Oletko törmännyt huippu edullisiin ostospaikkoihin Virossa? Pitääkö paikkansa että Tallinnan ulkopuolella on halvemmat hinnat? (Hotelli huoneet ainakin). Lomamatkan kynnyksellä olisi kiva saada vähän ostospaikka vinkkejä. Ja autolla matkaavana olisi "hyvä syy" kierrellä pidemmälläkin edullisten hintojen perässä = )
Hinnat Tallinnan ulkopuolella
Autoilija
3910
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Muusta en paljon faktavertailua ole tehnyt, mutta kiikarit ostin Pärnusta.
Siellä on torin yhteydessä olevassa rakennuksessa tien puolella kiikari yms -kauppa. Ostin sellaiset ihan hyvät 12 x 70 (muistaakseni) kiikarit, maksoi siellä 900 Kr. Täysin samat kiikarit oli Tallinnassa Merekeskuksessa 1.250 kr.
Kyllä kannattaa. Palvelukin on parempaa, ja siten kannattaa kierrellä.
Pienoinen yllätys oli havaita, että monet asiat ovat Pärnun Citymarketissa edukkaampia kuin Tallinnassa (ero esimerkiksi valmisruuissa huomattava, useita kymmeniä prosentteja).
Maaseudulla ravintoloissa syöminen on huomattavasti edullisempaa (Pärnua ei lueta tässä tapauksessa maaseutuun, toisaalta ei siellä Tallinnaa kalliimpaakaan ole).
Edullisesti voi Tallinnassakin ostella ja syödä, Citymarketit ja Prismat eivät ole edullisimmasta päästä peruselintarvikkeissa. Säästu- ja T-Marketit kannattaa huomioida jos reissun varrelle sattuu.