muutto omakotitalosta kerrostaloon

tipsupinseri

Minulla on kääpiöpinserin ja tiibetinspanielin sekoitus narttu 9kk ja nyt olisi edessä muutto kerrostaloon. koiralla on tapana haukkua kun ovikello soi, mutta muuten ei kyllä pahemmin räksytä. kuitenkin huolettaa kerrostalossa kuuluvat äänet, mitä jos räksyttää niille!
kesälomani alkaa ensi viikolla ja koira tulee tänne silloin. nyt se asuu vielä vanhempieni luona omakotitalossa. miten koiran muuton voisi tehdä mahdollisimman miellyttäväksi ja vähän stressaavaksi? onko kokemuksia tällaisesta ja miten olette saaneet koiran tottumaan ääniin?
kuinka paljon koira saa haukkua, ilman että voin saada häädön?
kaikki vinkit otetaan vastaan. haluan, että koirallani on mahdollisimman hyvä olla, ilman että se pelkäisi ja stressaisi turhaa!

5

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koirien puolesta

      älkää ottako koiria kerrostaloon !!!! ne kärsii

    • Bulliboju

      Meillä koira haukkuu silloin jos käytävästä kuuluu jotain poikkeavaa ääntä ja koska asumme ensimmäisessä kerroksessa se saattaa haukkua myös silloin jos jotain "kummallista" menee ikkunan ohi, kuten naapuri joka kantaa jätesäkkejä. Koira ei hauku öisin eikä tylsyyttään, se ainoastaan vahtii omalla laiskalla tavallaan. :)

      Jos muutat sellaiseen kerrostaloon jossa lemmikkejä ei ole kielletty et voi saada häätöä kovin helposti haukkumisen takia. Haukunta ei saa olla pitkäkestoista eikä jatkuvaa eikä tietenkään hiljaisuuden aikana mutta pari haukahdusta silloin tällöin ei haittaa eikä siitä oikeastaan voi edes naapurit valittaa.
      Et myöskään voi saada häätöä yllättäen vaan aina tulee ensin varoitus ja monesti niitä tulee useampi ennen häätöä. Sinulla on siis aikaa yrittää saada koirasi lopettamaan räksytys jos se sitä tekee. Ja kannattaa muistaa että jotkin naapurit ovat vaan todella inhottavia ja saattavat valittaa vaikka koira ei niin välttämättä haukukaan, joten aina kannattaa jollain tavalla saada varmistettua minkälaista ääntä koirasi pitää.
      Sen verran tuosta totuttamisesta.. Yritä olla ainakin ensimmäinen päivä koirasi kanssa kotona. Aina kun se reagoi johonkin ääneen lievästi, ole itse ihan rentona äläkä kiinnitä huomiota ääneen tai koiraan, jatkat vain sitä mitä olit tekemässä. Mutta jos koira alkaa oikein kunnolla haukkumaan "olen ihan varma että joku hyökkää"-haukkua niin ole rentona, nouse ylös, sano vaikka kiitos tms. niin että koirasi kuulee sen ja käykää vaikka yhdessä kurkkaamassa (sinä tietenkin ensin) että eihän siellä käytävällä ole mitään pelottavaa, sitten vain rentona takaisin ja jos koirasi tuntuu rentoutuvan niin anna sille joku rauhallinen palkkio, nami tai rapsutus tms. ja jatka sitä mitä olit tekemässä. Tuolla tavalla voit ehkä onnistua pitämään haukut minimissä mutta koirat ovat niin yksilöitä että joillekin toimii jotkin jutut ja joillekin taas jotkin muut..

    • tipsupinseri

      koira on nyt tämän yön luonani yökylässä. melko levoton on ollut koko ajan, mutta nyt nukkuu vieressäni. välillä heräilee jos kuuluu ääniä, mutta laittaa kyllä takaisin nukkumaan. toivottavasti koko yö menisi yhtä hienosti!

    • canis.familiaris

      "mutta nyt nukkuu vieressäni"....näen jo kuvailemasi ongelman syntyneen.Asiat rakentuu pienistä asioista, mutta tuon merkitys on suuri ja aiheuttaa liiallista läheisyyden kautta uupumaan jäännyttä itseluottamusta/varmutta..

      Ero yksinololla ja yhdessä ololla on liian suuri ja kun tähän lisätään vieras ympäristö niin mitä voi odottaa...Parhaiten rakennat ja valmistat koiraa, jos se oppisi nukkumaan yöt (ja yksin olot) yksin erillisesti, vaikka makarin ulkopuolella.

      • tipsupinseri

        meillä on kaikki sisäkoirat nukkuneet sängyssä jonkun perheenjäsenen vieressä. ei siksi ettei niitä olisi jaksettu pennusta lähtien opettaa sängystä pois, vaan siksi että tykkäämme siitä että koira on kainalossa. voihan se tietysti olla tehnyt jotenkin hallaa koiriemme itsevarmuudelle, mutta emme ole sitä kyllä itse huomanneet.

        eikö tuo koiran ääniin reagoiminen voi johtua vain siitä, että ei ole tottunut niihin? omakotitalossa kun harvemmin mitään ulkopuolisia ääniä kuuluu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe