Kattokaltevuudesta peltikatossa

Terästä perästä

Minulle on jäänyt epäselväksi mitä epätoivottavaa tapahtuu, jos peltikatossa on liian pieni kaltevuus? Koskeeko minimikaltevuusvaatimus isoja ja pieniä sekä lämpimiä ja kylmiä rakennelmia?

5

2443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvailuks meni

      Konesaumatulle tuskin tapahtuu mitään, enkä usko, että neliskanttiselle harjakatollekaan. Jos katossa on jonkunlaisia muotoja ja käytetään kuviopeltiä, niin vesi ja lumi aiheuttaa hankaluuksia. Jiiripeltien ja kattopeltien välissä kun ei ole tiivisteitä.
      Ittellä on T:n mallinen aumakatto, kaltevuus nippanappa suositellun rajoissa (lukua en muista). Keväisin sisäjiiriin tulee toisinaan jääpato, kun välillä sulaa ja välillä jäätyy. Sitten kun sataa vettä, vesi valuu padon kohdalta pellin alle ja aluskatetta myöten ohi rännistä. Arsyttää, mutta onneksi alla on ehjä huopa ja mitään vahinkoa ei pääse tapahtumaan.
      Nykyinen pelti on ohutta kuin paperi, kait se ei karmeita lumikuormiakaan kestä ja loivalta katolta ei välttämättä tuu mitään alas kuin sulamalla.

      • oomi+käämi

        Laita sinne jiiriin lämmityskaapeli ja pidä sitä tarvittaessa päällä. Jääpatoa ei pääse syntymään.


      • peltimyyjä

        "Nykyinen pelti on ohutta kuin paperi, kait se ei karmeita lumikuormiakaan kestä "

        Kattopelti on ohutlevyä joka nimensä mukaisesti on ohutta, tyypillisesti 0,5 mm paksua pinnoitettua terästä. Toisin kuin epäilit, se kyllä kestää hyvin lumikuormaa jos on oikein asennettu ja ruodelaudoitus ohjeen mukaan.

        Sitä vastoin pistekuormaa se ei kestä kovin hyvin, esim. huolettoman asentajan saappaan painallusta profiilipellin harjanteeseen, tällöin tod.näköisesti pelti lommahtaa mutta tuskin silloinkaan reikiintyy eli veden pitävyys katteessa säilyy lommosta huolimatta.

        Mitä tulee kattokaltevuussuosituksiin niin ne on laadittu sen vuoksi että kate toimisi saumoista vuotamatta myös sivutuulella/sateella ja myrskyllä. Jos kaltevuutta ei ole riittävästi, voi syntyä kapillaari-ilmiö levysaumaan jolloin vesi alkaa nousta profiilin välistä ja katto vuotaa aluskatteelle (joka toivottavasti on asennettu). Tätä ilmiötä voi hillitä loivalla katolla laittamalla tiivistysainetta, massaa tai kumisen liimataustaisen tiivisteen, levyjen pystysaumoihin.

        Ns. tiilikuviopellin minimikaltevuussuositus on 1:4 (14 astetta), suorien levyjen 1:7 )8 astetta) ja saumakatteen 1:12 (5 astetta).


    • opoipoiio

      Liian loiva katto vuotaa. Vesi kulkee peltien limityksissä yllättävän hyvin mm. kapillaarli-ilmiön vuoksi. Vaikeat olosuhteet, kuten kesällä kova tuuli, aiheuttavat sitten ongelmia.

    • Terästä perästä

      Kiitoksia vastauksista! Ihan loogistahan tuo on.

      Itse ajattelin kevyisiin ulkorakennelmiin suojaksi vähän peltikatetta ja jos tuon kummempaa ongelmaa ei kaltevuuksista ole tai tule, niin kelpaa kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe