Kohde Sveitsistä?

Olen suunnitellut lähteväni perheeni kanssa autolla Eurooppaan. Ajatuksena olisi mennä kesä/heinäkuun taitteessa lautalla Turusta Tukholmaan ja siitä autolla Saksaan. Ensimmäinen yöpyminen Tanskan/Saksan rajan pinnassa ja siitä matka jatkuisi Europaparkiin (Rust, Saksa). Suunnitelmissa on viettää puistossa muutama pvä, jonka jälkeen ajaisimme Sveitsiin (kohde avoinna) joksikin aikaa. Tämän jälkeen ajaisimme vkoksi Välimeren rannalle esim. Italian Liguriaan. Nyt kaipaisinkin hyviä majoitus vinkkejä sekä mahdollisia kohteita Sveitsistä sekä Välimeren rannalta.
t. Bimmerillä baanalle ;)

4

544

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi kertoja

      Terve
      tuo rustin reissu on hauska, olemme käyneet siellä monta kertaa.
      mutta ei siellä jaksa montaa päivää kuluttaa, korkeintaa 2.
      rustin nettisivuilta saat hinnat ja kaiken muunkin selväksi.

      mitä sveitsiin tulee, niin siellä on erittäin kallista. frangi on vahvempi kuin koskaan euroon verrattaessa. teidän kannattaa yöpyä saksassa tai sitten italiassa. uskoisin saksan olevan halvempi vaihtoehto, eikä ehkä välttämättä kannata yöpyä suurkaupungeissa.

      saksassa on muuten halpaa, ravintoloissa voi syödä 50%:lla suomen hinnoista. saksassa on myös siistiä ja turvallista, italiassa on hieman toisin.
      kun menette italiaan autolla, niin tarkista että vakuutukset ovat varmasti kunnossa.

      asun sveitsissä, mutta en todellakaan osaa kertoa sinulle halpaa tai edullista matkakohdetta täällä. meidän turismi kärsii nyt kalliista frangista.

      mutta, hyvää matkaa teille! ja kerrothan sitten miten se reissu meni?

    • Kiitos viestistä. Ajattelimme viettää päivän-kaksi puistossa. Harmi että Sveitsin hintataso on korkea, mutta ajattelimme silti piipahtaa sinne muutamaksi päiväksi. Alustavasti olen varannut hotellin Bullesta. Tarkoituksemme on nauttia maisemista eli onneksi siihen ei mene rahaa :D Palaan asiaan reissun jälkeen.

    • alppifani

      Olisin suositellut teille maisemien vuoksi Grindelwaldin aluetta, siellä on kiva hostelli ja raikkaassa vuoristoilmassa patikointi mahtavien maisemien keskellä on ilmaista hupia - eikä piskuisten alppimajatalojen ateriatkaan paljon kustanna.

      • Kiitokset, täytyypä tutustua alueeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1693
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1300
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      219
      936
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      867
    5. 55
      766
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      737
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      725
    8. 89
      691
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      637
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe