu sängyssä kanssani ja paitani sisällä nytkin kun koneella istuskelen. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      6782
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      88
      5072
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3329
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3212
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      27
      2368
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1726
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1371
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1312
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1226
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      994
    Aihe