Tämä hullu aselakiuudistus toi asesepille todellisen kultakaivoksen, vai miten se meni?
Aseen rikkoontuessa se on käytännössä pakko korjauttaa, maksoi mitä maksoi!
Kuka hullu alkaa moiseen luparulettiin jos halikon resu lasahtaa metsäreisulla? Entäpä jos pössykkäsi sattuu mulahtamaan sorsastusreissulla vesistön pohjaan?
Ei ollut älynkäytössä jakoa tätä lakiuudistusta tehtäessä!
Aseen rikkoontuessa on pakko korjauttaa, maksoi mitä maksoi!
8
367
Vastaukset
- missä pihvi?
Mitähän aloittaja tässä tarkoittanee? Jos ase rikkoontuu, niin eikö se korjauteta sanoi laki mitä tahansa?
Miten se laki asiaan vaikuttaa? - ammuskelija
Aloittaja tarkoittanee aselain pykälää, joka kieltää aseen tuhoamisen/hävittämisen (en muista sanamuotoa). Pykälä on kuitenkin väärinymmärretty. Kuka tahansa saa tuhota oman aseensa, jos poistaa sen rekisteristä tai säilyttää palaset. Rikkinäistä asetta ei myöskään tarvitse korjauttaa. Kyllä ase saa olla rikki. Se on tällöin kuitenkin lain tarkoittama ompuma ase vaikka sillä ei voisi edes ampua. Oman aseen dekoamisen voi käsittääkseni suorittaa itse kunhan aseen käy esittämässä viranomaiselle ja poistamassa rekisteristä. Ei omaisuutensa todistettavalle hävittämiselle ole mitään esteitä.
- ei järki pakota päät
Ampuma-aseen dekoaminen eli deaktivointi on nykyisin tehty erittäin hankalaksi.
- Vihaan aseita
Aseita ei pitäs olla ollenkaan,,no ehkä suon sellaisen virkavallalle, jotta ei kaaosta syntyisi.
No mitäs se P.Räsänen tietää ase asioista sen kummemmin ku minäkään, hän meinasi että aseet lukkojen takana pitäs säilyttää. Lukko on turha juttu, kyllä sen aseen lukitusta kaapista nero pois saa..ja eikun ampumaan.- tikstiks
just sain kokea juurikin tämän korjauspakon.. pienoispistooli sanoi 20 vuoden aktiivisen harjoittelun jälkeen sopimuksen irti, uusi maksaa mallista riippuen 300-500 euroa, hain lupaa uudelle, en saanut hankkimislupaa koska ei ole todistusta kahden vuoden harrastamisesta.. jihuu.. lopetetaan sitten harrastaminen.
- ei tyhmä.
tikstiks kirjoitti:
just sain kokea juurikin tämän korjauspakon.. pienoispistooli sanoi 20 vuoden aktiivisen harjoittelun jälkeen sopimuksen irti, uusi maksaa mallista riippuen 300-500 euroa, hain lupaa uudelle, en saanut hankkimislupaa koska ei ole todistusta kahden vuoden harrastamisesta.. jihuu.. lopetetaan sitten harrastaminen.
Vai 20 vuoden aktiivinen harjoittelu. Jos olisit todellakin harjoitellut aktiivisesti, niin harrastustodistus ei ole mikään ongelma.
Uuden luvan hakemisella ei ole mitään tekemistä aseen korjauspakon kanssa. Korkeintaan tuo osoittaa hakijan yksinkertaisuutta.
- tyhjää harrastamista
No aipä ollut kovin tärkeä harrastus, jouti lopettaa.
- ÖverLoarD
Ihme hihhuleita täälläkin stressaa... Toiset tykkää ampua taulua tai eläintä... Ja sitten on muutama näitä jotka on oman elämänsä diktaattoreita jotka huomas sen että eihän tästä tule mitään ja ahdistuu... Ei se meinaa sitä että kaikki aseen omistajat on ydinvoimala myönteisiä massatuho aseita... Ja sitten tuohon harrastukseen ku itekki mettällä käyny niin mielummin koittaa saada ite sen pupun lahtattua kun että niitäki alettais tarhaamaan.. Ja voin sanoa että puukepin ja puukon kanssa sen kiinni juokseminen on vaikeeta... sama ku sorsa.. yritäppä tempasta sorsaa nyrkillä nokkaan.. ei onnistu... Ja ne nyt on eläny elämänsä kivasti luonnossa.. Ei ilosesti pyörien toisten sonnassa odotellen että kivasetä tulee ja antaa pulttipyssystä otsaan...
Ja sitten tuohon rata-ammuntaan onhan se mukavaa touhua.. Opeti jopa äitini ampumaan... ja sehän siellä radalla paremmin viihtyis... Harrastus samassa ku keskusteluissa provosointi, jääkiekko, viulun kiduttaminen, ralli tai joku muukin näitä turhia hommia mutta harrastuksethan on ajanvietettä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4843766Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152816Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792158Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4492013Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841354- 1561271
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631138- 801048
- 561019
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411018