Kokkolan ydinkeskustan kehittämisestä vastaavan City Kokkolan toiminnanjohtaja Kari Moilanen ei villejä ideoitaan peittele. Vai miltä kuulostaisi maakuntakirjaston toiminnan siirtäminen pois keskustasta? Kirjaston tiloihin pitäisi Moilasen mielestä saada kauppoja. yle kp.
Onkohan tämä City Moilanen gryndäreiden asiapoika?
Moilasen visiot?
38
1229
Vastaukset
- TOSIrealisti Kokkola
Kaikki kirjastot on lakkautettava täysin tarpeettomina. Mennyt on mennyttä.
Sukulaiseni, laaja ystäväpiirini ja itse emme ole käyttäneet kirjaston palvaluja kymmeniin vuosiin. Näettehän kaikki, että kirpputoritkin ovat täynnä tarpeettomia kirjoja. Koululaisetkin joutuvat ostamaan joka syksy uudet opukset. Ikään kuin historia, maantiede, matematiikka, kielet jne jne muuttuisivat joka vuosi...
Mikä kansallinen häpeä, rahanreikä ja tyhmyys!- realisti ti Ko
Ompas sattunut virheitä. Onkohan oikean "kusipään" tekstiä.
- Voi mikä urpo
Ja sua typerämpää ja sivistymättömämpää ihmistä tuskin löytyy. Sun laaja ystäväpiirisi koostuu henkilöistä, jotka ovat täysin oman mielikuvituksesi tuotteita.
- kaikenlaista näkee
näitä tosirealistin aivoituksia luettuani totean vain, että kyllä kannattaisi käyttää kirjaston palveluita.
- VeronmaksajaX
Kokkolalaiset eivät tule luopumaan koskaan kirjastostaan, eikä suomalaiset kirjastolaitoksestaan.
Kokkolan kirjasto on kokkolalaisten tapaamispaikka ja sieltä on hyvä hakea mieleistä lukemista. Lainaan 5-10 kirjaa kuukaudessa, osan kaukolainana muista kirjastoista ja alvelu on ollut hyvää.
Kaikkia Kokkolassa ei voi valjastaa kaupalliseen toimintaan ja olen aivan varma että Kokkolasta ei löydy koskaan päättäjistä sellaista enemmistöä jolla kirjastosta tehtäisiin markkinapaikka.- Myös maksaja T
Täysin hullu ajatus.Liikehuoneistoja on tyhjillään keskustassa ja Moilanen unelmoi myyntiputkesta HH nurkille saakka.Voi pyhä oravan pieru,mitä ajatuksia.Onkohan nämä ihan selvinpäin ajateltu?
- suntti erik
Tämä city mies olisi pitänyt valita kokkolan matkailun tj paikalle,sen verran on lennokkaita sen suunnitelmat.
- Yks maksaja
Käännetään se myyntiputki sitten Anttilan kulmasta ja otetaan seuraavaksi tavoitteeksi kaupungin kirkko, eiköhän se Moilanen sinnekin jotku markkinat keksi.
On se rahanpalvonta mennyt Kokkolassa ja koko Suomessa pois normaalista.- e,.oi
Keskusta täysin autottomaksi.Kadut kävelykaduiksi,talvella lumilapiota joka risteykseen.
- äh pah
Tämä Moilanen on todellinen kulttuurin ja sivistyksen ystävä.
- vaaterekki
Kirpputoria ja markkinaa,,,keksikää ihan jotain hyödyllistä.Ja ne siniset kopit kävelykadulla,,täysin tarpeettomia.
- Helga
Isollekadulle saa kuulemma viedä kaiken tarpeettoman romun.
- Urheiluhullu 1234
Nimimerkille Johan pommppas. Onko kysymys Johan Meriluodosta?
- --yrittäjä isokatu--
Useat pienyrittäjät ovat pettyneet Moilasen toimintatapoihin ja luottamus on mennyt.
Citymies on isojen kauppaketjujen juoksupoika. - Äh pah two
Joo-o. Palvoo Tehtaankatua ja Chydeniaa aivan kuin muuta keskustaa ei olisi olemassakaan.
- ugh sanon
Kuka maksaa palkan?
- tiimalasista
Kokkolan keskustassa käynti aiheuttaa nykyisin masentuneen mielen. Vielä pari vuotta sitten tunnelma oli tyystin toinen,keskustan ilme oli vähitellen piristynyt, oli tullut yhä enemmän mukavia liikkeitä ja kuppiloita ym.Paitsi nyt. Joka viikko saa kuulla, kuinka joku liike keskustassa taas lopettaa. Ilo katoaa keskustasta — kuinka kuvaavaa! Vaikka lopettamisen syynä onkin korkea vuokra ja asiakasvirtojen poistuminen, keskustan autioitumisella on varmasti ollut oma vaikutuksensa monen yrittäjän päätökseen.
- autuas moilanen
Tekis mieli sanua...mutta en sano...PERKELE!!
- perke kamera
sano pois vaan.
- bluffari...
perke kamera kirjoitti:
sano pois vaan.
Koko Kokkola on naurun paikka. Tuo kauppakaduksi/ kävelykaduksi kutsuma on täysin naurettava. Koko katu kaataa kaikki yritykset jotka eivät edes näe asiakasta. Kävelykadulla pitää olla toimintaa. Onhan siellä pubi muutama piiku baari, liiviliike, pankki, kirjasto ja taas baari ja silmälasiliike.
Avatkaa katu ja päästäkää autot sisälle hyvät päättäjät. Eihän tuossa ole mitään järkeä. Meinaakos tämä Moilanen että jättäisin autoni kirkon parkkipaikalle ja lähtisin ostamaan tissiliivit keskustasta.
vetäis jo jotakin vanhaa ylitseen. - pakokaasuaa
bluffari... kirjoitti:
Koko Kokkola on naurun paikka. Tuo kauppakaduksi/ kävelykaduksi kutsuma on täysin naurettava. Koko katu kaataa kaikki yritykset jotka eivät edes näe asiakasta. Kävelykadulla pitää olla toimintaa. Onhan siellä pubi muutama piiku baari, liiviliike, pankki, kirjasto ja taas baari ja silmälasiliike.
Avatkaa katu ja päästäkää autot sisälle hyvät päättäjät. Eihän tuossa ole mitään järkeä. Meinaakos tämä Moilanen että jättäisin autoni kirkon parkkipaikalle ja lähtisin ostamaan tissiliivit keskustasta.
vetäis jo jotakin vanhaa ylitseen.Auto painotteinen kävelykeskusta.Kaiken nähnyt ,mutta ei tälläistä.
- Lainattu teksti
Keskusta on tukittu niin, että sinne ei viitsi mennä ollenkaan. Mitä ei marketeista ja Heinolan alueen liikkeistä saa, tilaan netistä. Ei tule käytyä keskustassa enää ollenkaan. Sama kun laittaisivat muurit ympäri asti ja portit kiinni samantien kun kulkuyhteydet on jo tukittu. Heinolan alue on uusi keskusta. Kaupunki on jäänyt sivuun.
- centrifuge
Kävelykatuhan toimii, kun se kuhisee elämää niinkuin monissa euroopan metropoleissa nähdään.
Pelkkä ajokielto ei tee kunnon " kävelykeskustaa"
- nakki allani
Eikös se moilanen ollut työväenpankin palveluksessa.Ei se tiedä yhtikäs mitään yrittämisestä.
- huh heh
Heh!
- matkailija .s.t
Joko kirjaston saneeraustyöt ovat alkaneen?
- väki kaikkoaa
Keski Pohjanmaa on Suomen väkivaltaisinta aluetta.Kokkolassa väkivaltaa.Tässä city ryhmälle purtavaa ,mitä tehdä?
- kauppa takertelee
Muutama sisutusliike lopettaa,perinteikäs Niemi lopettaa.Keskustassa on pian runsaasti tyhjää liiketilaa.
- ekonomiaa
Kadut auki autoilulle ja Kokkolan keskusta pelastuu.
Miksi ylläpitää kalliita kävelykatuja joidenka huolto- ja kunnossapito maksavat enemmän kuin Kokkolan budjetti sietää. - ....loppu
Ei se näyttänyt veron korotuksilla ainakaan tään kaupungin talous kohentuvan......
velkamäärä senkuin hyppäsin verokorotusten mukaan........niinkuin sanotaan .....ahneudella on paskanen loppu.- aikanaan
Meripuisto on kaikkien kokkolalaisten olohuone,näin uutisoitiin vuosia sitteen.Nyt siellä ollaan rajoittamassa liikennöintiä?Keskusta kadut auki autoille, ja meripuistoa kehittämään.
- TOSIrealisti Kokkola
aikanaan kirjoitti:
Meripuisto on kaikkien kokkolalaisten olohuone,näin uutisoitiin vuosia sitteen.Nyt siellä ollaan rajoittamassa liikennöintiä?Keskusta kadut auki autoille, ja meripuistoa kehittämään.
Tekojärvi - Kokkojärvi Linnusperään pelastaa Kokkolan keskustan huonon maineen. Kaupungin läpi virtaavan kirkkaan ja puhdasvetisen Kokkojoen ansiosta.
- Asterix coccobyystä
TOSIrealisti Kokkola kirjoitti:
Tekojärvi - Kokkojärvi Linnusperään pelastaa Kokkolan keskustan huonon maineen. Kaupungin läpi virtaavan kirkkaan ja puhdasvetisen Kokkojoen ansiosta.
Sinä ja kalevi padoksi vaan suntiin......ei siinä muuta tekojärveä tarvitse.....
- Kapu II
TOSIrealisti Kokkola kirjoitti:
Tekojärvi - Kokkojärvi Linnusperään pelastaa Kokkolan keskustan huonon maineen. Kaupungin läpi virtaavan kirkkaan ja puhdasvetisen Kokkojoen ansiosta.
Suntti olisi kyllä kunnostettava ja levennettävä .Siinä olisi tuleville sukupolville merikaupunkia.
- rasvainen
Saahan niitä kaikenlaisia ruokatori ym. tänne kun Moilanen saa voitelua ja ilmaiset makkarat.
- nyt riittää
onko kari demari entinen STS:N pankinjohtaja.
- kävelijä
Kokkolan keskustassa on useita tyhjiä liikehuoneistoja.Ex kauppaseura,herraklubi täysin tyhjä.Ei hjuva,ei hjuva.
- rasvainen
Sama jäbä! STS:n entinen pankinjohtaja
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663