Ne jotka ovat olleet Ao Nangissa Tjäreborgin tai Aurinkomatkojen matkalla,voisitteko hieman kertoa miten opaspalvelut pelasivat,kiersivätkö oppaat ahkerasti useimmissa hotelleissa ja oliko tervetulotilaisuutta ja missä hotellissa?
Haluaisin tehdä hieman vertailua
opaspalvelut
4
201
Vastaukset
- untuvikko kans
Yritin tästä samasta aiheesta nostattaa jo aijemmin keskustelua, mutta aiheenani oli silloin tuo zunamihälytys ja oppaitten valppaus, mutta muistaakseni en saaut yhtään vastausta?
Jotenkin jäin siihen luuloon, että onko oppaat jossain isommissa keskuksissa vain? Ei taida ainakaan siihen tahtiin kiertää kuin matkaoppaissa? - parikolme kertaa vko
Aurinkomatkojen oppaat kiertävät Ao Nangin hotelleissa pari-kolme viikossa.
Lisäksi loman alussa saat puhelinnumeron esim. Aurinkomatkojen Ao Nangin toimistolle (sijaitsee Ao Nangin rannan pohjoispäässä) ja lisäksi 24h päivystyspuhelinnumeron mistä saa oppaan kiinni hätätapauksissa vuorokauden ympäri.
Uskoisin, että tjäreborgilla hyvin pitkälle samanlainen systeemi vaikka pariin vuoteen ei tjären matkoilla ole tullut käytyä.
Tervetulotilaisuudesta en muista kun en noita opaspalveluita juurikaan käytä, tärkeintä ollut itsellä vain suora lento kohteisiin. Ja esim. Ao Nangissa ei pahemmin opasta mihinkään tarvita sen jälkeen kun on selvittänyt itselleen mistä myydään pitkähäntäveneiden liput. Sen jälkeen riittää kun pitää silmät auki ja varaa haluamansa muut pikaveneretket. sukellusretket ja muut reissut niitä tarjoavista kojuista. Mutta jos tarvitset esim. lääkäripalveluja ja/tai tulkkausta lääkärikäynnille niin silloin opas voi olla hyvinkin hyödyllinen apu.
Tsunamin tuloa eivät oppaat osaa ennustaa ja jos sellainen tulee niin paras neuvo on poistua omin avuin sisämaahan päin mahdollisimman korkealle. Älä ainakaan jää odottamaan mitään oppaiden toimintaohjeita.
(provo?) - valppaana 2013
Lähettäkäähän Thaimaassa käyneet, että juostenko lähteä sisämäähan päin vai onko tietoa tsunamien vauhdista. Matkanjärjestät, kun mainitsevat vaikeakulkuiset katujen reunat ja maaston ym. Saako matkallelähtijä tarkemmin tietoa, että minne lähteä, jos kiire tulee ja millä tavoin?
- mrs matkaaja
Ao Nangissa Aurinkomatkojen tervetulotilaisuus oli pari vuotta sitten ravintola Edenissä. Siellä oli myös Raya Diversin eustaja kertomassa heidän toiminnastan ja retkistä, joita pystyi silloin ostamaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341954Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28919- 69863
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259736Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64722- 10704
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132678- 26656
- 78656
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.204647