2 monitoria hd 6850

Näytönohjain siis Radeon HD6850.
Onglema on että kun yritän liittää toista näyttöä VGA-DVI liittimellä näyttikseen niin tietokone ei tunnista sitä? Ei cata centteri eikä mikään windowsin oma asetus havaitse. ykkös näyttökin VGA-DVI adapterilla, missä vika ? Ykkösnäyttö toimii moitteettomasti.

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerropa vielä käyttisesi sekä koneesi merkki ja malli? Ilmeisesti tornikone, vaikka et kertonut... Tukeeko näytönohjain kahta näyttöä?

    • Näyttis on Club3D Radeon HD6850 Coolstream edition. Kone on itse kasattu ja käyttiksenä Windows 7. Eikös sen pitäisi tukea kahta näyttöä kerta kaksi näytönpaikkaa on näyttiksessä? Minun mielestäni ainakin. Kun toisen näytön laittaa kiinni koneeseen niin se menee automaattisesti virransäästö tilaan eikä käynnisty, kun taas näyttöjen paikat vaihtaa, eli tuleva kakkosnäyttö ykkösnäytön tilalle, se toimii kuin pitääkin.

      • :-)

        En tiije onko tästä apua pulmaasi, mutta kerron kuiteskin. Itselläni tuo sama näytönohjain, mutta professional malli. Käyttiksenä vanha Xp.

        Olen liittänyt kaksi Lg:n näyttöä koneeseeni toisen näytön hdmi:llä ja toisen dvi:llä.
        Ohjauspaneelista >näyttö>asetukset>klikkaa kakkosnäyttöä>laajenna Windows- työpöytä tähän näyttölaitteeseen>käytä.

        Joskus kun avaan koneen teen väärin, ja laitan virrat ensin koneeseen ja vasta sitten näyttöihin, siitä seuraa juuri tuo kakkosnäytön virransäästötila, ja joudun toimimaan kuten edellä kerroin, eli ottamaan sen kakkosen uudelleen käyttöön ohjauspaneelin kautta. Olen luullut sitä näytön ominaisuudeksi, mutta se lieneekin näytönohjaimen ominaisuus.

        Toivottavasti saat homman kuntoon, vaikka tää oma kertomus onkin Xp:n tarina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      35
      5255
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      287
      5104
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      63
      4505
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2435
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      47
      1877
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1824
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      24
      1782
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      80
      1728
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1672
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1496
    Aihe