Jatkuvaa riitelyä, solvaamista ja katkeroitunutta tilitystä, molemmin puolin. Olen yrittänyt pysytellä erossa aiheesta, mikä minulle ei kuulu. Molemmat vuorollaan avautuvat minulle..olen tämän exän kanssa hyvissä väleissä, niinpä hänkin laittaa minulle viestiä säännöllisesti elatusmaksuista ja niiden riittämättömyydestä.
Mies maksaa neljästä lapsesta 600 euroa kuussa, 1850 euron nettopalkasta. Lasten äidin mielestä se on aivan liian vähän ja mieheni avautuu sitten minulle hyvin usein, kun ei rahansa tahdo riittää mihinkään. Vaikka tiedän tarkalleen mieheni rahatilanteen, jotenkin minua raivostuttaa siltikin ainainen valitus siitä, kun täytyy maksaa elatusmaksuja. Itse hänkin on lapsensa aikanaan halunnut! Samoin lasten äiti. Kuusisataa euroa on kieltämättä aikamoinen raha, tälläisten tavallisten duunareitten kukkarossa, enkä tajua miten mieheni voisi mitenkään enempääkään maksaakaan, ilman että minä alkaisin avustaa heidän lastensa elatuksessa. Neljän lapsen elättäminen ei toisiaankaan ole ilmaista, tiedän senkin.
Heidän lapsensa ovat ihania lapsia, ovat meillä aina kun työmme antavat myöden. Olen avoimesti sanonut sekä miehelleni, että tälle ex-vaimolle, että on niin ikävää seurata sivusta jatkuvaa riitelyä lasten elättämisestä. Miltä lapsistakin mahtaa tuntua? Takuulla hekin jotain aina kuulevat puhelinkeskusteluista, jos eivät suoraan, niin vahingossa. Molemmat ovat aikanaan lapsensa rakkaudesta (?) tehneet, halunneet ja saaneet, nyt eivät muuta tee kun riitelevät, että kuka maksaa mitäkin ja kuinka paljon! Hävettää ihan aikuisten ihmisten puolesta, etteivät saa asiaa sovittua vaan alentuvat jatkuvaan riitelyyn.
Suututtaa mieheni ja tämän exän riidat lasten elatuksesta
8
226
Vastaukset
- Seppo45.
Eihän noissa elareissa ole mitään järkeä, 600e!! Ei se tietänkään mene niin, että jokaisesta maksetaan samanverran. Itsellä kanssa 4 lasta, ensimmäisesta maksan 147, toisesta 50e, kolmannesta 30 ja nuorimmaisesta kela maksaa kokonaan. Ja aivan saan 2400e/kk käteen. Ja tämä minun elatusmaksuni on päättänyt tuomari, laskettu kaavanmukaan. Tosin siihen vaikuttaa kaikki menoni, ja se, miten pitkään lapset ovat luonani ja jne.ovat joka toinen v-loppu. Loput täysimääräiseta elatusmaksusta maksaa siis kela. Nyt äkkiä tekemään uusi elatustukipäätös!
- afsasffsasfaasffsaas
Eikö sua edes hävetä maksattaa lastesi elatusta veronmaksajilla vaikka tienaat ihan mukavasti itsekin?
Ja luulisi niissä menoissa nyt lasten elatuksen menevän muiden edelle. Ihan vaan noin maalaisjärjellä ajateltuna. - sossu
Tähän toki vaikuttaa myös lasten äidin tulot. Mutta kovimpa vähin maksuin olet päässyt sillä n. 128(?)€ on minimi / lapsi ja jokainen lapsi on samanarvoinen. Kela korvaa ainoastaan jos etävanhempi on maksukyvytön tai niin pienituloinen ettei omaan elämiseen jäisi rahaa.
- etääitihhh
sossu kirjoitti:
Tähän toki vaikuttaa myös lasten äidin tulot. Mutta kovimpa vähin maksuin olet päässyt sillä n. 128(?)€ on minimi / lapsi ja jokainen lapsi on samanarvoinen. Kela korvaa ainoastaan jos etävanhempi on maksukyvytön tai niin pienituloinen ettei omaan elämiseen jäisi rahaa.
ei pidäpaikkansa!!Ensinnäkin täysimääräinen elatusmaksu on n.147e/kk ja elatusmaksuun vaikuttaa etävanhemman tulot ja menot. Esim. jos käteen jää 1000e/kk, niin tottakai ensimmäisestä lapsesta maksetaan täysimääräinen elari, mutta jos lapsia on 4, niin eihän se mitenkään mene niin, että jokaisella samansuuruinen elari! Tietenkin lähivanhempi saa täysimääräisen elarin, mutta valtio tulee siihen vastaan.
- 4 lapsen äiti
afsasffsasfaasffsaas kirjoitti:
Eikö sua edes hävetä maksattaa lastesi elatusta veronmaksajilla vaikka tienaat ihan mukavasti itsekin?
Ja luulisi niissä menoissa nyt lasten elatuksen menevän muiden edelle. Ihan vaan noin maalaisjärjellä ajateltuna.elatusmaksut pitäs poistaa kokonaan! veikkaan et toi kirjotus tulee joltain yh mamalta!
- kun mikään ei riitä
Ei tuo summa voi olla tuosta palkasta oikeudenmukainen summa. Äkkiä lastenvalvojalle.
- hohhoijaa
miksei voi olla oikee summa?! 4 lapsen yh saa jo lapsilisiä siinä määrin,et mihin se viel elatusta tarvii!? ja useimmiten yht pääsee viel tarhamaksuistaki luistamaan ja niil jää samanverran kouraan,ku kahella neljän lapsen huoltajalla!
- <srgreathaeth
Vittu, kun mikään ei riitä, ja sit ihmetellään perhesurmia. Ohhohh!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341954Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28919- 69863
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259736Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64722- 10704
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132678- 26656
- 78656
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.204647