miksi runot eivät ole runoja?

nessukka79

Etsin kirjastosta taannoin kirjaa, josta olisin löytänyt sopivan runon, mutta kaikki runot olivat vain jotain tuulesta temmattua höpinää, tarkoitan että etsin sellaista missä on riimit kohdillaan tyyliin: runon luin perin juurin, katselinkin sitä silmin suurin:) vaan nykyään ne ovat muodossa: tuulee, ulkona sataa, voi kuinka maatamme kiusataan, ajatusten töminässä. Siis missä runot?

7

172

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zenigma

      On niitä, ne ovat pääosin menneeltä ajalta.

      Itse olin niin ulapalla nykyrunoudesta, että menin jopa muutamiin tapahtumiin seuratakseni ja ymmärtääkseni mistä runoudessa nykyisin on kysymys. Lie reilu viitisenkymmentä vuotta siitä, kun Suuresta Ja Virallisesta Runoudesta Päättävät Tahot julistivat loppusoinnut vaienneeksi.

      Nykyisin palkitaan googlenkin käyttämisestä. Ja geometrisistä tai visuaalisista runoista, sellaisista joita sirotellaan paperille niin että ne muodostavat jonkin kuvion. Tai sitten laitetaan yhdelle sivulle jokin lause tai sen osa, ja seuraavalle sivulle, keskelle paperia, jokin häntä.

      Hävyttömästi mieleeni tuli taru keisarin vaatteista.

      Päädyin kuitenkin oivaltamaan ulkopuolisuuteni ja sivistymättömyyteni pysyvän luonteen. Tukeudun pääosin vanhaan runouteen, jopa tuhansia vuosia vanhaan, sillä en ymmärrä nykyrunoudesta juuri mitään.

      Ei se tarkoita että se olisi huonoa, se on vain erilaista ja vaatii lukijaltaan kaikenlaista, ainakin runsaammin kuin mitä monilla on luonnostaan. Varmasti löydät kirjastosta klassista runoutta, siihen tarvitaan toinen visiitti. -Mutta on paljon hyvää loppusoinnutonta runoutta, molempia tarvitaan.

      • Posetiivari

        Sivistynyt asenne tuo, ettei heti olla lyttäämässä sitä mistä itse ei pidä tai jota ei ymmärrä. Mutta jos pidät esimerkiksi itämaisesta vanhasta runoudesta, pitäisi loppusoinnuttoman, modernin runon olla helppoa? Sillä imagistit ja modernistit ottivat ihanteekseen itämaisen vanhan runouden. Konkreettisen, yksinkertaisen kuvan ja arkielämän ylevien tunteiden ja koristeellisen loppusoinnullisuuden sijasta. Siitä on tietysti vielä harppaus postmoderniin runoon.


    • scarabaeus

      Etsin kirjastosta taannoin kirjaa,
      josta olisin löytänyt sopivan runon,
      mutta kaikki runot olivat vain

      jotain

      tuulesta temmattua höpinää,
      tarkoitan
      että
      etsin sellaista missä on riimit kohdillaan
      tyyliin:

      runon luin perin juurin,
      katselinkin sitä silmin suurin
      :)

      vaan nykyään ne ovat muodossa:

      tuulee,
      ulkona sataa,
      voi kuinka maatamme kiusataan,
      ajatusten töminässä.

      Siis missä runot?

      - - -

      hihih !

      • scarabaeus

        siis ylläoleva on

        nessukka79

        kirjoittama, laitoin tuon hihih! ja sen eteen kolme viivaa, mutta ne viivat näköjään hävisivät, joten tähdennän, että tämä on sama teksti kuin aloittajan.

        hihih !


    • gijoöl

      Mitä jos lukisit kirjoja kirjallisuudesta? Riimirunot ovat pieni osa runoudesta ja nykyään niitä tehdään erittäin vähän. Luulisin, että enimmäkseen lauluiksi, muu runous on jättänyt riimit jälkeensä jo aikapäiviä sitten. ;)

    • nessukka79

      Kaipasin tosiaan oikeanlaista runoa, korttiin tai lahjaan ystävälle, kirjoitinkin sitten niitä aika monta (72kpl) itse, kun ei sopivaa löytynyt, eilen tuli eka hylky gummerukselta, lähetin ne joskus 1kk sitten, lähetin myös neljään muuhun, mut ei taida nykyään tollaset kelvata:(

    • massapostaaja

      Kirjaston tietopalvelun työläinen osaa varmasti auttaa löytämään mitallista ja loppusoinnutettua runoutta. (Kannattaa vaatia kunnon palvelua. Siitä siellä tykätään.) Tällä vuosituhannella perinteisellä tyylillä on kirjoittanut ainakin Jukka Itkonen. Anna-Mari Kaskisella on myös tätä tyyliä runoja. Mutta tosiaan kuten Zenigma tuossa yllä kertoo, niin vanhempi runous pitää sisällään paljonkin mitallista ja loppusoinnutettua runoa.

      Sanonpa nyt vielä sen verran, että en oikein saa itsekään paljoa irti nykypäivän runoudesta. Sitä lukevan pitäisi nähtävästi tuntea laajasti kirjallisuutta, jotta ymmärtäisi kaikki hienot viittaukset minne milloinkin. Tietysti monenlaista vapaamittaista runoakin löytyy ja jotkut on ihan mukavaakin luettavaa.

      Tosi kiva kuulla, että olet alkanut itse kirjoittaa runoja, joista tykkäät. Pitäisiköhän ruveta laajemminkin tarjoamaan kustantamoihin mitallista riimirunoa? Ehkä siellä sitten havahduttaisiin tajuamaan sellaisenkin lukemiston kysyntä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe