Huawei Ideos X5 Pro U8800. Kannattaako?

mg

Elikkä olisin hankkimassa tätä kyseistä Huaweita. Olen käynyt yhdessä keskustelussa, jossa kyllä kehuttiin tätä Ideosta. Mitä mieltä olette? Kannattaako hankkia? Pelailisin/käyttäisin sovelluksia silloin tällöin, nettiä wlanin kautta joskus ja ottaisin kuvia aina välillä... PS. Saako kännykkään Android päivityksiä (esim. Android 2.3)?

14

1387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mg

      Nii ja kestääkö akku, jos pelailee tai käyttää sovelluksia (nettiä ehkä myös) ?

    • 5230,. (500)

      Akun kesto on näissä halvoissa anteroissa keskinkertainen,jos puhelimen sovelluksia/wlania käyttää pääasiassa kotona niin akun keston merkityskin on pienempi eli siihen seikkaan ei kannata liikaa tuijottaa,x5 on varmasti hintansa väärtti puhelin

    • vapunen

      Huawei vaikuttaa ihan laadukkaalta halpamerkiltä.

      Puhelimella pyörii hyvin kaikki nettisivustot ja Google Play sovelluskaupan valikoima on valtava.

      Koneboxi.fi sivulla mainitaan näin:

      " Ennen helmikuuta 2012 toimitettavissa Huawei X5 Pro puhelimissa on Android 2.2 käyttöjärjestelmä mutta helmikuussa 2012 tulee saataville Android 2.3 päivitys jonka voi helposti itse päivittää."

    • 5230,. (500)
    • vapunen

      Etenkin toi huono akunkesto on aika suuri huonopuoli.. Puhelimen akun tulisi kestää aktiivikäytössä vähintään 1-2 päivää. ( Tehokkaat puhelimet) Toi kuumenemis ongelmakin on aika paha ainakin kirjoitusten mukaan. Siskoni Motorola Defy kuumenee aika herkästi latauksessa.

    • 5230,. (500)

      aijaa,itse odotin ja pelkäsinkin vähän myös explorerin kuumentuvan runsaasta tv kattelusta mutta se ei kuumene ollenkan kattelusta eikä latauksesta vaikka mulla välillä on tuntikausia päällä ustream sovellus josta kattelen tai on melk kokoajan päällä noita lintu webbi kameroita ymp.maailman,akkua saa kylläkin pitää latingissa melk aina,no onhan mulla tietysti näytöt kirkkaimillaan jne että mitään virtaa en säästele täällä kotosalla,ja onhan tossa gaugen battery widgetissä akun lämpötilakin joka muuten nyt näyttää tasasta 36,5 C tv kuva auki,yli 40c en ole edes nähny sen menevän,esim 5230 kuumenee parin tunnin nettiradion/Tv katselusta niin paljon että sitä jo miettii posahtaako vai ei,latauksesta sekään ei kuumene,eikös se ole haitaks toi jatkuva kuumeneminen tai yleensäkin kuumana käyttäminen akun kestoiän kannalta

    • vapunen

      Jatkuva kuumeneminen saattaa vaurioittaa akkua ja kännykän komponettejä. (Etenkin jos lämpötila ylittää akun pintaan painetun lämpökestävyys luvun. Minulla se on >40 astetta)

    • mg

      Siis lämpiääkö tää känny pelailemalla/sovelluksia käyttämällä, netissä olemisella vai akun latauksella? (vai millä?)

    • vapunen

      Ainakin Gigantin sivun kyseisen kännykän ostanut kertoo että kännykkä kuumenee aika helposti. En tosin tiedä onko se yksittäistapaus.

    • Ostin Ideoksen...

      Ostin tämän puhelimen ja hyvin toimii.

      Akku kuumenee minulla ainakin jos pelaa jotakin mikä syö paljon prosessoria ja on samaan aikaan latauksessa, muuten on lämmin/normaali ja kestää kyllä hetken aikaakin.

      Pyörittää siis ihan hyvin pelejä ja netti toimii hyvin, ainoa miinus on vähän liiankin tuntoherkät nappäimet.

      Ottakaa huomioon että mulla on Ideos X5 Pro, ei Ideos X5...

    • KYLLÄ KANNATTAA!
    • gg fsdf

      miten toi x5 pro liitetään tietsikkaan 4.0 latauksessa

      • se asennetaan...

        Muistkortilta, tarvitset 1Gb microSD muistikortin. Jos osaat enkkua niin päivityspaketin mukana tulee yksityiskohtaiset ohjeet joita noudattamalla homma onnistuu.


      • se asennetaan...

        Muistkortilta, tarvitset 1Gb microSD muistikortin. Jos osaat enkkua niin päivityspaketin mukana tulee yksityiskohtaiset ohjeet joita noudattamalla homma onnistuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe