Miksi uskovaiset eivät kykene?

ufoja ja jeesuksia

keskustelemaan itse aiheesta? Mikä siinä on niin pelottavaa? Suuttuuko Nooa ja tuhat norsua vai mikä mättää...? Pistääkö Mooses pannaan vai eikö Jeesus anna leipää niille ketkä havainnoi muuta maailmaa kuin omaamme?
Pistääkö Jumala jalkapuuhun abduktoidut?

Montako autenttista tieteellisesti todistettua Jeesus- havaintoa on viime vuosilta ja milloin nuo näkymättömät elämästämme ja kuolemastamme päättävät kaikki kauheudet ja epäinhimillisyydet hyväksyvät Jeesukset tulee takaisin ja ruoskii meitä lisää koska emme ole kärsineet tarpeeksi vaikka tyyppi itse antoi meille jo kerran kaiken anteeksi mutta silti on kampeamassa tuomitsemaan sekä raadot että elävät...`?

Aika erikoinen paradoksi. Eikö?

10

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohgouyfot

      Niin. Mielestäni ei ole mitenkään erikoista, jos kaksi eriuskoista ryhmittymää vastustavat toistensa uskomuksia.
      Vai onko autenttisia tieteellisesti todistettuja havaintoja vieraan sivilisaation aluksista sen enempää kuin Juusuksestakaan. Olen varma, että miljoonat ihmiset olisivat valmiita vannomaan oikeussalissa Jeesuksen puhuvan ja jopa ilmestyvän heille.

    • UFOJA ei ole

      EIköstä UFOHÖRHÖ ja JEESUSHÖRHÖ ole melkein sama asia??

    • avoin mieli

      Se on tässä mielestäni erikoista että nämä kaksi asiaa eivät liity toisiinsa oikeastaan mitenkään.
      Toinen on muinainen ihmisten rakentama uskonto oletettujen tapahtumien pohjalta ja toinen on havaintoihin ja kokemuksiin perustuvaa keskustelua maan ulkopuolisista mahdollisista vierailuista.

      Mielestäni nämä kaksi asiaa eivät sulje toisiaan pois. Kummatkin voivat olla olemassa tai toinen tai sitten ei kumpikaan.

      Miksi pitää härkkiä keskusteluja aiheesta josta itse ei ole kiinnostunut? En minäkään mene herjaamaan uskontopalstalle uskovaisia hörhöiksi. Kukin saa uskoa mihin haluaa ja minkä kokee itse hyväksi tai kiinnostavaksi.

      Olen valmis paukahtamaan niinsanottuun uskoon heti kun Jeesus tulee takaisin ja näyttää muutamat ihmeet todisteeksi. Matemaattisena ja tieteeseen perehtyneenä henkilönä vaadin niin paljon todisteita, valokuvia, silminnäkijä- ja asiantuntijalausuntoja uskottavilta tahoilta jotta vaakakuppini kääntyisi uskon puolelle 51%.
      Sitävastoin maan ulkopuolisesta älystä olen 98% varma jo nyt ja en tarvitse siihen enempää lisätodisteita ja tulen olemaan yksi vähiten hämmästyneistä ihmisistä jos virallinen vierailu / paljastus elinaikanani tapahtuisi.

      Uskonnoilla (vaikka se ei liene alkuperäinen tarkoitus) on ikävä sivuvaikutus sulkea silmät maailmalta ja uskovaiset ovat jonkinlaisessa psykoosissa tai hypnoosissa asiansa suhteen.
      Toki on poikkeuksiakin mutta minkään asian ääriajattelu ei ole ihmiselle tai ihmiskunnalle hyvästä.

      • ikäväkseni totean

        Minä taas uskovana olen 100% varma maan ulkopuolisesta älystä.

        Ehkä sinä tosiaankin saattaisit paukahtaa uskoon Jeesuksen tullessa takaisin voimassaan ja kirkkaudessaan. Mutta luultavasti sinä vielä silloinkin uskot näkeväsi vain UFOn. Koska et tunne häntä nyt, niin et sinä tunne häntä sittenkään. Sinulle hän tulee olemaan tunnistamaton lentävänä esine.


      • muna vai kana
        ikäväkseni totean kirjoitti:

        Minä taas uskovana olen 100% varma maan ulkopuolisesta älystä.

        Ehkä sinä tosiaankin saattaisit paukahtaa uskoon Jeesuksen tullessa takaisin voimassaan ja kirkkaudessaan. Mutta luultavasti sinä vielä silloinkin uskot näkeväsi vain UFOn. Koska et tunne häntä nyt, niin et sinä tunne häntä sittenkään. Sinulle hän tulee olemaan tunnistamaton lentävänä esine.

        En ajattelisi niin vaan olisin nöyrää poikaa korkeamman älyn edessä.

        Kaikelle jota pidämme tietämättömyytemme vuoksi yliluonnollisena on olemassa myös looginen ja luonnollinen selitys ja syntytarina.

        Näin uskoisin olevan myös mahdollisen Jumalan kohdalla. Ehkäpä jossakin ikuisuuksien universumeissa on muodostunut aikoinaan niin superälykäs laji jotka omaavat Jumalallisia piirteitä.

        Yliluonnollisia asioita ei ole olemassakaan. On vain tietämättömyyttä. Henkimaailmallekin tullaan aikanaan löytämään selitys.

        Kysymys on vähän sama kuin kumpi oli ensin kana vai muna. Mitä oli ennen universumia ja mitä oli ennen mahdollista Jumalaa? Todennäköinen vastaus on ikuisuudessa joskus väkisin tapahtuneet yhteensattumat ja evoluutio.


    • sfdaasdf

      "Sitävastoin maan ulkopuolisesta älystä olen 98% varma jo nyt ja en tarvitse siihen enempää lisätodisteita ja tulen olemaan yksi vähiten hämmästyneistä ihmisistä jos virallinen vierailu / paljastus elinaikanani tapahtuisi."

      Heh... vai et puuttuvaa kahta prosenttia jää kaipaamaan niinkuin muut.

    • Jonne_98

      Jeesus synty ku aljenit nussi sen mutsii ja sit se otti liikaa ES ja sil päris nii kovaa et se luuli olevansa joku vitun jumala!

    • Uus uskis

      Helvettiin joudutte kok sakki!

      • Sentään

        Siellä on paremmat RILLAUSMAHOLLISUUDET. HEHHEH


    • J K

      KYLLÄ VAAN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe