Mitä te käytätte collieillanne suojaamaan punkeilta(jos siis käytätte jotain)? Tuntuu että lähes jokainen vastaantuleva aine tai panta ois collieille myrkyksi.
Täälläpäin on aivan kamalasti punkkeja ja aina saa syynätä tosi tarkkaan että mihin nyt on punkki tarttunut niin olisi kivempi saada jotain suojaa niiltä kuin aina nyppiä pois peläten että ei saakkaan kokonaisena ja pää irtoaa(siis punkin pää.. ei collien).
Collie + punkkituotteet
14
1345
Vastaukset
- Collikka
Käytän Hussen myrkyttömiä punkkitippoja. Tutustu www.husse.fi
- valkosipulia...
Oletteko antaneet tuoretta valkosipulia tai valkosipulirouhetta? Miten vatsat ovat kestäneet? Viime kesänä annoin itse rouhetta, mutta en jaksa muistaa mitä mahalle kävi. Olisinko lopettanut ennenkuin menee sekaisin, kun herkkävatsainen on ja oli aiemmin huonossakin kunnossa maha. Punkkeja ei ollut, tosin ei täällä päin ihan mahdoton riesa punkit olekaan.
- WZ
http://www.bayvantic.fi/
Bayvantic on hyväksi ja turvalliseksi todettu :)- valkosipulia..
Kohta 5.9. Enpähän olisi niin varma collieitten tapauksessa toimivuudesta. Varsinkin jos on useampia ja pääsevät nuoleksimaan toisiaan. En ainakaan minä tätä kokeile, enkä muitakaan punkkimyrkkyjä.
http://img.orion.fi/liitteet/201697.pdf
Collieilleko tehty kestävyyskokeitakin? Voi v***u. - valkosipulia
valkosipulia.. kirjoitti:
Kohta 5.9. Enpähän olisi niin varma collieitten tapauksessa toimivuudesta. Varsinkin jos on useampia ja pääsevät nuoleksimaan toisiaan. En ainakaan minä tätä kokeile, enkä muitakaan punkkimyrkkyjä.
http://img.orion.fi/liitteet/201697.pdf
Collieilleko tehty kestävyyskokeitakin? Voi v***u.Kohta 4.5. Tässä valmisteessa sama vaikuttava aine,
http://www.orionvet.fi/files/animalhealth/Valmisteyhteenvetoja/Advocate_koirille_kissoille_ja_freteille_121110.pdf
Ja yhä paranee...... ???
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT WQ P-2011-007701 0 DOC XML V0//FI
- 14+9
Kannattaa geenitestauttaa koira mdr-1 niin saa jonkinlaisen käsityksen kuinka herkkä se oma koira on niille aineille ....itselläni on -/- koira ja pienikin määrä väärää lääkettä on kuolemaksi .
- kyllä kestää! :)
Kennelrehun valkosipulirouhetta läpivuoden 2tl/vk. Vatsa kestää kaiken ruuan koska on pennusta saakka annettu kaikkea säännöllisesti. Eli ei yhtäkään pelkkää nappula päivää, lihoja, kalaa, mahaa, kotiruokaa ja ruuan tähteitä. Ajanvietteenä rustoluut :)
- Alkup.aloittaja
Mulla on myös kissa joten toi Bayvantic on poissa laskuista ihan senkin takia. Mut just joku valkosipuli tai luontaistuote vois käydä.
- gytftytf
Me käytämme Spray Lotion Protection Neem öljyä.Oli kyllä kolmen desin pullossa hintaa:maksoi 26,50e.On luontaistuote,joten ei aiheuta oireita.Sitä käytetään myös torjumaan chileistä punkkeja ja kirvoja.Hyvin kyllä toimii.
- valkosipulia..
Ja jos taas mennään ehkäpä jo hiustenhalkomiseen, niin tuossa aineessa on myös Wintergreen-oljyä, joka on metyylisalisylaattia. Siihen altistumisesta voi seurata myös vaikutuksia keskushermostossa, viime kädessä šokki ja kuolema. Aine voi imeytyä elimistöön hengitysteitse, ihon läpi ja nieltynä. Aine on haitallista myös vesieliöille. Näin lukee allaolevassa linkissä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Metyylisalisylaatti
Neem-öljy on nettitietojen mukaan oivallinen aine, mutta sekaan on lisätty jotain muuta, joka taas ei ole. - happp
valkosipulia.. kirjoitti:
Ja jos taas mennään ehkäpä jo hiustenhalkomiseen, niin tuossa aineessa on myös Wintergreen-oljyä, joka on metyylisalisylaattia. Siihen altistumisesta voi seurata myös vaikutuksia keskushermostossa, viime kädessä šokki ja kuolema. Aine voi imeytyä elimistöön hengitysteitse, ihon läpi ja nieltynä. Aine on haitallista myös vesieliöille. Näin lukee allaolevassa linkissä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Metyylisalisylaatti
Neem-öljy on nettitietojen mukaan oivallinen aine, mutta sekaan on lisätty jotain muuta, joka taas ei ole.Tuotakin metyylisalisylaattia saa kuienkin olla melkoinen määrä jotta se aiheuttaisi yhtään mitään.
- kyolic
meillä käytetään luontaistuote kaupasta ostettua kyolic- valkosipuli kapseleita, ei oo menny mahasekasi, ja se pitäiski olla sellanen vattaystävällinen tuote. eikä ole jälkihajuja, että jos ette tykkää että vieressä haisee valkosipulilta haiseva collie :D:D mutta suosittelen tota kyolic:ia :)
- Nahkiainen
Olimme 10 päivää reissussa asuntovaunulla ja kokeilin Shoot magneettilevyjä. Ne voi laittaa roikkumaan kaulapantaan tai teipata pannan sisäpuolelle magneettiraita koiraa vasten. Meillä levyt olivat teipattuina ja matkan alussa löytyi vain yksi punkki
toisen koiramme korvan juuresta ja toisesta ei löytynyt yhtään. Viime kesänä käytin myrkkyjä ja punkkeja löytyi molemmista vaikka kuinka paljon. - tirkkuli
Srong Holdia käytän, meidän collieille ei oo mitään tuosta tullu. Vuosia jo käyttäny kesäsin parin kk:n ajan torjumaan punkkeja ja muitakin ulkoloisia kun kesällä liikutaan enemmän isommissa koiratapahtumissa. Kissoille laitan myös, ne vasta noissa punkkipöpeliköissä ryömii :P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude17914674Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t11810402Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1069269Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k278729Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy558497Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk496857Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1796445Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri305383Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1485312Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole412215