Napoli rulettaa!

poiiop

Napoli on käsittämättömän ylenkatsottu kohde Italiassa.

Fantastisen kiinnostava paikka. Ruoka hyvää, kaikki hyvä. Turvallisuudessa ei mitään ongelmaa.

Kun menette ottakaa yöpaikka Centro historicosta, ei siis aseman läheltä.

10

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri palannut

      Olen täysin samaa mieltä! Kaupunki on ihan omanlainen maailmansa, mutta ehdottomasti käynnin arvoinen - paljon historiallisia nähtävyyksiä, ei mitään ongelmia illallakaan missään, vaikka liikuimme myöhäänkin eri puolilla kaupunkia. Ja oli siistiä, missään ei mitään jäteongelmia, kaikki kerättiin yön aikana pois, katuja lakaistiin jne. Ruoka oli hyvää ja edullista, ihmiset ystävällisiä. Asustimme juuri tuolla centro storicossa, Santa Chiaran lähellä.

    • nonono

      minä olen kuullut että päivänkin aikana kerätään kaikki pois

    • juuå

      Olen kotoisin Napolin sykkeestä, ja voin suositella paikkaa, kunhan sinne ei jää asumaan. Napoli on hieno paikka käydä ja kokea, mutta pitää valita tarkasti minne menee.

      • laregtbalbpib glk

        Samaa kuullut. Kannattaa kuunnella tarkasti omaa vaistoaan ja olla vain siellä missä tuntuu turvalliselta. Turistijoukosta pos snobbailua ei kannata harjottaa.


    • napolistaetelään
      • meillä ja muualla

        Näin on. Meillä suomalaisilla on usein yleviä mielikuvia omasta koti Suomestamme ja helposti aliarvioimme muita. Totuus voi kuitenkin monessa olla aivan päinvastainen. Esimerkkinä Napolin juna-asemasta tuli mieleen jotkut upeasti viimeistellyt Napolin metroasemat, joita ei voi edes verrata Helsingin ikävän harmaisiin betonipunkkereihin.


    • Albertino

      Vajaa viikko tuli vietettyä lokakuun lopussa Napolissa. Pakko tunnustaa, että oli aikalailla ennakkoluuloja kaupungin suhteen, mutta ihan turhaan. Vanha kaupunki on todella upea, kuin suoraan vanhoista mustavalkoisista italo-elokuvista. Kapeissa kujissa riittää tutkittavaa useammalle päivälle. Sää oli lokakuun lopussa ihanteellinen, t-paidassa tarkeni, muttei ollut liian kuumaa edes Pompeissa (on paikallisten mukaan keskikesällä suorastaan helvetillisen kuuma paikka).

      Liikennettä kaupungilla saa varoa ihan tosissaan. Jos illalla kuljet pimeässä reppu selässä Garibaldin aukion tienoilla, niin voit olla varma, että pääset eroon repussa olevasta elekronikaasta ja rahoista.

      Mutta kaiken kaikkiaan upea paikka ainakin tällaiselle kaupunkikulkurille. Suosittelen käymään vaikka Rooman matkan yhteydessä.

    • jupukki1

      Da Michele!

    • Albertino

      Mutta niin pitkä jonot...

    • Se sama

      Sori toi puuttuva t- kirjain!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      174
      2139
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      313
      1819
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1268
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe