BT:llä nettiin

vähemmällä

Tabletti jossa olisi 3G yhteys tarvitsisi oman sim-korttinsa.
Toimisiko tabletin bluetooth yhteys 3G matkapuhelimen kautta nettiin myös yhtä hyvin? Silloinhan ei tarvita toista sim -korttia eikä 3G -ominaisuutta tablettiin.

4

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Toimiihan se ja toinen vaihtoehto on luoda sillä kännyllä Wifi-verkko. Pitää vaan muistaa, että noi molemmat syö sitä kännyyn akkua aika tavalla.

      • vähemmällä

      • vähemmällä kirjoitti:

        Pystyyköhän tällä 3G puhelimella luomaan sen Wifi -verkon?
        http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_3120_classic

        Tuossa ei ole WLAN:ia, joten tablettiyhteys hoituu vain joko Bluetoothilla tai USB:llä. USB:n toiminta verkkoliikenteen välittämiseen on tosin tarkastettava. Esimerkiksi Androidit toimivat toiseen Androidiin tai muihin Linuxeihin aivan suoraan ilman mitään ajuriasennuksia, mutta nokialaisista en osaa sanoa.


    • Vielä yksi vaihtoehto olisi käyttää kännykän ja tabletin välillä USB-kaapelia, edellyttäen tietysti että molemmissa laitteissa on USB, joka tukee myös verkkolaitteita.

      Netin käyttö syö melkoisesti kännykän akkua, joten sikäli tuo USB olisi järkevä, että kännykkä ylläpitäisi lataustaan sen kautta samalla. Välikaapeli on tietysti vähän ikävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4421
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      68
      4271
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2947
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      66
      2835
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      2119
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      2002
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1689
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      111
      1373
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      182
      1286
    Aihe