Vähiten uskovia, vähiten väkivaltaa

Näitä riittää

8

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luuta.

      Valtaoja pyyhkii Räsäsellä lattiaa.

    • kirkosta eronnut

      Tässä on tehty taas se klassinen virhe, että on sekoitettu uskonnolliset ja uskovat, millä ei ole mitään tekemistä keskenään. Uskonnolliset ovat ateisteja pahempia. Uskonnolliset ihmiset osaavat puhua kauniita, mutta hengen hedelmiä ei heidän elämässään näy, koska Pyhä Henki puuttuu. He ovat kuin Raamatun fariseukset, jotka ahdasmielisesti yrittävät täyttää lain, ymmärtämättä miksi laki on annettu.

      • KTS (Ei kirj.)

        Mutta miten EROTETAAN toisistaan "uskonnolliset" ja "uskovat".

        Tälläkin palstalla on "uskoviksi" itseään mainostavia NIIN väkivaltaisen aggressiivisia israelfanittajia, että tuntisin oloni turvallisemmaksi Helvetin Enkeleidenkin seurassa...


    • Inhottava realisti

      Se kuuluisa uudestisyntyneiden Usko isolla u-kirjaimella on samaa uskonnon harjoittamista kuin kaikki muukin. Samat rituaalit ja palvontamenot, pyhät kirjat ja oppirakennelmat kuuluvat siihenkin. Kyse on vain siitä, että sen oman uskon ainutlaatuisuutta yritetään korostaa.

      Usein uskovat satuilevat siitä, miten "ennen" kaikki oli paremmin ja miten nykymaailma on turmeltunut ja tuhoisa kaikille. Mitään asiaperusteluita tälle väitteelle ei ole, mutta se ei uskovaisia haittaa.

      On oikeastaan järkyttävää, että ministeri päästelee suustaan kaikenlaisia sammakoita tuohon tyyliin. Pääministeri on epäilemättä innoissaan siitä, että KD on hallituksessa...

      • Rapanhapakko

        Jep. Olen huomannut, että vaikka "uudestisyntynyt"-termiä itsestään käyttävät ovat olevinaan kuin heillä olisi joku ylimaallinen laajakaista suoraan Jumalalta, mitään tietoa heille ei sitä kautta tule. Kaikki oppinsa ja dogminsa ovat ihmisten opettamaa uskontoa, ja siitäkin itseään uudestisyntyneiksi sanovat ovat erimielisiä. Koko sana on vain sen kultin tyhjiä sanontoja, jotka kuuluu sanoa. Samalla annetaan vaikutelmaa yliluonnollisesta tiedosta. Käytännössä "lukitaan vastaus" siihen omaan oppiin ja suljetaan silmät muulta.

        Totta kai jokainen kristillinen "uskova" on myös "uskonnollinen".

        -Hänellä on pyhä kirja kuten muillakin uskonnoilla
        -Hän päätää ottaa oman tulkintansa siitä kirjasta Totuutena ja sulkee silmänsä ja korvansa esim. tieteeltä
        -Hänellä on uskonnollisia rituaaleja. Luultavasti kaste, hartaushetket, rukoileminen, seurakuntiin kuulumattomillakin useimmiten joissakin seuroissa kiertely.
        -Hän kokee saavansa johdatusta Jumalaltaan, olevansa yhteydessä Jumalansa kanssa
        -Hän kokee, että kaikki muut uskonnot ovat ihmistekoisia, vain hänen oma uskonsa ei

        Kaikki tyypillistä uskontoa ja uskovaisuutta, kaikissa uskonnoissa.

        Vaatii melkoista epärehellisyyttä, joten heidän kulttuurinsakin muokkautuu niin ettei ole niin väliä ovatko asiat totta vai ei. Kunhan sanotaan olevan. Sellaisesta valheellisuudesta tulee niin elämäntapa, että ihmekös tuo, että joiltain, siis vain joiltain uskovaisilta menee sitten maallisenkin elämän puolella omat rahat ja toisten rahat, omat vaimot ja tyttäret ja toisten vaimot ja tyttäret sekaisin. Mikäs kumma, koska uskovaisuuden elämäntapa on muutenkin itselle ja muille valehtelu.


    • SUORAUSKOVA

      Hei "Rapanhapakko"

      -on tosi surkeaa lukea tekstejäsi niistä huokuvan tietämättömyytesi vuoksi.
      PR:n on oikealla paikalla ja puhuu totuuden ja toimen sanoja.

      Jos Jeesuksen Kristuksen sanoja noudatettaisiin maailmassa, rauha olisi automaattinen.

      Kristitty, uudestisyntynyt uskova ei ole USKONNOLLINEN. USKONNOLLISUUS ON PAHIN USKON VASTAKOHTA.

      • Voi luoja

        Huh huh. Jotain rajaa sentään. Et taida uskoa tuohon soopaan itsekään...


    • Pidän Valtaojaa kohtuu fiksuna agnostikkona,ei-uskiksena, hän sentään myöntää tosiasiat, joita monet ateistit eivät kykene/halua myöntää. Esimerkkinä vaikka väite että "liki kaikki uskovaiset on rikollisia". Eskoa lainaten:"- En väitä, että uskonto tekisi ihmisestä rikollisen."

      Olen lukenut molemmat kirjat, jotka perustuvat Esko Valtaojan ja Juha Pihkalan välisiin "kirjekeskusteluihin", mainioita kirjoja. Voin suositella vilpittömästi kaikkien luettavaksi vakaamukseen katsomatta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8188
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      96
      3974
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      112
      3847
    4. Mones päivä kaivattusi on syntynyt?

      😁
      Ikävä
      55
      3343
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      41
      2680
    6. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1834
    7. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      356
      1737
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      43
      1711
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1611
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      18
      1448
    Aihe