meitä ja varsinkin nuoria yritetään ruotsittaa. Nyt juuri taas Yle yhdessä ruotsinkielinen Antiikki makasiini ja viime kuukausina on alettu mainostaa Fst:n ohjelmia.
Ei ole ainoatakaan täysin suomenkielistä tv kanavaa. Ruotsinkielinen kyllä on johon menee 15/16% Ylen budjetista
Huomaatteko miten salavihkaa
15
86
Vastaukset
- Huomattu on,
tai siis ainakin minä olen surukseni ja alakulokseni huomannut, ja pitänyt TV:n suljettuna, koska kestokykyni raja on ylitetty.
Inhottava kieli, ruma, eikä sitä tarvitse missään. - Tase pappa
Eipäs nyt vaivuta epätoivoon.
Me olemme suomalaisia. Vaikka kuinka yrittäisivät, ei meikäläiset koskaan alistu moiseen.
Koulumaailmasta kuuluu aina, minkä kielen oppiminen on suomalaisille nuorille myrkyn juontia. No Ruotsin kielihän se on sitä.
Siispä yhtenäinen, koulutettu rintama, on muodostunut luontevasti, puolustamaan kieltämme ja kulttuuriamme ruotsalaistamista vastaan.
Siitä rintamasta ei juurikaan, todistusten numeroiden perusteella arvioiden, livetä.
Rintamakarkureita on aina ollut jokunen ja aina tulee olemaan.
Eipä huolta huomisesta.
Johtuukohan se kenties siitä ruotsalaisten meikäläisiin kohdistuneesta sivistys-yrityksistä ja saattamalla pakolla ja miekalla, meidät Kristuksen Kirkon jäseneksi ja maksajaksi.
Oli miten oli, mutta samanlaista rintamaa saatetaan tarvita, joskus, jonkun muun kielen ja uskonnon pakkosyötön torjuntaan.
Löytyyköhän moiseen enää niin kovaa yhteisrintamaa?
Näkee, ken elää.- Naapurisopu
Et kai ole tosissasi? Noissa konspiraatioepäilyksissäsi.
Ei Suomea ja suomalaisia tarvitse pakkokäännyttää... se onnistuu suomalaisilta ihan vapaaehtoisesti.
Yhteiskunta jolla on luottamusta omiin voimiin ja terve itsetunto ei sorru ilman syytä solvaamaan naapuria.
Mistä on peräisin tuo minulle ennen tuntematon ruotsalaisviha? - PersFarkkuPojaT¤¤¤¤
vetämämättömälle,tupakoivalle,keskaria kittaavalle nuorelle kaikki oppiminen on "myrkynjuontia". Viikonloppukännit on ykkösasia.
- remmiä per...siille
Onko nyt sitten maahanmuutto järjestyksessä?
Mistä johtuu tämä persujen poukkoileva politiikka?
Silloin, kun maahan tuli 6000 muuttajaa, oli se on-
gelma. Viime vuonna tuli yli 29000 henkilöä.
Miksi ei yhtä asiaa voi hoitaa loppuun? Ja mikiä
on seuraava? Töihin olis saatava nämä läskipäät.
Päivät rikkovat paikkoja, ja illat netissä huumeissaan.- suomea olkaa hyvä
Ylen johdossa näyttää olevan ruotsalaismielisiä johtajia.
Katsokaa miten suomenruotsalaisille tarjotaan ohjelmia juonnettavaksi eri kanavilla. Nyt Marcus Bjurström alkaa syksyllä MTV3 uutisten lukijana vaikka ei ole journalistista kokemusta. Sitten meillä on Ruben Stiller, Hjallis Harkimo, Peter Newman ja monia muita, joten ruotsitusta riittää. - *
suomea olkaa hyvä kirjoitti:
Ylen johdossa näyttää olevan ruotsalaismielisiä johtajia.
Katsokaa miten suomenruotsalaisille tarjotaan ohjelmia juonnettavaksi eri kanavilla. Nyt Marcus Bjurström alkaa syksyllä MTV3 uutisten lukijana vaikka ei ole journalistista kokemusta. Sitten meillä on Ruben Stiller, Hjallis Harkimo, Peter Newman ja monia muita, joten ruotsitusta riittää.Peter Newman :)), kuin kaikki muutkin mainitsemasi osaavat moitteetonta suomen kieltä.
Se onnistuu, kun on oivat vanhemmat, jotka laventavat lapsensa oppimisastetta.
Kuulemani perusteella. - meeriamanda
suomea olkaa hyvä kirjoitti:
Ylen johdossa näyttää olevan ruotsalaismielisiä johtajia.
Katsokaa miten suomenruotsalaisille tarjotaan ohjelmia juonnettavaksi eri kanavilla. Nyt Marcus Bjurström alkaa syksyllä MTV3 uutisten lukijana vaikka ei ole journalistista kokemusta. Sitten meillä on Ruben Stiller, Hjallis Harkimo, Peter Newman ja monia muita, joten ruotsitusta riittää.Kuka on Peter Newman? peter Nyman´in tiedän... lukee 3 uutisia.
- Mitä pelkäät?
suomea olkaa hyvä kirjoitti:
Ylen johdossa näyttää olevan ruotsalaismielisiä johtajia.
Katsokaa miten suomenruotsalaisille tarjotaan ohjelmia juonnettavaksi eri kanavilla. Nyt Marcus Bjurström alkaa syksyllä MTV3 uutisten lukijana vaikka ei ole journalistista kokemusta. Sitten meillä on Ruben Stiller, Hjallis Harkimo, Peter Newman ja monia muita, joten ruotsitusta riittää.Mikä sinua kiinnostaa eniten?
Ohjelman juontajan nimi ja kieli, vai ohjelman laatu?
Juuri sinun tapauksessasi voisin melkein sanoa että olet ruotsituksen tarpeessa. Tulkitse tämä sitten miten haluat.
- meeriamanda
Enpä ole huomannutkaan... tosin harvoin, jos ollenkaan katson Ylen ohjelmia.
Ei tuota ongelmia ruotsinkieliset , suomihan on kaksikielinen ...pärjään molemmilla. - myy-televisiosi
myin telkkarin joten en stressaa näistä asioista
- Tyhmät äänessä
Joo tyhmien yksikielisten liike yrittää suomettaa niin että kaikista suomalaisista tulisi yksikielisiä suomenkielisiä jotka eivät opi puhumaan eivätkä ääntämään vieraita kieliä.
Sillee niin ku suomalainen komissaari, thö finnis piiple kan weri goot englis ant we neet not sveetish. - Tyhmien vallankumous
Aika selvä nakki. Jos suomalainen osaa suomea ja ruotsia hän on viisaampi kuin suomalainen joka osaa vain suomea.
Jos osaa kieliä, oppii helposti lisää muita kieliä. Jos osaa vain suomea on vaikeampi oppia muita kieliä.
Se on hirveää kun tyhmät alkaa vaatimaan viisaampiaan olemaan yhtä tyhmiä kuin he itse. - Ruotsinkieli hiiteen
En minä haluaa maksaa Ruotsille veroja. Olen suomalainen ja Ylen tehtävä on pitää huolta suomen kielestä ja suomenkielisestä ohjelmatoiminnasta. Nyt Ylelle maksamani pakkovero menee Ruotsin telkkarillle koska Yle ostaa sieltä ruotsinkielistä sontaa kaikki kanavat täyteen.
En aiemmin vihannut ruotsin kieltä, mutta nyt olen sitä mieltä että sen saisi hävittää ainakin täältä Suomesta. Ja kaikille Ylen hur*ripomoille kenkää, se on Suomen Yleisradio eikä hurr*rien hiekkalaatikko. FST tai kanava 5 vai mikä se nykyään on pitää lopettaa, ja ruotsinkieliselle roskalle täysstoppi Ylessä
Ei Ruotsissakaan näe koskaan suomenekielisiä TV-ohjelmia, mitä helevett*iä suomalaiset nuolee niiden bärssetttä.. - 435
Eikä enää salavihkaa ruotsiteta, vaan ihan täpöillä.
Ylen kanavilla ke 25.07.2012. TV1 19.00 Tukholman olympialaiset, ruotsalainen ohjelma ruotsiksi ruotsalaisille.
TV2 19.30 Eläinsairaala. Ruotsalainen ohjelma ruotsiksi ruotsalaisille.
Miksi nuo ohjelmat on ostettu Suomeen, miksi niitä esitetään suomenkielisillä kanavilla, miksei niitä esitetä FST:llä tai TV5 vai mikä pas**ka se nykyään onkaan?
Ylen suomenkielisillä kanavilla ei siis yhtään suomenkielistä ohjelmaa, pelkästään hurrrrisoopaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655