Onko sinulla liikaa velkaa?

kuplan juoni

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2012/06/02/nama-merkit-paljastavat-oletko-ylivelkaantunut/201230555/310

Yli 5 kertaa talouden nettotulot on huolestuttava määrä velkaa. Tavallisen lapsiperheen nettotulot lapsilisineen ovat jotain 40-50 tuhatta vuodessa. Kestävä velkamäärä olisi siis auto- ja asuntolainoineen kaikkineen n. 160-200 tuhatta. Yritäpä löytää isompia perheasuntoja kasvukeskuksista tuohon haarukkaan olevalla lainalla. Tiukkaa tekee, vaikka olisi puolensataa tuhatta säästöjäkin.

17

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole, kiitos kysymästä.

      Vertailu tyyliin 5x nettotulot on järjetöntä. Toimii ehkä tietyillä tulojoukolla, mutta tärkeintä on, kuinka paljon velanhoitkulujen jälkeen jää käteen, mikäli korot nousevat merkittävästi.

      Ja meillä jää tarpeeksi, kiitos vaan.

      Ai niin, mitä tuohon isompaan perheasuntoon tulee, niin eikös ensin osteta se yksiö kun töihin ollaan päästy. Siitä kun Helsingissä vaihtaa kolmioon, on jo sata tonnia säästössä...

    • Ajoissa lisääntynyt

      Miksi vertailu 5 x nettotulot on järjetöntä? Vielä aika maltillisella viiden prosentin korolla tuo tarkoittaa, että pelkkiin korkoihin menee 25 prosenttia tuloista. Nyt pahimmissa skenaarioissa esitetyllä 10 prosentin koroilla menisi tuollaisella lainasummalla jo puolet palkasta pelkkiin korkoihin. Vielä kun pitäisi elääkin ja maksaa muutkin asumiskulut. Entäs jos se rommaus tuleekin ja asunnon arvo meneekin pienemmäksi kuin jäljellä oleva laina? Silloin maksukyvyn on parempi todellakin olla riittävä lainan hoitamiseen. Kyllä mun mielestä 5 x nettotulot on ihan hyvä ohjenuora. Toki todella suurilla tuloilla on varaa käyttää isompikin siivu tuloista lainoihin, mutta tavallisen matti meikäläisen perheen tuloilla tuo on aika kohdillaan.

      Menee lasten hankkiminen aika myöhäiseksi, jos siinä kohtaa on jo maksettuna sadan tonnin yksiö. Jää äkkiä lapset hankkimatta, kun ei enää nelikymppisenä onnistukaan. Lapset ainakin kannattaa hankkia ajoissa! Hedelmättömyys ja sairaudet ovat sitä todennäköisempiä, mitä myöhemmäksi jättää. Minulla on nyt reilu kolmekymppisenä jo lapsiluku täynnä, kolme suloista ja tervettä lasta. Palstan ajoissa ostaneet kai ravaavat hedelmällisyyshoidoissa ja ne joita on onnistanut, kuskaavat lapsia allergialääkäreillä sun muilla, kun on sukusoluissa jo alkanut tulemaan kaikenlaista geenivirhettä iän myötä.

      • Perittyä rahaa

        >> Miksi vertailu 5 x nettotulot on järjetöntä?

        Jos 40000 euron nettotulot koostuvat vaikkapa 1,2 miljoonan kokoisen osakesalkun osingoista, en näe kovin vaaralliseksi ottaa 200000 euroa lainaa. Maksukyky riippuu niin monesta muustakin asiasta kuin pelkästä velan suuruudesta.


      • 9+1

        Jutta maksaa 25 % koroista (85 % x 30 %), joten ei niihin mene kuin alle 20 % (joka tosin sekin on paljon).


      • Kupla-Uuno
        Perittyä rahaa kirjoitti:

        >> Miksi vertailu 5 x nettotulot on järjetöntä?

        Jos 40000 euron nettotulot koostuvat vaikkapa 1,2 miljoonan kokoisen osakesalkun osingoista, en näe kovin vaaralliseksi ottaa 200000 euroa lainaa. Maksukyky riippuu niin monesta muustakin asiasta kuin pelkästä velan suuruudesta.

        No kyllä 99 % tämän maan asuntovelkaisista nettotulot koostuvat pääosin palkkatuloista. Hyvä jos 1 % on miljoonan osakesalkku ja samalla 200 000 euroa asuntolainaa.


    • Ok-loordi

      No, lapsia ei vielä ole, kohta varmaan tulee. Velkaa 52.000 eur (asuntolaina) ja nettotulot n. 140.000 eur yhteensä kaikkien verovähennysten jälkeen (brutto n. 240.000 eur yhteensä). Autolainaa ei ole eikä ole koskaan ollutkaan, aika erikoista että pitää ostaa autokin yli varojen, parempi ostaa auto tulojen mukaan ja maksaa se ilman lainoja. Käteistä mukaan ja auto kannattaa hakea Saksasta tai Ruotsista muutaman vuoden vanhana käytettynä, jos vähänkin vertaa hintoja ja toteutuneita autoveropäätöksiä tuontiautoista. Itse tuomalla säästää eikä se kovin vaikeaa ole. Kaksi autoa perheessä on, ei aivan uusia mutta toinen niistä on 354hv tehoinen kaksipaikkainen avo-mersu :)

      • Mersuja moneksi

        Eihän tuollainen SLK 32 paljon maksa Saksassa 10 vuotiaana, jos sellaisella kehtaa ajella. Avoauto on juttu, joka täytyy päivittää parin vuoden välein tai sitten olla ilman.


      • hmmm...

        Voi loordi... Palkkanai oli takavuosina 120,000/ vuosi ja ei minulla ollut aikaa missään nettipalsoilla hillua päivät pitkät. Nykyään pienemmät mutta sidettävät tulot. Mutta ajelin kuten vaimo aina uusilla autoilla kutenen edelleen ja viimeisen hain 3 viikkoa sitten liikkeest. Vaimon vuosi sitten. Ei kai kukan täysijärkinen hyvin tienaava hae duunarin tavoin vanhoja mersuja saksasta...Eipä taida nyt puhumasi pitää paikkaansa.


      • Ok-loordi
        Mersuja moneksi kirjoitti:

        Eihän tuollainen SLK 32 paljon maksa Saksassa 10 vuotiaana, jos sellaisella kehtaa ajella. Avoauto on juttu, joka täytyy päivittää parin vuoden välein tai sitten olla ilman.

        Niin nimenomaan ei Saksassa maksakaan, mutta Suomessa maksaa. Sehän se jutun idea on tuontiautoissa. Eli Suomessa samasta autosta pyynti 48.000 euroa, Ruotsista auto 18.000 euroa ja verot 12.000 euroa, josta sai vielä laittomasti perittyä elviä takaisin 2.000 euroa iloisena yllätyksenä silloin aikanaan :) Eli vaivaiset 20.000 euroa säästi hakemalla sen auton itse. No, toki toiseen rengassarjaan vanteineen (talvirenkaat ja niille vanteet, auto kun oli ollut Ruotsissa vain kesäkäytössä) meni vähän rahaa ja tuontikuluja muutama satanen, mutta nettohyöty n. 18.500 euroa silti...

        Auton hinta ollut Suomessa v. 2004 lisävarusteineen uutena n. 120.000 eur eli asunnon hinta ja sen sai v. 2009 sitten mukavasti 29.500 eurolla Suomeen kilpiin. Ja muut jäävät kuin tikku paskaan kun oikeaa jalkaa oikaisee :)


    • selityksen makua

      Nyt oli puhe t a v a l l i s i s t a lapsiperheistä. Miljoonaperinnöt ja 140 tuhannen nettotulot eivät Suomessa lapsiperheillä tietääkseni ole tavallisia.

    • Luki.

      kyllä ne mersut aikoinaan maksoi,ei niinkään nykyään jos tavallisempaa käytettyä katselee.

      Ei hemmetissä kyllä noilla tuloilla minkä ok foorti korjaan loordi kertoo ,ostelee tuliteriä mersuja kuukauden palkalla käteisellä.

      uutta autoa toki ei kannattaisi ostaa muutaman vuoden vanhan kylläkin.

      • Luki.

        Sori nyt käsitin väärin,ethän sinä voikkaan ostaa yhden kuukaudentuloilla,käsitin että saat kuukaudessa 140000e,mutta se olikin vuodessa,eihän sillä tosiaan saa kuin hapanneen louskun pihalle.

        No mutta nyt taas tarkemmin katsoin niin oletkin ostanut ruotsista loppuunajetun auton.

        päältä näyttää ok ja hieno,totuus on aivan toinen,ne kaikki mersut on käänettyjä mittareita.

        Mersulla on voitu ajaa 500-600000km ja auto poistuu taksista ,ostaja luulee ostavansa 100000km-250000km auton.

        Purkakaa laturia katsokaa hiiliä ja pakkaa miltä näyttä ja kilometrejä,onko alkuperäiset iskarit paikoillaan ,joe ei niin autolla on ajettu lähes 300000km.kun ne vaihdetaan matka ajon jälkeen.

        Jos on vaihdeltu tai loppuun ajetut jarru levyt ja palat.

        Mutta toki sinun autosi voi olla poikeus ja ei kuulu tuohon ryhmään,s mersuilla bensa mersuilla ajetaan toista miljoonaa km.

        Onhan sulla kasikone muuten ei tee mitään.


      • Ok-loordi
        Luki. kirjoitti:

        Sori nyt käsitin väärin,ethän sinä voikkaan ostaa yhden kuukaudentuloilla,käsitin että saat kuukaudessa 140000e,mutta se olikin vuodessa,eihän sillä tosiaan saa kuin hapanneen louskun pihalle.

        No mutta nyt taas tarkemmin katsoin niin oletkin ostanut ruotsista loppuunajetun auton.

        päältä näyttää ok ja hieno,totuus on aivan toinen,ne kaikki mersut on käänettyjä mittareita.

        Mersulla on voitu ajaa 500-600000km ja auto poistuu taksista ,ostaja luulee ostavansa 100000km-250000km auton.

        Purkakaa laturia katsokaa hiiliä ja pakkaa miltä näyttä ja kilometrejä,onko alkuperäiset iskarit paikoillaan ,joe ei niin autolla on ajettu lähes 300000km.kun ne vaihdetaan matka ajon jälkeen.

        Jos on vaihdeltu tai loppuun ajetut jarru levyt ja palat.

        Mutta toki sinun autosi voi olla poikeus ja ei kuulu tuohon ryhmään,s mersuilla bensa mersuilla ajetaan toista miljoonaa km.

        Onhan sulla kasikone muuten ei tee mitään.

        No, siis autolla oli ajettu 53.000 km kun sen ostin. Noin kymppitonni siis vuodessa, kun se oli ollut vain kesäkäytössä Etelä-Ruotsissa. Vuonna 2009 sen ostin, vm. 2004. Aika hyvin ajettu edelliseltä omistajalta jos 5m vuodessa ehtinyt ajaa kesäisin 600tkm eli 120.000 km kesässä kakkosautona olleella avoautolla. Mutta kaikkihan on mahdollista. Toki kannattaa katsoa auton dokumentaatio kun sitä ostaa. Huolloista löytyy tiedot kilometreineen myös sähköisistä järjestelmistä Saksasta tai ostomaasta kun selvittää. Uutena tuo siis Suomessa maksanut veroineen halvan omakotitalon hinnan ja silti sen sai vajaalla 30.000 eurolla kilpiin Suomeen 5 vuotta vanhana. Ahdettu V6 kone siinä on. Suorituskyky on vähintäänkin riittävä, 0-100km/h 5.2s, 0-200km/h 18.4s., 0-400m 13.9s.


    • 17.19

      Noihin 40 - 50k€ tuloihinhan pääsee jo pelkillä sossun tuilla ja lapsilisillä. Ainakin meidän alueellä (tilastokeskuksen mukaan) ovat tulot per naama tuota luokkaa, silloin jo saakin pk-seudulta ihan mukavan kodin :-)

      Mulle on ihan sama missä te persaukiset asutte, kunhan se on mahdollisimman kaukana meiltä. Kauhea ajatus että lapset joutuisivat kouluun tuhnuperheen kakaroiden kanssa, mielestäni siihen kohtaamiseen riittää se että näkevät Lidlin ohi kävellessä minkälaista porukkaa siellä hiihtää. Onpahan taas opiskelumotivaatio taattu vähäksi aikaa.

      Ehkä kannattaisi viedä lapset katsomaan jotain vuokraslummia, autot parkkeerattu pitkin nurmikoita ja leikkipaikka vallattu ikuisen Vapun viettoon. Ymmärtäisivät lapset paremmin miksi vaadimme heiltä läksyjen lukua ja hyviä koe-numeroita.

      • ei helvata

        Tunnustatko asuvasi alueella, jonka lähellä on Lidl, otan todella osaa.


      • Tarkka centti
        ei helvata kirjoitti:

        Tunnustatko asuvasi alueella, jonka lähellä on Lidl, otan todella osaa.

        Mitens Mankkaa Espoossa? Liiteri se sielläkin ja ihan keskellä arvoaluetta.


      • vanha kaatopaikka
        Tarkka centti kirjoitti:

        Mitens Mankkaa Espoossa? Liiteri se sielläkin ja ihan keskellä arvoaluetta.

        ihan lähellä, ei ei ei. Pahinta ne 500 neliön tontit lankkuaidan takana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5941
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      94
      3011
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2790
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe