Hei, ajateltiin lähteä lomalle ensi keväänä ko.paikkaan ja hotelliin. Onkos teillä kokemuksia Eden Mar-hotellista?Kertokaahan myös madeiran ilmastosta huhtikuun loppupuolella, sateista? kuinka lämmintä? Kannattaako lähteä? Olisi kiva kuulla kokemuksia teiltä. Kiitos etukäteen.
madeira/huhtikuunloppu -13/hotelli eden mar
4
344
Vastaukset
- v-i-s-a
tässäpä näitä, hyvää matkaa:
https://www.google.fi/#hl=fi&gs_nf=1&cp=16&gs_id=1q&xhr=t&q=madeira eden mar&pf=p&sclient=psy-ab&oq=madeira eden mar&aq=0&aqi=g1g-K3&aql=&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=2a4c0e4643cda8a5&biw=1600&bih=791
http://www.madeira-live.com/fi/climate-average.html - Yksin matkustaja
Ainakin huhtikuun alussa on todella lämmintä. Vain kerran viikon sisällä satoi vettä ja se todellakin oli tarpeen.
Vaikka satoi vettä, niin ihanalta se tuntui ja lähdin kävelemään rannalle, otin paljon kuvia ja videoita kun aallot löi rantaan.
Madeiralla ei ole ollut niin kuivaa 50 vuoteen kuin tänäkeväänä, joten kunnon sadevesi olisi ihan tarpeen.
Lunta oli satanut siellä vuoren ylhäällä juuri kun minä olin Madeiralla. Ylhäällä olikin aika viileetä, niin että minun kädet olivat erittäin kylmät.
Iso saari-kierros oli todella hyvä, myös patikointi 7 0,5km oli hyvä. Tuon patikointi -retken jaksaa todella hyvin kävellä, ei siis tarvitse olla mikään kuntoilija. Kävelysauvoja ei patikoinnissa tarvitse, sillä polku on sen verran kapea, että nojaus -kepin voi tarvita avukseen.
Kummassakin tarjotan ateria, isossa saari-kierrossa kunnon ateria ja patikoinnissa kasvikeitto.
Telefericolla kannattee mennä ylös kasvitieteelliseen puutarhaan joita on 2, Tooppinen ja kasvitieteellinen.- ed.
Siis Trooppinen puutarha.
- levadatar
Eden mar on erinomainen hotelli,laaja allasalue, myös sisällä ja kaikista huoneista merinäköala.
Aamiaispaikkoja on 2, toisaalta huoneissa on pienoiskeittiöt, joten voi itsekin kokata.
Palvelu on loistavaa.
Olimme 14. kertaa Madeiralla nyt maaliskuussa, ensimmäistä kertaa Eden Marissa. Varasimme suoraan, otimme lennot air finlandilta.
Paikka oli myös varaushinnaltaan edullinen, nyt kun lama koittelee myös Madeiraa.
Huhtikuun loppu on kaunista kukkafestivaalien aikaa,sade takaa vehreyden,joskin tänä keväänä ei ole satanut paljoakaan.
Levadat ovat ainakin meidän intohimomme, aluksi kannattaa ottaa valmiita levadaretkiä, jos on ensimmäistä kertaa Madeiralle menossa.
Varokaa information centre nimisiä toimistoja. Ne ovat lomaosakkeiden kauppaa varten, vaikka kauppaavat silmänlumeeksi myös retkiä.
Loistava valinta, sekä kohteen että hotellin suhteen. Eden Marissa on myös maksuton parkkialue, jos auton vuokraatte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem302602- 111272
Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3361027- 45912
- 45864
Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan20839Miksi nainen nukut huonosti
Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo61764- 44740
- 44726
- 46656