paikat liikkuu silmissä APUA!

silmissäliikkuu

Hei!
Olen 18v mies
Pääsin viikko sitten töihin lajittelemaan lihoja jotka kulkevat liikkuva hihnaa pitkin, joita täytyy siirrellä pehmeät ja kovat eri puolille. Lajittelussa pitää olla aika nopea.
7 tuntia päivässä tätä samaa duunia, ja nyt olen ollut 4 päivää töissä.

Eilen illalla alkoi outo "huimaus", silmissä paikat liikkuu, esim autolla ajaessa tie tuntuu liikkuvan, vähän kuin kännissä ajaisi, tai muutenkin kävellessäkin kotona sisällä lattia näyttää liikkuvan, kuin kävelisi jotain liikkuvaa hihnaa pitkin joka liikkuu hieman nopeampaa kuin oma vauhtini.
(alkoholia en ole ottanut aikoihin) joten ei voi johtua siitä.
Tämä sama olo alkoi taas herätessäni aamulla, ja jatkunut koko päivän.
Oloon ei siis liity mitään muuta kuin tämä paikkojen liikkuminen, toki tämä oire aiheuttaa ahdistusta

Kysyin äidiltä voisiko tämä johtua siitä kun katsoo liikkuvaa hihnaa 7 tuntia/pv, että voisiko johtua "oudoksesta" että "hihna" jää liikkumaan silmissä vapaa-ajallakin, vaikkei mitään hihnaa missään olekkaan
ei kuulemma voi johtua oudoksesta. Vaikka se olisi omasta mielestäni ainut hyvä selitys tälle ololle.

Onko kellään ollut samanlaista?
Tai olisiko jollain jotain tietoa mistä tämä voisi johtua? Toivottavasti joku asiasta tietävä voisi vastata tähän. Kiitän!

5

543

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NNNNNN

      Yksi arvelu on, että vika ei olekaan silmissä vaan niskassa, joka mahdollisesti jännittyy työssä.
      Mutta kyllä silmienkin muistiin jää asioita, esim. itsellä on ollut sellaista että kun olen kerännyt mustikoita, niitä näkee silmissään pitkään jälkeenpäinkin, vaikkei enää niitä oikeasti ole.

      Eikö ole työkaveria, jolta voisi kysyä, onko hänellä ollut samaa ja menikö se ohi?

      • 15+10=?

        Huolestuttavaa :/ "esim autolla ajaessa tie tuntuu liikkuvan, vähän kuin kännissä ajaisi", toivottavasti sinulla ei ole kokemusta asiasta.


    • Pilviä silmissä

      Epilepsian oireita. Tai jännitystä niskalihaksissa.
      Minulla vilkkuvat valot voi saada saman aikaan lievemmässä muodossa.

      • *Keinuhevonen*

        hei minä uskoisin että juuri johtuu tuosta sinun uudesta työstä mutta miksi ? Minulla esim jos annoin kun lapset oli pieniä heille keinussa vauhtia niin liike jäi minun silmien liike muistiin ja tuli paha olo ym oireita mutta minulla on sairaat silmät ja neurolooginen sairaus (lievä ) ja uskoisin että nämä vaikuttaa minulla en voi seurata edes vierestä keinun liikettä ja en minkäään muunkaan liikuvan liikettä kun muo oireet tulee ja autoa en aja niin en tiedä sitten miten kävisi jos olisin ajannut vaikka puisto reissun päälle kotia . Sinuna kävisin lääkärissä jos oire ei nyt ihan pian häviä koita vaikka saada niskat oikein rennoki ja muutenkin jumppa niitä hyvin ja jos ei auta niin käy lääkärillä ei se ainakaan pahasta ole. Kaikkea hyvää :)


    • Anonyymi

      Mulla on samaa! Oon 15 vuotias ja ajaessa kun pysähtyy liikennevaloihin ni maa näyttää menevän taaksepäin ja se on pelottavan näköstä kun ei ole varma meneekö oikeasti taaksepäin ja joutuu kysymään toiselta. Yritän just löytää tietoa et mikä tää olis ja helpotust et jollain muullakin on sama oneglma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      214
      2133
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      51
      1280
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1147
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      986
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      881
    6. 71
      813
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      802
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      353
      714
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      38
      705
    Aihe