Kööpenhamina - Billund välillä nähtävyyksiä?

Pasi37

Mitä paikkoja on Köpiksen ja Legolandin välillä missä kannattaisi poiketa?
Ollaan reissussa autolla lasten kanssa vanhin on kahdeksan vuotias.
Ylimääräistä aikaa olisi mennessä päivä ja poispäin tullessa myös yksi päivä.
Ehdotuksia?

12

4303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsuuhh

      Ei mitään, perille vain noi hin molempiin kohteisiin nopeasti.

    • tsööhh

      Vaikka mitä. Lainaa kirjastosta autoliiton julkaisema Ruotsin ja Tanskan matkaopas. Siinä on paljon hyviä ehdotuksia.

    • dsfsfa

      Ne sillathan ovat näkemisen arvoisia sinänsä.

      Itse harmittelin, ettemme pysähtyneet sen pienemmän eli jälkimmäisen sillan jälkeen ihastelemaan maisemia.

    • Lille Grynborg

      Jos yövytte matkalla, suosittelen aivan ihanaa maatilamajoitusta viljapeltojen keskellä Blommenlystissä Odensen lähellä. Paljon eläimiä, tilaa juosta, keittiö käytettävissä, loistava aamupala, tilavat huoneistot ja todella lapsiystävällinen vastaanotto.

      Middelfartin vanhassa kaupungissa on mukavaa pysähtyä, katsella ja käydä vaikka lounastamassa - siisti kiva kaupunki.

    • Hienot näköalat

      Monsin kalkkikivikalliot ovat hienon näköiset. Alueella pystyy kulkemaan reittejä pitkin. Pikkuisen joutuu koukkaamaan Köpiksestä ennen Iso-Beltin siltaa sivummalle, mutta näkemisen arvoiset ovat.

    • Lisää näkemistä

      Ja lisään vielä vähän:

      Lähellä Legolandiaa on Givskudin eläintarha. Kannattaa harkita siellä käyntiä. Ihan eri meininki kuin Korkeasaaressa. Lisäksi Legolandian lähellä on Lalandian sisävesipuisto.

      Matkan varrelle jää myös Odensen kaupunki, joka tunnetaan H.C. Andersenin kotikaupunkina. Sieltä löytyy hänen kotitalonsa nähtävyytenä. (Itse hauta on Kööpenhaminassa.) Luulisi Odensesta muutakin näkemisen arvoista löytyvän.

      Koldingin kaupungista löytyy mm. hieno linna. Pikkuisen pitää koukata, jos siellä aikoo käydä. Tanskan valtion viralliset nettisivustot antavat paljon tietoa.

    • Legoland

      Hei, matkustamme Köpikseen ja Legolandiin 1.8.-12 lentäen. Onko vienkkejä miten kannattaa matkustaa väli Kööpenhamina-Billund, meitä on 5 hengen perhe joten edullisesti tietysti...vuokrata auto, bussilla vai junalla?
      tv. Marjo, [email protected]

    • Legoland

      Hei, kerrotko kokemuksesi reissusta. Missä pysähdyitte ja mitä suosittelet? Oliko autolla helppo ajella Köpis-Legoland väli?
      Marjo, [email protected]

    • Köpis-Legoland väli

      Kööpenhaminasta pääsee Billundiin aika kätevästi myös julkisilla. www.dsb.dk sivut ovat kätevät, sillä ne antavat meno-ohjeet yhdistellen busseja ja junamatkoja. VR:n sivuilta löytyy kohta ja puhelinnumero, josta voi tilata suoraan junamatkoja eurooppalaisiin juniin. Junaliput luvataan toimittaa valitsemallesi suomalaiselle rautatieasemalle. Eli. pystyt Suomesta käsin etsimään sopivat julkiset kulkuyhteydet, varaamaan paikat sekä hankkimaan jo liputkin valmiiksi.

      Käsittääkseni lapset (johonkin ikään asti) matkustavat ilmaiseksi junassa (ainoastaan paikasta pitää maksaa, jos sen haluaa varmistaa). Lisäksi vertailussa kannattaa ottaa huomioon, että autolla mentäessä joutuu maksamaan Store Beltin sillan ylityksestä yli 30 euroa suuntaansa. Loppu on sitten maku- ja aikataulukysymys kumpaan päätyy, menemään vuokra-autolla, vai julkisilla. Legolandiaan kyllä pääsee siis julkisillakin ihan näppärästi.

    • Legolady

      Paljonkohan maksaa köpiksestä junalla/bussilla?

    • Anonyymi

      Onko lähellä hyviä leirintäalueita?

    • Anonyymi

      Tanskassa ei ole muuta nähtävää kuin menetät rahasi tai terveytesi. Tanska on tänä päivänä rikkonainen maa joka elää itsepetoksesta. Huomaat sen jos käyt vaikka pääkaupungissa virkavalta on hälytystilassa koko ajan. Eivät ole kyenneet eliminoida maahanmuuttajien aiheuttamaa rikollisuutta. Olematon oikeusturva heikko kuluttajansuoja, Matuvetoiset hostellit ja hotellit ryöstävät ja pahoinpitelevät turisteja. Euroopan kaksi turvattominta lomakohdetta Ruotsi ja Tanska. Mitä päässäsi liikkuu jos haluat lomalle vaaraan missä kaikki saattaa päättyä hetkessä

      Kannattaa luke tuo artikkeli ennenkuin tilaa lippuja Tanskaan

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17450210/tanska-jarjesti-kansanaanestyksen-ja-jarjestaa-kaikista-tarkeista-asioista

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      297
      2671
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1893
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1672
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      137
      1447
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1140
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1114
    Aihe