kyllä aseille

kylllä kyllä

kyllä aseille. niillä on jokin funktio, myös siviilikäytössä. On ollut koko ihmiskunnan olemassaolon ajan. aseen omistaminen ei ole "asehulluuden" synonyymi. Omistan kaksi, käytän harvoin, samoin on sähkökitarankin laita, sekä vinyylilevysoittimen.

se, omistanko aseita tai ei, ei vaikuta nuorten miesten psyykkisenhoidon tasoon suomessa, ei lisää tai vähennä koulu/kadulla ampumisia.

Aselain kiristäminen on poliitikoille se helpoin tapa näyttää kansalle, että homma on hallussa. se on se halvin tapa.Se tosin maksaa jatkossakin ihmishenkiä.

Jos olet asefobinen, ole. ei kiinnosta.

kiitos mielenkiinnosta.

3

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J. Juupa-juu-joki

      Kyllä aseille. Aseet ovat normaalia omaisuutta.

      Aseet ovat teknologiaa jota voi hyödyntää. Aseiden historia on arvokasta.

      Maanomistajilla on ollut perinteinen ikimuistoinen aseoikeus ilman mitään lupapapereita.

      Haulikot voitaisiin vapauttaa luvista ja nimetä maatilalla tarvittaviksi maataloustyökaluiksi, kuten eteläisessä Euroopassa on tehty.

      Aseet ovat tärkeitä. Nuorten mielenterveysongelmia tosin ei pysty hoitamaan aselailla. Eikä kyllä pysty hoitamaan yhteiskunnan muitakaan ongelmia, kuten työttömyyttä ja näköalattomuutta, sosiaalisia ongelmia ja väkivaltaisuutta. Niitä ongelmia pitäisi hoiitaa ihan muilla keinoilla.

    • Sana "ase"

      täytyisi ensin määritellä.
      Ilmeisesti ensimmäinen "kättä pidempi" tai "ase" oli tukeva puukeppi tai sääriluu luolamiehen kädessä. Ehkä jopa kivi.
      Näillä saalistettiin eläimiä ja pouolustauduttiin petoja vastaan.
      Tarvittaessa myös toisia luolamiehiä vastaan.

      Teknologian kehittyessä osattiin sitoa kivi puukeppiin, jolloin nuijasta tuli tehokkaampi, teräväreunaista liuskekiveä opittiin käyttämään viiltämiseen jne.

      Pikku hiljaa syntyivät keihäs, jolloin ulottuvaisuus parani sekä jousi, jolla nuoli saatiin liikkeelle.

      Metallurgian kehittyessä opittiin takomaan miekkoja ja puukkoja. Näilläkin ratkottiin kansojen välisiä erimielisyyksiä pitkä tovi.

      Lopulta kiinalaiset keksivät ruudin, joka mahdollisti uudenlaisen teknologian kehityksen.

      Mutta idea on siis tässä, että ne keihäät, miekat, jousipyssyt ja puukot kaikkine variaatioineen ovat olleet ja ovat edelleen aseita.

      Nykyään ilmeisesti oikeaksi aseeksi mielletään vain semmoinen tultasyöksevä keppi, joka sanoo "PAM", mutta edelleen eniten ihmishenkiä kehoista irroitellaan terä"aseilla".

      Juuri oli lehdessä uutinen kun huumehörhö tunkeutui neljään asuntoon puukon kanssa, ja sai ihmisiä sairaalakuntoon. Halusi kuulemma auton.

      Aseiden vika toki. Huumeilla ja viinallahan ei ole mitään osuutta asiaan, eikä ihmisten "vittu se mua kiinnosta" -kasvatusasenteella.

    • Sanon kyllä aseille

      Kyllä on aivan normaalia aseille, aseet ovat normaali osa elämää. Kaikki vahingonteko on tietysti vaaraksi, riippumatta millä välineellä sitä tehdään. Jos ihmisellä on tarkoitus tehdä vahinkoa niin vahinkoahan hän silloin tekee, vaikka kuorma-autolla tai ammoniumnitraatti-dieselöljy-seoksella. Urheiluammunnan tarkoitus ei kuitenkaan ole vahingon tekeminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      210
      5275
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      43
      4620
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      17
      3227
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      275
      3196
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      168
      3109
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      60
      2668
    7. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      63
      2017
    8. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1959
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1954
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1849
    Aihe