neuvoa ensimmäiselle kerralle

telttailemaan <3

miten kun ollaan lähdössä reissaamaan suomea ympäri,ja tarkoitus on leirintäalueilla olla yötä teltassa,niin miten onnistuu kannettavan tietokoneen lataaminen? ajateltiin ottaa mukaan että saa lapset katsoa elokuvia jos tulee pitkäksi aika. ja muutenki vanhempi poika saa pelattua, mutta mites tuon akun lataaminen,pitääkö mun ukon mukaan laittaa se aina kun se on vessaan menossa puolentunnin istunnoille että lataa sen siellä :D onko helpompaa konstia?

6

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Woi HyväTavaton

      Isot on lapsiperheen ongelmat, kyllä sääliksi käy. Oletteko ajatelleet että kaikkien noiden hirvittävien vaikeuksien voittamiseen ei tarvita kuin yksi reipas päätös; pysykäämme kotana koska läppäri ja pelit hallitsevat elämäämme.

    • kdgsgjjggjdsg

      Kyllä se täytyy sielä vessassa sitten latailla.
      Parempi vaihtoehto on ostaa konventteri vaikka hong kongista tai biltemasta. Hintaa on jotain 10-25e. Eli siis siinä on johto mikä tulee auton tupakansytyttimeen kiinni ja toisessa päässä on sellanen pieni kotelo minkä päässä on tavallinen pistorasia.
      On muutenkin kätevä kun lähtee autolla reissuun. Ei tarvitse olla kaikkia latureita tupakansytyttimiin vaan pystyy käyttämään pistorasiaa

    • sama suunta.

      tämä sivu oli ennen mukava apu,että löytyi ongelmiin toisten mielipidettä ja apua,mutta nykyään aivan sama missä aihealueella käyt niin löytyy näitä saamarin natisioita,eihän alottajan keskustelussa ollut mitään että se on koko ajan käytössä vaan jos tulee aika pitkäksi niin on lapsille jotain tekemistä, ja ne ketkä on lapissa ajellut niin tietää että välit on pitkiä varstenki lapsille,ei ne niistä maisemista välitä vielä eikä ne niistä taida vielä oikeen ymmärtääkään.

      meillä on tuo mikä tuossa ylempänä jo mainittiin ja on tosi kätevä ollut, muuhunki tarkoitukseen suosittelen sen hommaamaan.

      turvallista matkaa, ja oikeen hauskaa lapin reissua,meillä sama määränpää syksymmällä ja on muuten kanssa kannettava mukana!!!

      varokaa poroja,ne on välistä aivan höppäniä kun ei autoista välitä mitään.

    • hilik

      hyvä vastaus samalta suunnalta.ärsyttää nuo omanapa-tyypit...

      • OmaNapa

        Omanapa tyypit aloittavay lauseen isolla sekä jättävät pisteen jälkeen välilyönnin.
        Lisäksi omanapatyypit eivät kysele älyttömiä eivät ole niin helkatin avuttomia.
        Omanapatyypit heittävät kamppeet autoon ja lähtevät baanalle kyselemättä päivänselviä asioita.


      • prööt
        OmaNapa kirjoitti:

        Omanapa tyypit aloittavay lauseen isolla sekä jättävät pisteen jälkeen välilyönnin.
        Lisäksi omanapatyypit eivät kysele älyttömiä eivät ole niin helkatin avuttomia.
        Omanapatyypit heittävät kamppeet autoon ja lähtevät baanalle kyselemättä päivänselviä asioita.

        omanapa-tyyppi kuitenkin kehtaa vastata...heh...kylläkin asiattomasti. niin ja yyn vasemmalla puolella näppäimistössä on tee-kirjain ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      91
      2073
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1845
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      49
      1480
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1425
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      144
      1374
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1314
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1254
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1116
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1024
    10. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      101
      1003
    Aihe