Palstan idiooteille tiedoksi..

Viljelijä..

Kuten on jo sanottu, niin maanviljelijät tekevät työtä, enemmän kuin keskivertoduunari, ja tuet ovat osa heidän lakisääteistä palkkkaa. Tämä johtuu EU:n jäsenyydestä, jossa suomi sitoutui noudattamaan yhteistä maatalouspolitiikkaa Joten olkaa hyvä ja lukekaa vielä täältä lisää.

http://ec.europa.eu/agriculture/index_en.htm

Turhaa täällä viljelijöitä haukutte. Kertoo vain minkälaisia typeryksiä olette. Jokainen tervejärkinen tietää, kuka ne tuet määrää.

31

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      ---

      • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

        ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


      • -
        ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:

        ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

        -


      • -
        - kirjoitti:

        -

        -


      • -
        - kirjoitti:

        -

        -


      • -
        - kirjoitti:

        -

        -


      • -
        ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:

        ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

        -


    • ---

      ---

      • ---

        ---


      • ---

        ---


      • -

        -


      • -
        --- kirjoitti:

        ---

        -


    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      tosi on,,,,,,,,,,,,,,

      • -----------------

        ----------------


    • ,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.

      perseestä on ja haisee paskalle...täyttä paskaa,

      • ????????????????????

        ?????????????


    • Sairasta sakkia ovat

      Joku vielä rehvii tämmösellä pimeellä jutulla.

      • -

        -


    • Samaa

      Juntti haisee paskalle!!!!!
      Ruoka saadaan halvemalla niistä Euroopan osista, missä tuottaminen on halvempaa!
      Älkääkä puhuko pa....aa jostain puhtaudesta....

      • Arskan malli

        Otetaan Irlannista mallia joka lopetti sokerin tuotannon niin sokerin hinta aleni, vai aleniko?

        "Irlannin malli"
        "Tulemmeko myöhemmin katumapäälle, kuten Irlannissa on käynyt, jos uhka toteutuu ja sokerintuotanto lopetetaan Suomesta? Tällä hetkellä Irlannissa kaavaillaan uuden sokeritehtaan rakentamista, sillä Irlanti on muutamien muiden jäsenmaiden lisäksi kärsinyt sokeripulasta. Näiden maiden teollisuus on joutunut ostamaan sokeria hyvin korkeaan hintaan verrattuna niihin maihin, joilla on omaa sokerintuotantoa".
        http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/268394/Sokerintuotanto Suomessa jalleen uhattuna

        No kyllähän ne ulkomaat suomelle myisi nykyiseen hintaan vaikka meillä ei olisi omaa maataloustuotantoa, ei ne pyrkisi hyötymään siitä että ruokaa pitää kuitenkin ostaa, maksoi mitä maksoi, eihän yrittäisi hyötyä tilanteesta, eihän...


    • 24

      Ei kukaan Suomessa viitti enää sokerijuurikasta viljellä. Keväällä pitää kiireesti pellolle mennä kylvämään, koko kesän myrkytät ja haraat ja viimeisenä syksynä rönyät savesta niitä ylös. Sitten säilyttelet niitä jouluun asti jossain pressujen alla ja odotat koska niitä saa alkaa tehtaalle kärräämään. Jouluun asti menee ennenkuin saat huokaista helpotuksesta. Ja siksi että säilytyksessäkin on omat riskinsä kun tulee pakkaset ja saako niitä enää kuormattua.

      Sanoo sokerijuurikasviljelijän tytär

    • --------------------

      Aloittajalle heittäisin kysymyksen että onko tavisduunari sitten joskus tehnyt töitä?jos ei valitusta ja vetelehtimistä työmaalla lasketa työksi.Duunari ei tee mitään mainittavaa työtä paitsi omasta mielestään on kovakin työtätekemään.Duunareitten palkkakin tulee tekemättä mitään eikä ole mitään vastuuta mistään ja rikotaan koneet ja laitteet ilman mitään vastuuta ja koko ajan sahataan sitä samaa oksaa jolla istuu.
      Duunareitten palkassa on puolet liikaa joka voitaisiin poistaa välittömästi koska 8tunnin työpäivässä ei tarvita kun korkeitaan yksi 5min kahvitauko.8tuntia normaalisti on aika joka tehdään jopa ilman kusitaukoja.

    • Tuet määrää???

      "Jokainen tervejärkinen tietää, kuka ne tuet määrää. "

      Niin että tuet tulivat kun vaksit entiselle tytölle? Pyytämättä ja yllättäen???

      Mistäköhän johtuu että meillä on ylivoimaisesti suurin osuus tuesta kansallisesti rahoitettua??? Vaikkapa Viro ja Tanska, muutama prosentti, Ruotsissa kymmenkunta, muualla 1-15% kansallisesti rahoitettua?

      Mites meillä? No 60% on kansallisesti rahoitettua... Tulivatko pyytämättä ja yllättäen??? No eivät, vaan MTKn lobbaajat vaikuttivat neuvotteluihin ja saivat heidät vakuuttuneiksi siitä että meille eivät riitä EUssa yhteisesti hyväksyttyjen perusteiden mukaiset tuet. Ei, tarvitaan niiden PÄÄLLE merkittävää lisätukea! Ja siihen EU-neuvottelijat vähän pitkin hampain suostuivat kunhan tosiaan maksamme kaikea omasta pussistamme tai siis veronmaksajilta ryöstetyillä rahoilla.

      • Paskanjauhaminen

        tuosta asiasta saisi loppua, jokainen tervejärkinen käsittää että kansallinen tukemme johtuu pohjoiseta sijainnistamme, ei ole perusteita sille että muut sen maksaisi..


      • Miten tulivat?
        Paskanjauhaminen kirjoitti:

        tuosta asiasta saisi loppua, jokainen tervejärkinen käsittää että kansallinen tukemme johtuu pohjoiseta sijainnistamme, ei ole perusteita sille että muut sen maksaisi..

        Mutta nämä kansalliset tulivat siis EUn määrääminä? Pyytämättä ja yllättäen? Aloite tuli EUn puolelta että "Tässä on nyt nämä EUn tuet mutta jos ei riitä niin maksakaan itse lisää".

        Ja kutut! EU on tarkka siitä että ei tueta kilpailua vääristävästi ja pitkin hampaion hyväksyivät maksettaviksi ne tuet joita MTKn lobbaamat suomalaiset neuvottelijat ehdottivat. Kyseisiä tukia seuraa EU tarkasti ja niiden vaikutusta että ne eivät pääse vääristämään kilpailua. Jos ne näyttävät vääristävän kilpailua niin EU määrää niitä pienennettäväksi / lopetettavaksi kuten ns 141-tuen on jo käynyt.

        Mutta siis suomalaisten neuvottelijoiden ehdotuksesta tehtiin tulonsiirto omien veronmaksajien lompakoista tiloille maksettaviin maataloustukiin. EU ei suinkaan määrännyt noita tukia maksamaan.


    • Kappas vain

      Tehdään kuten tanskassa, laitetaan kansa maksamaan myöhemmin. Kun suomen maalatloustulo on 800milj,€ ja maataloustuki 1200milj,€ niin ei muuta kuin pankista lainaa, kyllä ne joku sitten myöhemmin maksaa...

      "Ennätyksellinen velkataakka on ajanut Tanskan maatilat pahoihin vaikeuksiin. Eri arvioiden mukaan jopa kolmannes tiloista on vaarassa mennä konkurssiin, jos korkotaso nousee merkittävästi nykyisestä.

      ”Meillä on maailman tehokkain maataloustuotanto, mutta velkaantumisen ja ympäristömääräysten takia viljelijöille ei jää käytännössä mitään käteen”, Tanskan suurimman maatalouslehden päätoimittaja Henrik Lisberg valittaa.

      Yhteensä Tanskan noin 43 000 maatilalla on velkaa lähes 50 miljardia euroa. Jokaista lehmää kohti velkaa on yli 15 000 euroa, kun esimerkiksi Ranskassa luku on noin 1 300 euroa.

      Velkakriisi koettelee myös sianlihantuotantoa, jossa Tanska on yksi maailman johtavia tuottajia. Sikaa kohden lainaa on vajaat 4 500 euroa, kun kilpailijamaa Saksan tuottajilla on velkaa vain reilut 500 euroa sikaa kohti.

      Vuoden 2008 finanssikriisi kuitenkin puhkaisi kuplan ja käänsi peltomaan hinnan laskuun. Huippuvuosien jopa 40 000 euron hehtaarihinnoista on pudottu puoleen. Pahimmissa vaikeuksissa ovat ne tilat, jotka investoivat rajusti juuri finanssikriisiä edeltävinä vuosina.

      Tällä hetkellä maatilaa on käytännössä mahdotonta myydä, eivätkä pankit halua rahoittaa terveidenkään tilojen investointeja".

      MT 2012-06-08

      • Yritetty on...

        No ainakin siellä on yritetty ja investoitu. Ihan itse pankista lainatulla rahalla omalla riskillä. Sen sijaan että on ulistu että "ei kannata, on saatava lisää ilmaista investointitukea ja lainatukea ja tuotantotukea". Yritystoiminta (poislukien ilmeisesti suomalaiset maatilat näennäisyrityksinä) nyt vaan on sellaista että jos jostakin haluaa ja kehittää niin joskus joutuu ottamaan riskejä ja joskus ne riskit sitten realisoituvat jos realisoituvat.


    • parempi myöhään kuin

      Yhteenvetona siis: on parempi että otta lainaa yli varojensa ja vasta sitten yhteiskunta osallistuu maksuihin. Kun suomen maataloustuki on noin 1,2 miljardia ja Tanskan maatilojen velat noin 50 miljardia euroa niin maataloustukia maksetaan sillä lainasummalla 40 vuotta. Eihän pankkeja loppujen lopuksi päästet
      ä konkursiin kuten olemme viimeaikoina huomanneet vaan yhteiskunta osallistuu tappioiden korvauksiin

      • heti yhteyttä...

        Sitä vaan kysyisin että kun tuo maataloustulo on tuo 800 mijoonaa euroa ja kansallinen tuki 1200 miljoonaa euroa niin onko siis mahdollista nostaa kannattavuutta jollain keinolla kun peltoja kuitenkin pitää lannoittaa ja hoitaa ja eläimille pitää ostaa ruokaa ja rakentaa vaatimusten mukaiset tilat.

        Ihmettelen kun täällä olisi asiantuntemusta konsultoida maataloutta että esimerkiksi sikatilat pärjäisivät, mutta jostain kaikki täällä kirjoittavat "asiantuntijat pitävät "kynttiläänsä vakan alla".
        Ottakaa nyt ihmeessä yhteyttä vaikka Jokioisten MTTK:hon jossa professoritasoiset henkilöt työkseen painivat näiden asioiden kanssa ja täällä olisi ihmisiä joilla olisi ratkaisun avaimet.

        https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/mtt/mtt/yhteystiedot


    • s.ölefghkle

      missä viipyvaä kompetenssi kopes jopan ohjeet ja neuvogt

    • Yrittäjiäkö???

      "tuet ovat osa heidän lakisääteistä palkkkaa."

      Ihan noin vain niin kuin tiedoksi... Että yrittäjillä ei ole mitään lakisääteistä palkkaa...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe