Typerät mainosmiehet

Antimainos

Tässä pätkä sähköpostikeskustelua mainostoimiston kanssa liittyen tähän:
http://www.bobhelsinki.fi/blog/298/joisitko-vahemman/

Aika typerää ummistaa korvansa niiltä jotka eivät ole samaa mieltä kuin itse.




On 30.5.2012 17.46, "Xxxxx Xxxxxxx" wrote:

"Joisitko vähemmän jos tätä mainosta ei olisi?"
Ei kai kukaan mainosta alkoholia jos sen tarkoitus ei ole lisätä positiivista asennetta kyseistä tuotetta kohtaan! Kaikenlainen alkoholimainonta lisää alkoholimyönteistä ilmapiiriä. Myös silloin jos tarkoitus on että kuluttaja - anteeksi loukkaava nimitys, tarkoitan tietenkin kansalainen - vaihtaa yhden alkoholituotteen toiseen tuotteeseen.

Olin menossa kauppakeskukseen ja näin tuon mainoksenne. Se ärsytti niin paljon että jätin alkossa käynnin väliin, vaikka tarkoitus oli ostaa samalla pari viinipuolloa vierasvaroiksi.

Muutenkin nykyinen mainonta on täysin kusipäistä ihmisten järkeä aliarvioivaa. Voisin mainita lukusia esimerkkejä siitä kuinka mainonta kääntyy itseään vastaan ja jopa vähentää myyntiä.

Tutkimusten mukaan mainontaan suhtaudutaan yllättävän positiivisesti, mutta se on tilastoharha, sillä vastauksia saatte vain tietyn tyyppisiltä ihmisiltä. (Mielestäni keskimääräistä tyhmemmiltä.)

Ääriesimerkki: Jos joku tekisi gallupkyselyn että vastaako gallupkyselyihin, niin tämä tutkimus antaisi tulokseksi että 100% vastaa niihin.

Teidän nettisivustossa ei ole yhtään kommenttia alkuperäisestä aiheesta sen takia että se ei toimi! Rekisteröitymisestä tulee virhe! Facebookkia ei ole eikä tule joten en tiedä mitä siellä puhutaan ko. aiheesta.



Yyyyy Yyyyyyy kirjoitti 30.5.2012 kello 18.08:

Kiitos oikein raikkaista ja rakentavista mielipiteistä. Näistä on hyvä jatkaa.

T. Yyyyy Yyyyyyy



Lähettäjä: Xxxxx Xxxxxxx
Päiväys: 30. toukokuuta 2012 20.19.13 GMT 03:00
Vastaanottaja: Yyyyy Yyyyyyy
Aihe: Vastaus: Pidättekö meitä idiootteina?

Tulkitsen tuon sarkasmiksi.
Jokainen fiksu kuitenkin osaa ottaa oppia kritiikistä, varsinkin jos sille on hyvät perusteet. Ihan riippumatta siitä mihin "äänensävyyn" ne on sanottu.
Vai väitätkö että olen väärässä?

ystävällisin terveisin
Xxxxx Xxxxxxx

3

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leipurin veli.

      Kyllä mainonnalla on tietty piilovaikutus.
      Esimerkkinä ostoskanavien vempaimet,
      joita ihmiset tilaavat. Vuoden päästä vem-
      paimet löytyvät roskiksesta.
      Hyvä esimerkki oli leipäkone.

    • Ottaako vai eikö

      Hesarissa oli tänään hyvä ja perusteltu tutkijoiden mielipidekirjoitus tuota Bob-mainostoimiston mainosta vastaan.

    • nautiskelija4

      Eipäs nyt viitsitä liioitella. Ei yksin ne mainokset... Ja mitä kohtuukäytössä on vikana? Ei niin mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      51
      1673
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1612
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1178
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      981
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      954
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe