Kivespussin iho

numerot

Eli koiralla on kivespussin iho tulehtunut ja siihen on antibiootit haettu eläinlääkäriltä. Ongelma on vain ettei koira voi nukkua. Pallit taitavat olla niin arat, että jostain syystä koira hakeutuu koko ajan istuma- asentoon ja meinaa nukkua istualtaan. Ja se mitä se nukkuu maassa ollessaan on todellista "koiran unta". Olen yrittänyt olla yhteydessä eläinlääkäriin, mutta sinnehän ei pääse ihan heti. Eli onko kellään kokemusta miten voisin helpottaa pojan elämää.

3

5863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauniita unia

      Auts.
      Toivottavasti olet jo saanut asian selvitettyä eläinlääkäriltä.

      Kannattaa kysyä samalta lääkäriltä, joka määräsi antibiootit (voisokohan hän tässä tilanteessa määrätä vaikka kipulääkettä ilman käyntiä, jos kävit lääkärillä vain vähän aikaa sitten?).

      Sen enempää ei minulla kokemusta asiasta ole, mutta auttaisiko mahdollisimman pehmeä nukkumapaikka. Vaikka fleeceä tms alustaksi? Kyljellään nukkuminen saattaisi olla asentona sellainen, että kivekset eivät hierry, mutta mitenpäs kerrot koiralle, että yritä nukkua näin...

      Eipä voi muuta kuin toivoa, että lääkkeet auttavat nopeasti.

      Tsemppiä teille.

    • numerot

      Jep, piti käydä hakeen kipulääkkeet, vaati kyllä toisen käynnin ku lääkkeet määrännyt ell on nyt lomalla.. Niiden ja kaulurin avulla koira on saanut nukuttua. Todella inhottava vaiva ja paraneminen kestää tovin. Jätkä on saanu nukkua ihan missä haluaa, kunhan nukkuu :)

    • oiskohan avuksi

      On kaksi keinoa joita voisit kokeilla. Jos iho ei ole rikki niin laita perunajauhoa-auttaa monesti. Jos iho on kuiva tai punoittava niin Bemetson 0.1 prosentinen voide auttaa.
      Ihon suihkuttelu kädenlämpöisellä vedellä pienellä paineella lisää verenkiertoa ja nopeuttaa paranemista.Kuivaa pehmeällä pyyhkellä painelemalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7492
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      104
      5274
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3471
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      353
      1515
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      57
      1330
    Aihe