Huostaanotto ongelma

lothar.gabriella

Asun perhekodissa, jolla on 2 toimipistettä.

Perhekodin toisen toimipisteen perhekoti vanhemmat potkittiin pihalle ja 3 nuorta ja muutama nuorempaa asuivat siellä.

Ystäväni asui siellä ja kertoi minulle että ei saa nähdä minua tai perhekodin vanhempia. Häntä on kiristetty. Kun sain tietää niin perhekodin asioista niin oman toimipisteen perhekotivanhemmat (jotka antoivat potkut) ovat alkaneet ahdistella minua puheluilla. Olen varma, että minua aletaan kiristämään jos vastaan ja tämän vuoksi en uskalla vastata. Olen nyt siis lomalla biologisen äitini luona.

Olen pistänyt sosiaalivirastoon ilmoituksen etten halua perhekotiin mennä, enkä mene. Olen äitini luona niin kauan, että saan uuden paikan. Perhekoti saa minun perhe-eläkkeistäni 60% ja lomailee melkein kokoajan. Minua on kiristetty aiemminkin ja perhekodin pitäjät jauhavat paskaa melkein kaikista selän takana.

Olen siis kuukauden päästä 17v. Olen muutenkin halunnut pois ja "Karkaaminen 17v" on kirjoittamani keskustelu. Voiko sosiaaliviranomaiset pakottaa minut takaisin? Olen ottanut yhteyttä myös asianajajaan ja vaadin huostaanoton lopettamista. Perhekodin pitäjät muutenkin alistavat ja nauravat kun puhun oikeuksistani.

Tiedän myös että irtisanomisesta on tulossa rosis ja perhekoti TOIVOTTAVASTI lopetetaan.

Haluaisin teiltä neuvoja, että miten menettelen asian suhteen. Kiitos jo etukäteen!

3

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Julkisuuteen vaan...

      Eduskunnan oikeusasiamiehen kanslisaan yhteyttä kiireesti. Tosin auki vasta maanantaina.
      Kerro hieman missä tämä "koti" sijaitsee. Ja enemmän kertomusta niistä teoista, joita "isäntäväki" tekee mielestäsi lainvastaisesti.
      Itse olet hieman heikoilla, kun olet karkumatkalla, vai?

      • lothar.gabriella

        Onko muuten sähköposti osoitetta antaa vai kannattaako käydä paikan päällä?


    • lothar.gabriella

      Olen oman äitini luona luvallisella lomalla mutta maanantai iltana luvattomasti. Paikka sijaitsee järvenpäässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe