50i records using the interlace scanning system, and 50p/25p records using the progressive scanning system. 50p records 50 frames per second, while 25p records 25 frames per second. If you set the frame rate to 25p, you can record movies which provide an atmosphere closer to that of film images. 50i is recommended for normal recording.
The interlace scanning system reads even-numbered and odd-numbered scanning lines alternately. Meanwhile, the progressive scanning system reads even-numbered and odd-numbered scanning lines simultaneously thus it has double information per unit timea* compared with the interlace scanning system. *in case of 50p
eli mulla on toi 50i FULLHD ja 25p 1440x720 (sony)
kannattaako aina kuvata tollla 50i:llä?
kumpi noista on parempi tietokoneen ruudulla katseltavaksi?
k
Ero näissä 50i and 50p/25p?
3
1533
Vastaukset 3
- mitasinasanoa
50i kirjaa käytetään lomitettua skannausta järjestelmään, ja 50p/25p kirjaa käyttämällä progressiivinen skannaus järjestelmään. 50p tallentaa 50 kuvaa sekunnissa, kun taas 25p tallentaa 25 kuvaa sekunnissa. Jos asetat kuvataajuuden ja 25p, voit tallentaa elokuvia, jotka tarjoavat ilmapiiri lähempänä elokuvan kuvia. 50i suositellaan normaalin tallennuksen.
Lomitettua skannaus järjestelmä lukee parilliset ja parittomat pyyhkäisyjuovaa vuorotellen. Samaan aikaan, progressiivinen skannaus järjestelmä lukee parilliset ja parittomat pyyhkäisyjuovaa samanaikaisesti, joten se on kaksinkertainen tietoa kohti Timea * verrattuna lomitettu skannaus järjestelmään. * jos 50p - nykiikö.
oisit sanonu suoraan kumpi on parempaa i vai p?? vaihtelee kameran malleissa!
Mitä tarkoitat paremmalla tässä yhteydessä? Molempia voit katsella monitorilta enkä usko sinun huomaavan eroa.
Videohan on aina niin huonoa erottelultaan, ettei siitä kannata tehdä stillejä vaan ne kannattaa laukoa erikseen. 12M still on pitkältä sivultaan noin 4000 pix kun paraskin fullHD on vain 1900 pix. Jos vielä omistat rungon jossa on pixeleitä runsaammin tappio tulee aina vaan suuremmaksi.
Minä en välitsisi kameraani tuolla perusteella vaan sen kyvystä tuottaa hyviä stiilejä tulisi pääargumentti. Kuvan dynamiikan kontrastin ja värien suhteen asettaisin etusijalle.
Tämä on vain yksi mielipide eikä absoluuttinen totuus joten voit tehdä valintasi ihan omien kriteeriesi mukaan, niin teen minäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.382909- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei198695- 80670
- 70639
- 50635
- 66624
- 35614
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43571