Kesämatka Pohjanmaalle, vinkkejä toivoisin

sadafefewagr

Olen suunnittelemassa kesämatkaa Pohjanmaalle. Nyt ideana lentää Vaasaan, käydä saaristoristeilyllä, vuokrata auto, ajaa Kokkolaan, sitten Kalajoelle, josta Tuurin kautta takaisin Vaasaan.

Tuntuu, että tietämättömyyttäni jätän varmaan monta paikallista helmeä näkemättä. Vinkit hotelleista, ravintoloista ja paikoista nähdä olisi tosi tervetulleita!

4

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • easyeastern

      Kokkolassa kannattaa käydä tsiikaamassa ruotsinkielisiä jotka eivät muka ymmärrä Suomen kieltä ja ennenkaikkea la-su-yönä Kokkolan yöelämää jossa pahoinpidellään 100 pros. varmuudella n. 5 ihmistä ravintolaillan jälkeen.

    • suoma

      jos autolla tulet lähde ruotsinkielen rannikko kaupungit ne on viihtyisiä.kato kartalta reitti ja kunkin paikkakunnan nähtävyydet netistä.äläkä välitä nuista ruotsinkielen mollaajista huumorilla pärjää myös kieliongelmasta jos sellainen tulee.ite lähtisin nyykarlepyyhyn 2kk vuokraisin asunnon kalustetun mutta kun ei oo kaveria,ottaisin elukat mukaan siinä ajassa kerkiäis tutustua paikkakuntaan ja kulttuurielämään.seuraavana vuonna vaikka jeppis.en tykkää liikaa ihmismassasta.haaveita vain.

    • Vältä kaikkia

      ranta-hurri kuntia / kaupunkeja.

      Ja ota KePun jäsenkortti mukaan jos aiot Keskipohjanmaalle.

    • HippOououuu

      Lohtajan Ohtakarista vuokraat Kalastajaseuran kautta mökin..mut varo punkkeja ja nauti Suomen pisimmistä hiekkarannoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      116
      4775
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      184
      4492
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1932
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1701
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1472
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1229
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      371
      1185
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1110
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      998
    Aihe