2 monitoria hd 6850

Näytönohjain siis Radeon HD6850.
Onglema on että kun yritän liittää toista näyttöä VGA-DVI liittimellä näyttikseen niin tietokone ei tunnista sitä? Ei cata centteri eikä mikään windowsin oma asetus havaitse. ykkös näyttökin VGA-DVI adapterilla, missä vika ? Ykkösnäyttö toimii moitteettomasti.

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerropa vielä käyttisesi sekä koneesi merkki ja malli? Ilmeisesti tornikone, vaikka et kertonut... Tukeeko näytönohjain kahta näyttöä?

    • lusmutin

      Näyttis on Club3D Radeon HD6850 Coolstream edition. Kone on itse kasattu ja käyttiksenä Windows 7. Eikös sen pitäisi tukea kahta näyttöä kerta kaksi näytönpaikkaa on näyttiksessä? Minun mielestäni ainakin. Kun toisen näytön laittaa kiinni koneeseen niin se menee automaattisesti virransäästö tilaan eikä käynnisty, kun taas näyttöjen paikat vaihtaa, eli tuleva kakkosnäyttö ykkösnäytön tilalle, se toimii kuin pitääkin.

      • :-)

        En tiije onko tästä apua pulmaasi, mutta kerron kuiteskin. Itselläni tuo sama näytönohjain, mutta professional malli. Käyttiksenä vanha Xp.

        Olen liittänyt kaksi Lg:n näyttöä koneeseeni toisen näytön hdmi:llä ja toisen dvi:llä.
        Ohjauspaneelista >näyttö>asetukset>klikkaa kakkosnäyttöä>laajenna Windows- työpöytä tähän näyttölaitteeseen>käytä.

        Joskus kun avaan koneen teen väärin, ja laitan virrat ensin koneeseen ja vasta sitten näyttöihin, siitä seuraa juuri tuo kakkosnäytön virransäästötila, ja joudun toimimaan kuten edellä kerroin, eli ottamaan sen kakkosen uudelleen käyttöön ohjauspaneelin kautta. Olen luullut sitä näytön ominaisuudeksi, mutta se lieneekin näytönohjaimen ominaisuus.

        Toivottavasti saat homman kuntoon, vaikka tää oma kertomus onkin Xp:n tarina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      60
      1772
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      141
      1491
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      72
      1258
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      11
      875
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      67
      840
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      76
      739
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      551
    8. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      52
      531
    9. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      514
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      55
      486
    Aihe