kuka uskaltaa enään käyttää julkisia kulkuvälineitä, aivan hirveeetä,,
eikö mitenkään saada nuoria miehiä rauhottumaan ??
ONKO syräytetyt työttömät kaiken tämän syynä ??
politiikan on muututtava
nuoret miehet ON saatava töihin, jos ei muuten niin pakkotyölaitoksiin, heille pakollista terapiaa ja koulutusta,
muuten ei yhteiskunta rauhotu !
eikö mitenkään saada nuoria miehiä rauhottumaan ??
ONKO syräytetyt työttömät kaiken tämän syynä ??
politiikan on muututtava
nuoret miehet ON saatava töihin, jos ei muuten niin pakkotyölaitoksiin, heille pakollista terapiaa ja koulutusta,
muuten ei yhteiskunta rauhotu !
Vastaukset 9
Vanhimmat
kuka haluaa nuorensa vammautuvan ijäksi ku hullut hyökkää kimpuun,,
Onkohan se jokin ajan ilmiö seurauksena jostain eletystä?
Osansa varmasti on peleillä, päihteillä, rahattomuudella, TVstä katsotuilla tapahtumilla ja osittain korvien välien kehityksellä.
En voi uskoa että se vähään aikaan edes vähenee, päin vastoin malleja on ollut jo liikaa, joillekin voi olla pelkkä henkilön näkeminen.
....HUOM!
Tuosta on täällä sivullakin selvät tunnusmerkit, kyllä nimimerkkini on sen verran ärsyttävä että kaikenlaista on tullut luettua, eihän se sitten katuelämässä muuta olisi kuin pahoinpitely nyrkein ja jaloin
tuota puolustellaan monasti sananvapaudella, mutta kyllä jokaisella pitäisi olla sen verran käytöstä ja empatiaa sekä itsekontrollia etei aina samaa asiaa toista ja jatka samaan malliin.
kulkuneuvoihin,, jotain turvaa on saatava ihmisille.
Julkisiin kulkuneuvoihin on saatava poliisit näkyvästi, kuten kuusikymmenluvulla oli kaupungeissa katupartioissa päivittäin 2 poliisia,
poliisisn näkeminen rauhottaa kummasti jenngiä,
kyllä ihmisten pitää saada kulkea työhön ja työstä kotiin rahassa,
poliisin palkkaaminen lisää työpaikkoja poliiseille,
Jumala kostaa lapsenlapsissamme
meidän sota-aikaiset rikoksemme ja
raiskauksemme! Kiitos Jumala!
Puheista päätellen olisi täällä niitä
hulluja hyökkääjiä, jos vaan kunto
riittäisi.
palauttaa,,,
KOULUISSA vika, kaikki lähtee kouluista, niissä ei nykyään opeteta toisen ihmisen ja omaisuuden kunnioitusta,
vaikka vain k y m e n e n käskyä oteteas pakko- opetukseen, ihmiset kasvaisivat sivistyneemmäksi , toisia ihmisä kunnioittamaan, oppisivat jopa itseään kunnioittamaan, siitä kaikki lähtee,,
elämän tiellä
Kyllä uskonnon opetuksella oma merkityksensä on lapsille, kuuluu ne kirkkoon tai ei uskonnossa on kauniita piirteitä ja vertaukset menevät lapsiin paremmin kun ne opettaja selittää.
Uskonto on hillityä ja kiihkotonta, ja tämä tarkoittaa sitä ettei koulun opetuksessa ole lahkolaisuuden kiihkoa ja pelottelua.
Kaikki kouluaineet opetushallituksen määrämät ja kaikkien kuuluisi ne käydä läpi oppitunneilla, muslimienkin koska ovat tänne muuttaneet olisi heidänkin tiedettävä nykyisen kotimaansa perusoppeja.
Osaavat ainakin keskustella aikuisena jotain uskonnonhistoriasta kun kristiityssä yhteiskunnassa eletään.
pakolliseksi oppiaineeksi kouluihin !! se on kansalaisten vaatimus.
Uskonnon opetuksessa, lapset oppii tiedostamaan mikä on väärin ja mikä on sallittavaa,
on käsittämätöntä kuinka uksonto on poistettu koulujen luku ohejelmistosta,,
yhteiskunnasta tulee levoton ja turvaton paikka aasua jos ei opeteta moraalia kouluissa,
Ministeri Räsänen vaatii uskonnon opetusta palautetavaksi kouluihin pakolliseksi oppiaineeksi.