Alcudia vai Palma Nova

lomalle,yes

Hei!
Suunnitteilla olisi heinäkuussa matka eka kertaa Mallorcalle,matkaan
lähdössä nelikymppinen äiti ja 15v.tytär.
Lomalla tykätään shoppailla,kävellä ja katsella paikkoja,rantapromedaareista,vesi/eläinpuistoista.
Kumpaa paikkaa suosittelette?

11

1429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajaöklsjasj

      Palma nova jos Palmassa käppäily ja shoppailu kiinnostaa.

    • 00Z

      Jos noi ovat ainoat vaihtoehdot niin minä suosittelen myös PalmaNovaa,mutta jos mahdollisuus mennä Can Pastillaan/El Arenal niin silloin se olisi mielestäni paras vaihtoehto.
      Pitkä ranta,ravintoloita,baareja,"ranta shoppailua",illalla löytyy menoa molemmille ikäluokille ,hyvät bussiyhteydet Palman kaupunkiin,missä kannattaa käydä tutustumassa muutenkin kuin vain shoppien takia..

      Nämä löytyvät myös sieltä :

      http://www.aqualand.es/elarenal/mallorca/index.php?wlang=en

      http://palmaaquarium.com/eng/

      • don Luis

        Komppaan edellistä,rauhallisempi,vaikka menomestoja on runsaasti.


    • Lugasti

      Palma nova tai Santa ponsa

    • Mallorca fani

      Alcudia on rauhallinen perheille sopiva rantalomakohde, mutta sieltä on melkoinen matka Palmaan missä parhaimmat ostosmahdollisuudet. Palma Novassa on huomattavasti enemmän hulinaa. Hotellien taso ei ehkä ole Palma Novassa mikään kovin korkea ainakaan meidän matkanjärjestäjien valitsemissa hotelli vaihtoehdoissa. Kokeiltu on monenlaista ja aina palattu samaan hotelli viva palmanovaan. Kohde vetää puoleensa runsaasti mm. Britti nuoria, joten niitä useissa hotelleissa riittää ja meno on sen mukainen. Viva palmanova on rauhaisa ja hyvällä paikalla. Lähellä on bussipysäkit mistä on helppo matkata Palmaan. Taksi maksaa n. 18€ suunta.
      Palma Nova on erittäin hyvä kohde siitä, että se tarjoaa matkailijalle monenlaista. Hyvät ostosmahdollisuudet lähellä, hyvä ranta ja aktiviteettejä niitä haluaville mm. vesipuistot, minigolf ym. ym. Toi Palma aquarium on aivan mahtava, mistä olikin edellä linkki. Viitisen kertaa käyty siellä ja aina yhtä upea.
      Elokuussa lähdetään taas kahdeksi viikoksi äidin ja tyttäreni kanssa. Taitaapi olla kymmenes kerta Mallorcalla.

    • 007½

      Jos muiden turistien kansallisuudella on mitään merkitystä valinnassa, kerron, että Alcudiassa on paljon saksalaisia, kun taas Palma Novassa britit lienevät suurin turistiryhmä. Palma Nova on enemmän keski-ikäisten suosima kuin kävelymatkan päässä sijaitseva Magaluf, jossa on erittäin paljon brittinuorisoa.

      Suomalaiset eivät halua maksaa kunnon hotellista, minkä seurauksena erinomaisella paikalla oleva Cala Blanca on tänä kesänä jäänyt pois sekä Aurinkomatkojen että Finnmatkojen hotellivalikoimista. Olen pari kertaa majoittunut kyseiseen hotelliin AINOANA matkustajana!

      Palma Novassa on vain turistikrääsää myyviä pikku liikkeitä. Jos haluat ostaa jotakin muuta, on matkustettava Palmaan.

    • saarukainen

      Tulimme juuri Palma Novasta. Asustelimme sen alkupäässä eli lähempänä Palmaa. Englantilaista nuorisoa ei ollut nimeksikään, vaan he hummailevat Magalufin puolella. Meidän hotellissa oli enimmäkseen ruotsalaisia ja suomalaisia perheitä sekä pariskuntia.

      Ei mitään valittamista paikassa.

      • ap

        Kiitos kaikille vastanneille.
        taidetaan päätyä Palma Novaan,mutta ei ehkä mielellään sinne Magalufin
        puolelle.
        Olen katsonut eri matkatoimistojen matkoja,mutta niistä on vaikea
        päästä selville,että mitkä hotelli sitten ovat siellä Palma Novan puolella.
        Sinulle Mallorca fani,kummalla puolella viva palmanova sijaitsee?


      • Travelling Man
        ap kirjoitti:

        Kiitos kaikille vastanneille.
        taidetaan päätyä Palma Novaan,mutta ei ehkä mielellään sinne Magalufin
        puolelle.
        Olen katsonut eri matkatoimistojen matkoja,mutta niistä on vaikea
        päästä selville,että mitkä hotelli sitten ovat siellä Palma Novan puolella.
        Sinulle Mallorca fani,kummalla puolella viva palmanova sijaitsee?

        "Sinulle Mallorca fani,kummalla puolella viva palmanova sijaitsee?"

        Vastaan, vaikka olen "väärä" henkilö. Viva Palmanova on nimensä mukaisesti Palma Novan puolella, hieman sisämaassa, mutta sieltä on lyhyt kävelymatka myös Magalluffiin. Kauempana Magalluffista on esimerkiksi Aurinkomarkojen Bahia Palma Nova, jonka erottaa hienohiekkaisesta uimarannasta vain kapea tie/katu.


    • Huevos con gas

      Viva Palma Novasta on Magalufiin matkaa 200 metriä. Pahimpaan Magalufin hälyyn on matkaa noin puoli kilsaa. Katu millä Viva Palma Nova sijaitsee on kuitenkin "rauhallinen" ( autoja kulkee reilusti) ja siellä ei ole montaa kapakkia.

    • soltan

      Mari perkele, eikö naantalissa kävely jo riittäny??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      853
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      708
    3. 35
      577
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      570
    7. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      33
      559
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      464
    Aihe