siis keskusteluaiheita?
Mun mielestä nyt on kiinnostavampia kuin ennen.
Oliko ennen täällä parempia vai huonompia aiheita?
40
271
Vastaukset
- roskakansa!
Vihapuheet ovat lisääntyneet.
Suomen kansassa piilee viha!- Haist kukkanen
jonka lehmäsi eilen söi
vihapuheittesi kanssa suomalaisia kohtaan, senkin 'roskakansa'.
- meeriamanda
Kuinka kulloinkin... väliin tuntuu ettei ole oikein mitään mihin vastaisi, toisinaan taas ihan ´himoonsa´ lukee ja hörähtelee tää näytön takana,
Olisikohan mielialasta kiinni?
Tänäänkin oli sitä ns. omaa elämää...et vasta myöhäseen meni netin availu.
Kaveri tarkistaa pelejään usein niin et voin jatkaa vasta silloin kun porukat ovat jo päiväkiintiönsä saaneet täyteen ja sulkeneet koneensa. - Herasmies.
Ennen oltiin kohteliaampia. Jopa
aamu kymmeneen asti toivoteltiin
pelkästään -hyvää huomenta-.
Sittenn jotain kevyttä, ja -hyvää
päivää- toivotuksia.Kukaan ei lou-
kannut ketään.
Näin ainakin minä muistan.- Kyösti Palm.
-Ai ku siulla on komia tukka!
-Niin kiiltelööki.
-Ka millä sie hoijjat sitä?
-Mie munalla sivelen.
-Mutta sie se vasta notkia
mies olet.
- ?
Aiheet ovat maailmassa samat. Mikä lie muuttunut?
Joskus olen miettinyt, tuleeko palsta vuosien myötä liian tutuksi, on helppo päästellä suustaan, mitä mieleen juolahtaa.
Kuin joskus kotona.
Olen yrittänyt oppia, siitäkin. - hessuhei
Kateelliset junttimummut kieroilee vanhaan malliin! ;D
- Missäa haisee???
Ihan oikein, pistää vanhojen ukkeleiden turvat tukkoon,
- yks vaa..
G8 - maat kokoontuvat tänä iltana neuvotteluun Euroopan tilanteesta
vauhdittamaan asioista tehtäviä päätöksiä.
Kuulostaa etäiseltä ja asialta, joka ei koske tavallista rivikansalaista vai koskeeko mitenkään? - aiheita?
Aiheita?
Kirjoittajia oli. Väsyneet varmaan, enkä ihmettele. - PuliPuli.....
Vanhat lyhyttukkaiset akat pilaavat palstan.
- riepuparka
Voi raukkaa.
- ei niin hauskaa aina
riepuparka kirjoitti:
Voi raukkaa.
Tuntuuko välillä siltä
ett palstan selaus on kui entistä kansanperinnehoitoa,
missä hulluja pitää "pitää jännityksessä".
Tai iltapäivälehtien otsikot ja muut jutskat, jotka välillä mieltä kääntää.
No, luin sitten senkin että vuosia käyttämäni (tarvittaessa migreeniin) särkylääke kuuluu tohon vakavia sivuvaikutuksia aiheuttavaan lääkeryhmään. Lääketehdas vain pimitti tiedon ruotsalaislehtien mukaan.
Ei sit aina päivä paista ja kuu kumota, saahan sitä välillä ihminen olla yrmeäkin. - itku silimissä
ei niin hauskaa aina kirjoitti:
Tuntuuko välillä siltä
ett palstan selaus on kui entistä kansanperinnehoitoa,
missä hulluja pitää "pitää jännityksessä".
Tai iltapäivälehtien otsikot ja muut jutskat, jotka välillä mieltä kääntää.
No, luin sitten senkin että vuosia käyttämäni (tarvittaessa migreeniin) särkylääke kuuluu tohon vakavia sivuvaikutuksia aiheuttavaan lääkeryhmään. Lääketehdas vain pimitti tiedon ruotsalaislehtien mukaan.
Ei sit aina päivä paista ja kuu kumota, saahan sitä välillä ihminen olla yrmeäkin.Saa välillä olla yrmeä mutta ei tarvitse siitä muita syyttää.
- Paljon yli 60
Oisko teistä kukaan aatellut, että vois jo olla kiva jutella ihan kivoistakin asioista. Ei enää tarvis ajatella niin tiukkapipoisesti. Ei pohtia politiikkaa,taloutta, tulevaisuutta ei me sille mitään mahdeta. Lapset kai jo hoitaa sen. Itse oon ainakin aatellut antaa tulevaisuuden lasten käsiin, elän vain ja nautin. Ja toivottavasti joku on samaa mieltä. Hyvää kesää..
- meeriamanda
Noinhan se toivomus monellakin on, vaan iloiseen aamun avaukseen noin kolmas, neljäs viesti on jo todella ilkeä. On yritetty pitää paivän tapahtumista sivua, kuolevaksi se melkopian vaientui.
Jokainen odottaa sitä hyvää aloitusta...haluisinkin tietää millainen se olisi?
- paljon yli 60
Ei kai meidän enää tarvi ilkeillä. Olen ainakin yrittänyt tolkuttaa itselleni, että nyt olis ihan kiva jutella hauskoja, kivoja asioita.Maailma menee painollaan, minä ainakin etsin hyviä kavereita tälle loppumatkalle. Onhan se niinkin, että moni yli 60_on paljon fiksumpi kun meikäläinen. Mutta ehkä se on just siinä, että ei uskalleta olla mitä on. Oon huono kirjottamaan ja sanomaan mitä tarkoitan, anteeks etukäteen.
.- kansakoululaiset esi
Ihan järkevähän tekstisi on, jutustelua tavallisista arkisista asioista. Toki tänne sellainenkin sivu mahtuisi noiden fiksujen aloitusten joukkoon. Ketään ei vaan kiinnosta, kivempi hasajaa sivuilla joistei edes ymmärrä mitään. Pakko aianakin jotenkin ivakirjoitus sinnekin jättää.
Moukkamaisuus näkyy tällä palstalla, suuri ero 50 verrattuna. - paljon yli 60
kansakoululaiset esi kirjoitti:
Ihan järkevähän tekstisi on, jutustelua tavallisista arkisista asioista. Toki tänne sellainenkin sivu mahtuisi noiden fiksujen aloitusten joukkoon. Ketään ei vaan kiinnosta, kivempi hasajaa sivuilla joistei edes ymmärrä mitään. Pakko aianakin jotenkin ivakirjoitus sinnekin jättää.
Moukkamaisuus näkyy tällä palstalla, suuri ero 50 verrattuna.Arkiset asiat, ja kaikki muu elämään liittyvä. Ite yritän sanoa itselleni, että on hienoa vielä istua hiljaa, katella kuinka luonto elää, Itse en esim. koskaan nuorena edes huomannut, kuinka luonto elää. Ja kuinka paljon saa, kun vain osaa olla hiljaa. En toki vastusta sitä, että nuoret menee ja elää elämäänsä, ja vaikka vanhempikin.Mutta joskus olis ihan kiva jutella ja nauttia elämästä, ei olla olevinaan nuorempia.
- kuuni
Täällä saisi olla useampi tukallinen tai tukaton herrasmies joka kertoisi temisistään ja harrastuksistaan, oli ne harrastukset sitten ihan mitä vaan.
- koti-kiusattu
Miten se Heinosen tapsa lauloikaan et oon vain arkinen mies, ketä sellaset tarinat kiinostaa.
Paljon pitää olla kiiltoa ja säihkettä mulla ei kiillä ku housun polvet kun oon terasilla konttaillut maalipensselin kans.
Kuunnellut mustarastaan lurituksia,haistellu vieres kasvavia kieloja ja kattellu alppiruusujen kukkaloistoa.
- .
Viime aikoina on ollut vähemmän kiinnostavia aiheita silloin kun olen tänne vilkuillut.
- meeriamanda
Niitä mielenkiintoisia aloituksiahan me kaikki odotamme, kun emme itsekään niitä osaa/välitä tehdä :)
Olisiko niinkin et alkuaikojen kiinnostus on lopahtanut? Tai/vaiko sekin et on löytänyt erilaisia formaatteja joissa viihtyy enempi? - On kiinnostavampaa
miten sen sanoisin 'avarampaa' kuin ennen, enemmän ulospäinsuuntautuvaa, exstroverttia entisen sisäänpäinkääntyneisyyden tilalle tullut-
- --
meeriamanda kirjoitti:
Niitä mielenkiintoisia aloituksiahan me kaikki odotamme, kun emme itsekään niitä osaa/välitä tehdä :)
Olisiko niinkin et alkuaikojen kiinnostus on lopahtanut? Tai/vaiko sekin et on löytänyt erilaisia formaatteja joissa viihtyy enempi?Harvoin aamulla ehdin/avaan konetta jos ei ole muuta asiaa kuin keskustelu. Illalla taas on keskuteluketjut joko niin pitkiä etten jaksa lukea tai aiheet ei muuten kiinnosta.
Mielenkiintoiseen aiheeseen yritän aina jonkin sanan kirjoittaa väsyneenäkin.
Kesävieraitten kanssa aika kuluu niin että ei aina muista avata tietokonettakaan itse jos ei joku muu sitä ole jo tehnyt, kone pysyykin kiinni. - Njaa......
On kiinnostavampaa kirjoitti:
miten sen sanoisin 'avarampaa' kuin ennen, enemmän ulospäinsuuntautuvaa, exstroverttia entisen sisäänpäinkääntyneisyyden tilalle tullut-
Ehkä sellaisille jotka ovat seuranneet näitä päivät päästään vuositolkulla.
- kawe
Minä olin eilen häissä, hyvin merkittävä rooli on kaasoilla, nyt niitä oli 3 pikkutyttö siellä kirkossa. Best manejä oli kaksi.
Kohta sielä edessä on enemmin väkeä, kuin penkeissä, no vitsi, vitsi.......
Toisaalta paljon oli nähty vaivaa, että lapset, joita oli paljon, viihtyvät ym...
Seuraavaksi rippijuhlat ensi sunnuntaina ja sitten Juhannus, kesä alkaa siitä sitten, tosin päivät lyhenee jo. Tarkoitan satokautta sehän alkaa uusilla perunoilla, mansikoilla, mustikoilla ja sienillä. Niin ja heinätöillä (-,poudilla)
Kun meillä on kaikkea, puhdasta vettä ym. lähdetään tässä iässä päivään sen mukavan jalan kautta. - ryppykeppimies
Minä kaipaan edelleen maitokahvin väristen alusasujen tapaisia keskustelunaiheita.. Tai potkukelkan jalakset ja muut iän/auringon
tuomat vauriot kasvoissa. - No voi sun
saamari tuollaisia...
- hienostunut väri.
-ryppykeppimies-
Ai että kuvailit hienosti noita eritteiden
patinoimia aluspöksyjä! Ikänaisten taito
oli saada eritteet leviämään tasaisesti.
Siitä tuli tuo ihana harmahtava väri. - Hölyä ja pölyä
Kuten vastauksista huomaat, kiinnostava keskustelunaihe on hyvin laaja käsite ts. mikä ja mitä on kenenkin mielestä kiinnostavaa. Jokunen näkyy pitävän nykyisiäkin aiheita liian vaikeina.
Tietysti koulutus, työkokemus ja sivistys sekä elämäntaito, joita itsekukin on hankkinut, vaikuttavat siihen, mikä tänään koetaan kiinnostavaksi. Joillekin kiinnostavin asia on Seiskan jutut eli juorusektori, toisille Kepun puoluekokous jne. Tämän palstan lukijat ovat hyvin ääripäistä noiden seikkojen suhteen. Siitä johtuu, että yleisesti kiinnostavia aiheita on vähän, koska hajonta on niin suuri.
En sano, että nyt on kiinnostavampia tai huonompia kuin ennen. Ehkä aikaisemmin kuitenkin aloittajien omat sattumukset, kuten vaikka hillopurkkien kaatumiset ja seitsenkymppisten tapaan jotkut ihmeen kahvipirttien tapaiset ketjut olivat ihmeen suosittuja. Otaksun, että täällä silloin oli todella vähän oikeasti kuusikymppisiä. Pidin aiheita vähän lapsellisina ja jo vanhemmalle ikäpolvelle kuuluvina, jolloin elämää ei enää jaksa seurata muualta kuin aivan oman navan tuntumasta. Sellaista monen vanhuksen elämä näyttää olevan ja moni meistä tulee sen kokemaan, ehkä minäkin.
Aiheet ovat tulleet lähemmäksi oikeasti yli kuusikymppisten elämää seitsen- tai kahdeksankymppisen elämänpiirin sijaan. Se on positiivinen asia, kun nyt kerran tämä palstajako on olemassa. Ikääntymisen henkistä puolta havaitsee harva itse itsessään ja siksi tätä " ikä on vain numero" tolkutetaan ja kai joku siihen uskookin. Yhtään ainoaa en ole tavannut sellaista, joka kykenee seitsemänkymppisenä tai kahdenksankymppisenä asettumaan oikeasti vaikkapa kuusikymmenvuotiaan tuntoihin tai viisikymmenvuotiaan ajatustasolle puhumattakaan päinvastaisesta. Että ei se ikä ole vain numero, oman aikamme lapsia olemme kaikki, myös mummut ja vaarit.
Yli kuusikymppiset ovat tänään ikäryhmä, jolle on muutenkin vaikeaa keksiä yleisest kiinnsotavai juttuja, se näkyy myös mediassa selvästi. Palstan aiheet ovat mielestäni noin 7 tasolla. Entisestä aihekokoonpanosta olisin antanut korkeintaan 5 arvosanan.Kun ei ne hillopurkit oikein vielä kiinnosta eikä kahvipirtitkään.
Joku näkyy kirjoittavan,että jutellaan vaan mukavia eikä välitetä maailmasta ympärillä. Mielipide sekin, mutta en halua vielä syrjäytyä ja siksi sitä maailmaa on seurattava ympärillä, edes uutisten verran. Sen verran pitää jokaisen vaivautua, jos haluaa itse päättää omista asioistaan.- Tapahtuuko päässäsi
jotain, kun olet 68 - 71-v.?
- häivy kun ehdit.....
Tapahtuuko päässäsi kirjoitti:
jotain, kun olet 68 - 71-v.?
Mitä sinun päässäsi tapahtuu? Vastauksesta päätellen ei mitään. Kehitys selvästi pysähtynyt :)))
- Ajattelen siis elän
Ihmisten kiinnostuksiin ja keskustelun aiheisiin liittyy enemmän oma kiinnostus ja tausta kuin ikäluokka.
Tunnen yli 90-vuotiaita, jotka seuraavat aikaansa ja toimivat edelleen aktiivisesti useammallakin alueella ja on paljon ihmisiä, jotka hankkii tietonsa seiskasta ja iltapäivälehdistä, eikä katso tai kuuntele uutisia. Vain muutamat nikit kirjoittavat tänne asiallisia tekstejä yhteiskuntaan, politiikkaan, kansantalouteen tai globaaleihin ongelmiin liittyvistä asioista.- Hölyä ja pölyä
On eri asia seurata aikaansa kuin asettua jonkun ikäryhmän asemaan eli siihen aikaan, jota juuri he elävät. Siksi ymmärtääkseni tämä ikäjako on tehty, että saadaan vertaiskokemuksia ja vertaismielipiteitä. Jos kaipaan vanhempien ikäluokkien mielipiteitä, kysyn. Ei ole tarvetta ollut, sillä mailma muuttuu kovaa vauhtia. Kaikki ovat oman aikansa lapsia, myös yhdeksänkymppiset, seurasivat he nykymenoa tai eivät.
On tietysti hienoa, jos vanhanakin jaksaa seurata mediaa, lueskella tai harrastaa muuta. Se on kuitenkin eri asia kuin olla nyt kuusikymppinen ja tämä asia tuntuu olevan kovin vaikea ymmärtää joillekin. Yhtä hyvin meistä jokainen voisi mennä kolmikymppisten palstalle esiintymään sen ikäisenä ja uskottelemaan eittämättä vanhentuneitä käsityksiämme sen ikäisen elämästä. He olisivat varmaan suunnattoman kiinnostuneita ja mielissään. Tämä oli sarkasmia. Ikä ei ole vain numero. Sen sijaan aivoiltaan virkeänä voi pysyä vanhakin, mutta jo eletty kuusi- tai kahdeksankymppisen tai satavuotiaan elämä seuraa mukana mielipiteissämme ja tavassamme hahmottaa asioita.
Tästä paljon puhutaan eli että onko vanhalla ihmisellä enää sijaa nykyisessä arvomaailmassa tai yleensä olemassaolossa. Ennen vanhoja kunnioitettiin myös sen kokemus- ja tietomäärän vuoksi, jota he elämässään olivat koonneet. Ninkään ei ole ollut aina. On myös aikoja, jolloin vanhukset rinnastuivat mieleltään sairaisiin tai vammaisiin eli ne köyhäintalon asukit ja peräti Suomessa. Eikä sitäkään silloin kukaan kyseenalaistanut. Niin ohut on sivistyksen pyyhkäisy.
Me välttelemme vanhoja, koska heidän olemassaolonsa näyttää, mitä rappeutuminen on, seurasi vanhus aikaansa tai ei. Tästä syystä oma ikäryhmä on tärkeä, verrokkiryhmä, jossa saa olla vanha tai niin nuori kuin haluaa. Miksi ihmeessä en saa sitä toivoa palstalta, jonka ikäjakauma on aika selkeästi ilmoitettu?
- luuria.
Eipä ole niin pitkää historiaa, että olisin asiasta tietoinen. Ainakin 70 on suositumpi tällä hetkellä, luurasin postiluukusta.
- yohuuhkaja
Tuskin huonompia, en tosin käynyt siihen aikaan.
- kysyn vaan
Ja mikähän täällä on kiinnostavaa????
- ei pakollista,,
Miksi poikkeat palstalla? Jokuhan sinua tänne vetää.
- kysyn vaan
ei pakollista,, kirjoitti:
Miksi poikkeat palstalla? Jokuhan sinua tänne vetää.
Vastasit kysymykseeni kysymyksellä, ei taida paljon olla sullekaan :=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341967Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29959- 69866
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?260740Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65726- 10709
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132680- 79665
- 26659
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.205652