Työaika ja sen oikeat korvaukset! Tietoa kaivataan kiireesti

.................

Eli jos normaali työaika on 7-15.30 maanantaista perjantaihin. Mitä tapahtuu, kun ilmoitetaan pari päivää ennen, että maanantai 7-15.30 on vapaa, mutta töihin tullaan illalla vaikkapa 21.00 ja tehdään se reilu 8h, jonka jälkeen tehdään vielä tuo tiistainen 7-15.30 työpäivä putkeen. Eli kokonaistyöpäivän pituudeksi tulee yli 16h putkeen.

Mitkä korvaukset kuuluu tällöin maksaa? Yötyölisä tietenkin tulee, mutta mitä muuta? Osalla porukkaa menee 40-50min per suunta työmaalle työnantajan autolla. Rakennusalan tes on hieman epäselvää liirum laarumia muihin tesseihin verrattuna, niin osaisko joku kertoa faktat? Onko muka näin, että ei tarvitse maksaa, kuin yötyölisän ja kaksi kertaa ateriakorvauksen?

Käsittääkseni työntekijällä on oikeus pidättäytyä moisista vuoroista ellei tuosta ajankohdasta ole viikkoa tai paria etukäteen ilmoitettu?

4

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uhipoähljälknköl

      Hommaa toinen mesta...

    • fqwgtrjy

      Et sä mistään putkista mitään saa kun et ole putkiasentaja vaan rakennusmies. Jos sä teet 16 tuntia putkeen niin siinähän teet. 40 viikkotuntia on TESissä ihan selkeästi määritelty. Sen ylimenevältä ajalta saa 50% kuuteenkymmeneen tuntiin asti ja sen ylimenevältä ajalta 100'%. THATS IT. Matkakorvauksen saat kilometritaulukon mukaan ja päivärahaa ei heru tolla kertomuksella kun työmatkan pitäis kestää yli tunnin.

      Tosin ei pitäis tollain saada ilmoittaa että maanantaina ei ole töitä. TESsiä pitäisi hieman täsmentää, oikeassa olet.

    • dfdrty

      Päivittäinen työaika on 8 h eli se yhteen menoon tehtävä. Sen ylittävälle ajalle saa haistattaa paskat, ellei kyse ole hätä aputyöstä.

    • wqqqe

      jos menee 40h yli nin kahdesta ekasta tunnista 50% ja sen jälkeen 100% muistaakseni näin prosenttitunnit meni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4894
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      86
      1752
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      288
      1602
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1554
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1428
    6. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1187
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1170
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1109
    9. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      1084
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1064
    Aihe