Ponttilattia muovimaton tilalle?

alliumaporrum

Kertokaas viisaammat millainen homma on vaihtaa liimatun muovimaton tilalle ponttilaminaatti/-vinyyli? Eli;
- Onko noiden liimattujen muovimattojen irrottaminen kovinkin hankalaa? Vai lähteekö ihan vaan kun ottaa nurkan esiin ja repii irti, vai tartteeko jotain raskaampaa "kalustoa"? Kannattaako esim. ensin leikata mattoveitsellä pienempiin palasiin?
- Jos oletetaan että alusta (betoni) on suora, tartteeko tuon uuden asentamisen suhteen tehdä muuta kuin laittaa vaan solumuovi väliin, ja pontit päälle?

Kaikki vinkit tervetulleita!

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Homman tehnyt

      Muovimaton voi jättää laminaatin alle.

    • alliumaporrum

      Niin juu voi toki, mutta jos haluaisi jättää vanhaa haisevaa mattoa alle, niin olisiko iso homma repiä se poijjes?

    • purkuyks.

      Sähköpetkele vuokraamosta. Toinen petkelöi ja toinen vetää avuksi liimapuristinta käyttäen. Mattopuukko hyvä apu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe