Katsoin gristallipalloon

ja se näytti että, jo muutaman vuoden päästä Linuxsit menevät heittämällä ohi virusmäärillään Winukoista, näin käy.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olet oikeassa !

Minäkin kiilloitin kristallipalloni ja minun "pallo" ilmoitti sen ohimeno vuoden 2060, siis ei tarvi varttua edes täyttä sataa vuottakaan ? Jippiiiiiiiiiii !

Äänestä
  • ei sota olekkaan vakavaa, nauratti toi sun heitto "pallistaennustaja" hyvä.

    Äänestä

  • viruxet tulee kirjoitti:

    ei sota olekkaan vakavaa, nauratti toi sun heitto "pallistaennustaja" hyvä.

    Hymyä "saumaan" ja sota muuttuu mielenkiintoiseksi ?

    Äänestä

Jos tuo on totta, niin silloin windowseja löytyy enää tietotekniikan museoista :(

Äänestä

Linux on hyvin turvallinen avoimuutensa takia. Siksi toiseksi Linux-ydin on sen verran vahvasti rakennettu, että toimivaa virusta on hyvin vaikeaa tehdä Linuxille.

Ubuntun yleisyydestä huolimatta Ubuntullekin on onnistuttu tekemään 0 leviävää virusta. Kyse on Linuxin turvarakenteesta, joka ei salli vieraan ohjelman omatoimista asentumista toisin kuin Windows.

Linuxissa ylipäätään minkään ohjelman asentaminen vaatii ihan ihmisen omaa toimintaa, yleensä joko klikkausta turvalliseksi jo todetussa pakettivarastossa tai sitten pitkän sudon kirjoittamista ja vielä salasanallisena. Virus ei sellaiseen kykene. Asentamisprosessi siis on tety riittävän vaikeaksi, että virus ei asennu, eikä muutenkaan tartu Linux-ytimeen.

Tärkeä turvallisuustekijä Linuxille on myös se, että Linuxissa ei ajella taustalla kaikenmaailman apupyöriä toisin kuin Windowsissa. Lähes kaikki haitakkeet tarttuvat juuri ylimääräisten komponenttien kautta tai Windowsin kelvottoman Internet explorerin aukkojen kautta. Toki Windowsiin virukset uivat sisään myös keskeneräisen, kelvottoman reikäisen koodin takia. Tämä on suljetun ohjelmiston ikuinen kirous kun kukaan ei pääse virheitä koodissa korjaamaan. Avoimessa ympäristössä kuka tahansa voi kirjoittaa aukon koodissa pois.

Linuxille ei siksikään tule viruksia, että käytännössä Windowsin virukset tuottaa nykyisin lähinnä järjestäytynyt rikollisuus ja aina hyötymistarkoituksessa. Silloin Windows on se ainoa järkevä maalitaulu, tosin Macillekin on jokunen pöpö tehty. Lnux ei kiinnosta hyökkääjiä, jotka muuten tyypillisesti ovat itse Linux-hakkereita. Eivät he ala omalle käytöjärjestelmälleen viruksia kirjoittelemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viruxet tulee kirjoitti:

ja se näytti että, jo muutaman vuoden päästä Linuxsit menevät heittämällä ohi virusmäärillään Winukoista, näin käy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu