Minulla on ollut seksisuhde muutaman vuoden ajan erään miehen kanssa.
Alussa sovimme, että mitään rakastumisia ei saa tulla. Tapailimme säännöllisesti toisiamme ja vietimme myös muuta vapaa-aikaa yhdessä. Taistelin tunteita vastaan ja peittääkseni ne, oli minulla siinä sivussa myös muita seksikumppaneita. Ystäväni lakkasi pitämästä yhteyttä. Otin häneen yhteyttä ja tapasimme, emme kuitenkaan seksin merkeissä. Selvisi että hän on rakastunut johonkin toiseen. Itse olen tajunnut rakastaneeni häntä jo pitkään ja kerroin tämän hänelle myös. En tiedä teinkö tyhmästi. Onnistuuko jos jatkamme kavereina vai hajotanko itseni lopullisesti?
Sekaisin
5
209
Vastaukset
- NikkiN
Pakko sanoa, että niin vaikeaa kuin se onkin, tuossa tilanteessa olisi parempi jos ette olisi tekemisissä enää. Eihän se tarvitse olla lopullista. Jonain päivänä kun tarpeeksi aikaa on kulunut voitte varmasti taas tavata. Mutta jos tilanne on tällä hetkellä se, että sinä olet rakastunut ja hän ei vastaa tunteisiisi, pahentaa asiaa vain se että olette tekemisissä. Tunteitaan kun ei voi sammuttaa eikä kieltää. Jos jatkatte kavereina, tulet aina unelmoimaan siitä että hän "jonain päivänä tajuaakin että on rakastunut minuun". Olen ollut itse tässä tilanteessa :)
- timpe
Ole tyytyväinen, että hän kertoi miten asiat ovat. Olisi pelurimies voinut 'vetää kahta tikkua' samaan aikaan, ja lopulta särkeä sydämen kunnolla.
Säästi molempien aikaa tuolla, etenkin sinun. Ota tarjous vastaan, äläkä ota häneen yhteyttä enää. Saattaa noin pitkän 'seksi'suhteen jälkeen viedä hyvinkin pitkään ennenkuin tunteet ovat sammuneet, mutta aika hoitaa haavat.
Time to move on! - rivienvälistälukien.
"Ystäväni lakkasi pitämästä yhteyttä... Selvisi että hän on rakastunut johonkin toiseen."
Oliko hän kenties biseksuaali, joka löysi tyttöystävän ja haluaa asettua aloilleen ja perustaa perheen?
"Alussa sovimme, että mitään rakastumisia ei saa tulla."
Usein rakastuminen liitetään roikkumiseen, mikä ei sinänsä haittaa homosuhteissa, jos kummatkin ovat poissa kaapista. Mutta mikäli kaappi kuitenkin kolisee taustalla, rakastuminen ja siihen liittyvät jutskat, kuten mustasukkaisuus, pelottavat kovin biseksuaaleja.
"Itse olen tajunnut rakastaneeni häntä jo pitkään ja kerroin tämän hänelle myös."
Oletko sinä suhteen nuorempi osapuoli, joka ei ole tähän päivään mennessä kokemattomana rakastunut? Tämä oli siis ensimmäinen kerta, kun koit tällaisia tunteita? Vaikuttaa siltä, että näin olisi, jos usean vuoden tapaamisten jälkeen vasta "tajuat" rakastuneesi, eli tunnistit tunteet itsessäsi ensimmäistä kertaa.
"En tiedä teinkö tyhmästi."
Luultavasti. Jostain kumman syystä seksittelyt kelpaavat, mutta annas, kun kerrot toiselle miehelle rakastavasi tätä, niin hommat päättyvät siihen, että toinen juoksee tukka putkella ulos ovesta. Hempeilyt ja lempeilyt ovat homojen hommaa, tuntuu olevan yleinen näkemys.- sekaisin
Ei ole biseksuaali, eikä kaapissa.
Ehkä en paljastanut tunteitani aiemmin, koska pelkäsin menettäväni hänet. Uskon kyllä, että hänelläkin oli tunteita minua kohtaa.
En ole enää ihan nuori ja kokematon, mutta näköjään silti aika hölmö, kun tunteet lähtevät viemään.
Luulen ottavani etäisyyden ja antaa ajan tehdä tehtävänsä.
- NikkiN
sekaisin, Tunteet lähtevät AINA viemään :) Se kuuluu ihmisyyteen. Jos ei ne lähtisi, olisit kone. Joten siitä ei kannata tuntea syyllisyyttä.
Tsemppiä! Pääset kyllä hänestä yli, se vain vaatii aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117686
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1215327Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1213554Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293547Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352584Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3571544Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?971530Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?691381Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366