Typerät mainosmiehet

Antimainos

Tässä pätkä sähköpostikeskustelua mainostoimiston kanssa liittyen tähän:
http://www.bobhelsinki.fi/blog/298/joisitko-vahemman/

Aika typerää ummistaa korvansa niiltä jotka eivät ole samaa mieltä kuin itse.




On 30.5.2012 17.46, "Xxxxx Xxxxxxx" wrote:

"Joisitko vähemmän jos tätä mainosta ei olisi?"
Ei kai kukaan mainosta alkoholia jos sen tarkoitus ei ole lisätä positiivista asennetta kyseistä tuotetta kohtaan! Kaikenlainen alkoholimainonta lisää alkoholimyönteistä ilmapiiriä. Myös silloin jos tarkoitus on että kuluttaja - anteeksi loukkaava nimitys, tarkoitan tietenkin kansalainen - vaihtaa yhden alkoholituotteen toiseen tuotteeseen.

Olin menossa kauppakeskukseen ja näin tuon mainoksenne. Se ärsytti niin paljon että jätin alkossa käynnin väliin, vaikka tarkoitus oli ostaa samalla pari viinipuolloa vierasvaroiksi.

Muutenkin nykyinen mainonta on täysin kusipäistä ihmisten järkeä aliarvioivaa. Voisin mainita lukusia esimerkkejä siitä kuinka mainonta kääntyy itseään vastaan ja jopa vähentää myyntiä.

Tutkimusten mukaan mainontaan suhtaudutaan yllättävän positiivisesti, mutta se on tilastoharha, sillä vastauksia saatte vain tietyn tyyppisiltä ihmisiltä. (Mielestäni keskimääräistä tyhmemmiltä.)

Ääriesimerkki: Jos joku tekisi gallupkyselyn että vastaako gallupkyselyihin, niin tämä tutkimus antaisi tulokseksi että 100% vastaa niihin.

Teidän nettisivustossa ei ole yhtään kommenttia alkuperäisestä aiheesta sen takia että se ei toimi! Rekisteröitymisestä tulee virhe! Facebookkia ei ole eikä tule joten en tiedä mitä siellä puhutaan ko. aiheesta.



Yyyyy Yyyyyyy kirjoitti 30.5.2012 kello 18.08:

Kiitos oikein raikkaista ja rakentavista mielipiteistä. Näistä on hyvä jatkaa.

T. Yyyyy Yyyyyyy



Lähettäjä: Xxxxx Xxxxxxx
Päiväys: 30. toukokuuta 2012 20.19.13 GMT 03:00
Vastaanottaja: Yyyyy Yyyyyyy
Aihe: Vastaus: Pidättekö meitä idiootteina?

Tulkitsen tuon sarkasmiksi.
Jokainen fiksu kuitenkin osaa ottaa oppia kritiikistä, varsinkin jos sille on hyvät perusteet. Ihan riippumatta siitä mihin "äänensävyyn" ne on sanottu.
Vai väitätkö että olen väärässä?

ystävällisin terveisin
Xxxxx Xxxxxxx

3

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leipurin veli.

      Kyllä mainonnalla on tietty piilovaikutus.
      Esimerkkinä ostoskanavien vempaimet,
      joita ihmiset tilaavat. Vuoden päästä vem-
      paimet löytyvät roskiksesta.
      Hyvä esimerkki oli leipäkone.

    • Ottaako vai eikö

      Hesarissa oli tänään hyvä ja perusteltu tutkijoiden mielipidekirjoitus tuota Bob-mainostoimiston mainosta vastaan.

    • nautiskelija4

      Eipäs nyt viitsitä liioitella. Ei yksin ne mainokset... Ja mitä kohtuukäytössä on vikana? Ei niin mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3918
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1334
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1276
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1146
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1001
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      921
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      884
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      871
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      861
    Aihe