Kevythirsisaunan seiniin (ei käsitelty millään vielä) on kahden talven jälkeen alkanut ilmestyä pieniä mustia täpliä.Hyvä katto päällä ja altakin tuulettuu koska harkkojen päälle pystytetty. Millä tuo pitäis käsitellä ja millä kannattais pinnoittaa?
Dalmaatialaissauna
Ei Harmaannu
382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moi,
painepesurilla olen yleensä saanut sinertymät/mustat pisteet puun pinnasta pois. Sitten antaa kuivaa ja kannattaa käsitellä esim. sasulla. Tätä joutunee toistamaan parin kolmen vuoden välein.
Ei kai sasulla saunan ulkoseiniä käsitellä? Nuo täplät on ulko- eikä sisäpuolella.
Ulkoseinältä nimenomaan olen painepesurilla sinistymät poistanut ja sasulla, tai puuöljyllä, käsitellyt sen jälkeen. Saunarakennuksessa, jossa on ohuet kevythirsiseinät, tahtoo haiseva puunsuoja-aine (väritön) mennä saumoista sisäpuolelle ja aiheuttaa epämiellyttävää tuoksua.
Linkissä esimerkkejä puunsuoja-aineista
https://www.netrauta.fi/portal/sauna/saunapintojen_kasittely/saunasuojat/puuoljyt/puuoljy__3l?pIndex=1&pCount=28&min=-1&max=-1&man=&st=6&showall=