Luin lööpistä Mika Vehviläisen ylisuuresta palkasta ja mahdollisesta potkusta.
Hän kuittaisi potkusta yli miljoona euroa. Siksi ehdotankin että eihän miestä sais erottaa vaan hänet olisi siirrettävä toisiin tehtäviin. Mikä siis olisi paras vaihtoehto näin kierolle miehelle kuin siivoojantyö. Jos mies ei työpaikalleen saavu niin hän jäisi ilmanpalkkaa. Onhan se palkka ylisuuri siivoojalle muttatuskinpa mies kauan työtä tekisi varmaan ottaisi itse eron siivoojantyöstä. Saattaahan se Vehviläinen pilata hyvien siivoojien maineen mutta se riski olisi vain otettava.
Finnairin toimitusjohtaja Mika Vehviläinen siivoojaksi
3
273
Vastaukset
- Ei työtä ei palkkaa
Hyvä idea. Lentokoneen ohjaamoon ei siitä miehestä ainakaan olis. Ehkä joku terminaaliin lastaajaksi saattais kelvata? Pääasia että tekee työtä palkkansa eteen.
- Panettelua vaan
Kateellisten panettelua.Ihan varmaan oisitte itekkin kuitanneet saman rahan.
- pomo sr
Ei onnistu, tj-sopimuksissa on määritetty, että työtehtävien muuttaminen rinnastetaan irtisanomiseen ja sen seurauksena tj:llä on oikeus työsopimuksen mukaiseen irtisanomiskorvaukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542248
- 622152
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p131661- 621482
- 511443
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41875Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit90767Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118747Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33718- 40683