Tässä pätkä sähköpostikeskustelua mainostoimiston kanssa liittyen tähän:
http://www.bobhelsinki.fi/blog/298/joisitko-vahemman/
Aika typerää ummistaa korvansa niiltä jotka eivät ole samaa mieltä kuin itse.
On 30.5.2012 17.46, "Xxxxx Xxxxxxx" wrote:
"Joisitko vähemmän jos tätä mainosta ei olisi?"
Ei kai kukaan mainosta alkoholia jos sen tarkoitus ei ole lisätä positiivista asennetta kyseistä tuotetta kohtaan! Kaikenlainen alkoholimainonta lisää alkoholimyönteistä ilmapiiriä. Myös silloin jos tarkoitus on että kuluttaja - anteeksi loukkaava nimitys, tarkoitan tietenkin kansalainen - vaihtaa yhden alkoholituotteen toiseen tuotteeseen.
Olin menossa kauppakeskukseen ja näin tuon mainoksenne. Se ärsytti niin paljon että jätin alkossa käynnin väliin, vaikka tarkoitus oli ostaa samalla pari viinipuolloa vierasvaroiksi.
Muutenkin nykyinen mainonta on täysin kusipäistä ihmisten järkeä aliarvioivaa. Voisin mainita lukusia esimerkkejä siitä kuinka mainonta kääntyy itseään vastaan ja jopa vähentää myyntiä.
Tutkimusten mukaan mainontaan suhtaudutaan yllättävän positiivisesti, mutta se on tilastoharha, sillä vastauksia saatte vain tietyn tyyppisiltä ihmisiltä. (Mielestäni keskimääräistä tyhmemmiltä.)
Ääriesimerkki: Jos joku tekisi gallupkyselyn että vastaako gallupkyselyihin, niin tämä tutkimus antaisi tulokseksi että 100% vastaa niihin.
Teidän nettisivustossa ei ole yhtään kommenttia alkuperäisestä aiheesta sen takia että se ei toimi! Rekisteröitymisestä tulee virhe! Facebookkia ei ole eikä tule joten en tiedä mitä siellä puhutaan ko. aiheesta.
Yyyyy Yyyyyyy kirjoitti 30.5.2012 kello 18.08:
Kiitos oikein raikkaista ja rakentavista mielipiteistä. Näistä on hyvä jatkaa.
T. Yyyyy Yyyyyyy
Lähettäjä: Xxxxx Xxxxxxx
Päiväys: 30. toukokuuta 2012 20.19.13 GMT 03:00
Vastaanottaja: Yyyyy Yyyyyyy
Aihe: Vastaus: Pidättekö meitä idiootteina?
Tulkitsen tuon sarkasmiksi.
Jokainen fiksu kuitenkin osaa ottaa oppia kritiikistä, varsinkin jos sille on hyvät perusteet. Ihan riippumatta siitä mihin "äänensävyyn" ne on sanottu.
Vai väitätkö että olen väärässä?
ystävällisin terveisin
Xxxxx Xxxxxxx
Typerät mainosmiehet
Antimainos
3
89
Vastaukset
- leipurin veli.
Kyllä mainonnalla on tietty piilovaikutus.
Esimerkkinä ostoskanavien vempaimet,
joita ihmiset tilaavat. Vuoden päästä vem-
paimet löytyvät roskiksesta.
Hyvä esimerkki oli leipäkone. - Ottaako vai eikö
Hesarissa oli tänään hyvä ja perusteltu tutkijoiden mielipidekirjoitus tuota Bob-mainostoimiston mainosta vastaan.
- nautiskelija4
Eipäs nyt viitsitä liioitella. Ei yksin ne mainokset... Ja mitä kohtuukäytössä on vikana? Ei niin mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 754351
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1104089BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1632844Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582537Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?672387- 1382194
Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik422097- 501993
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome521951Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?561742