Xbox, PS2

Pitäis hankkia muksuille joku pelikonsoli jota tietty vois itsekin joskus pelailla. Niistä kun ei ole oikeastaan mitään kokemusta niin en tiedä kumman valitsisi. Mitä suosittelisitte ja miksi? Pelit näyttää maksavan ihan hunajata kumpaankin, ainakin uudet.

Aika vähän on tullut pc:lläkin pelattua, lähinnä jotain strategiapelejä tai simulaattoreita, joskus jotain räiskintää.
6847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ps2 on tietysti jo selkeästi vanhentunut vaikka sille pelejä paljon vielä tehdäänkin.
x-box on teknisesti parempi laite.
paljon riippuu siitä millaisia pelejä haluaa
pelata:x-boxille on parempia räiskintöjä ja
roolipelejä , ne mitkä minulle merkkaavat.
itselläni on ollut ps2 ja nykyään x-box enkä
takaisin vaihtaisi , vaikka saisin kiinan koko
vuotuisen riisiviinan tuotannon.
pelit kuten halo 2,doom 3,half-life 2,feble,
kotor 2 piakkoin puhukoot puolestaan.

Äänestä

Itsekin taipuisin XBOXin kannalle, koska siinä on enemmän tehoa pyörittämään näyttävämpiä pelejä.

Niin noista peleistä: monissa kaupoissa on nykyään paljon alepelejä, ja pelien postimyyntifirmoista saa paikasta riippuen paljon pelejä hintahaarukassa 20-40e.
Uunituoreitakin pelejä saa nykyään alehinnoilla. Esim. MBNetin hintaseurannalla löydät mistä jonkin pelin saa halvimmalla. Hintaerot ovat 100% luokkaa...

Äänestä
  • minusta kannattaa ostaa xbox koska sille löytyy halo ja kylla sille myös lastenpelejä löytyy ja muista että on vielä nintendo camegube jolle on paljon lastenpelejä.

    Äänestä

Suosittelisin Playstation 2:sta, koska siinä on laajin ja paras pelivalikoima ja jokainen löytää varmasti mieleisensä pelin. Tehoja on ehkä vähemmän kuin Xboxissa, mutta kun pelejä on niin paljon, se ratkaisee tässä tapauksessa enemmän ja kun sinulla on lapsiakin, niille kyllä löydätte runsaasti hyviä lasten pelejä. Ihan sama kuitenkin kumman ostat.

Äänestä

Xbox tulee todennäköisesti hankittua näillä tiedoilla koska konsolien hinnoissakaan ei ole hirmu suurta eroa. Pelien hinta tai määrä eivät sinällään ratkaise sillä niitä tuskin tulee kovin usein osteltua jos sama meno jatkuu kuin pc:n kanssa. En tiedä löytyykö Xboxiin Civilization-trilogian kaltaisia klassikoita tai ylipäätään tuollaisia "hidastempoisempia" strategia tms. pelejä mutta jos löytyy niin hyvää sellaista jaksan pelata kyllä pitkään ja hartaasti. Ja lapsille varmaan riittää alkuun ainakin tasohyppelypelit.

Äänestä

Xbox Siihen tulossa yks mailman parhaimpii pelei ennen jouulua! kyseinen peli on nimeltään Faple! lue siitä tietoa! mahtava peli!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vai jokin muu? kirjoitti:

Pitäis hankkia muksuille joku pelikonsoli jota tietty vois itsekin joskus pelailla. Niistä kun ei ole oikeastaan mitään kokemusta niin en tiedä kumman valitsisi. Mitä suosittelisitte ja miksi? Pelit näyttää maksavan ihan hunajata kumpaankin, ainakin uudet.

Aika vähän on tullut pc:lläkin pelattua, lähinnä jotain strategiapelejä tai simulaattoreita, joskus jotain räiskintää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu