Miksi kaupunki ei ole tasavertainen kaikille nuorille?!

nuorisovaltuutettu

Viime vuonna tehtiin uusi sääntö, jonka mukaan tästä vuodesta eteenpäin vain tietystä ikäluokasta alkaen saa hakea kesätöihin, ei tänäkään vuonna ole estänyt joidenkin kaupungin työntekijöiden lapsien pääsyä kaupungille töihin. Esim. Tänä vuonna 1996 syntyneiden ja nuorempien ei ole ollut mahdollista edes hakea töihin, mutta silti kaupungin työntekijöiden tämän ikäisiä ja nuorempia lapsia on saanut paikan. Hakemukset on laitettu ns ''pöydän alta''. kesätyöpaikkojen jako ei vieläkään ole kohdillaan.

7

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anna-K.

      Kerro tarkemmin, missä kaupungin osastolla tai toimipaikassa on tehty noin?

      • tuttua touhua....

        Kun laitetaan työpaikan vaatimukseksi hyvä ruotsinkielen taito, jää kielirasismin takia haua ulkopuolelle monia nuoria...


    • Kymysys...

      Mitä taarkoittaa "haua" ?

      • TOSIrealisti Kokkola

        Kirjoitin jo vuosia sitten, että kaikki hakemukset laatikkoon, josta arvotaan se määrä hakemuksia kuin on tarjota työpaikkoja. Lupasin ja lupaan tulla viralliseksi valvojaksi. Ruotsin kielellä ei ole Suomessa myöskään kesätyöpaikkoja jaettaessa mitään merkitystä, sillä Suomessa JOKAINEN Suomen kansalainen osaa suomen kielen!!!

        Jk Joka hallitsee ruotsin kielen ja haluaa puhua SITÄ kesätyöpaikassaan, niin hakeutukoon Ruotsiin töihin...


    • nuorisovaltuutettu

      En tiedä kuinka monesta yksiköstä heitä on, mutta ainakin kaupungintalolta. Useat näistä nuorista siivoavat kaupungin ojien ja teiden varsia.

      • TOSIrealisti Kokkola

        Sehän selviää kun kyselet jokaiselta kesätyöntekijältä että onko isäs tai äitis tai kumpikin kaupungilla töissä.


    • nuorisovaltuutettu

      Asia on selvitelty kaupungin työntekijöiden kanssa, ja mitään vääryyttä ei ole tapahtunut, joten perun kirjoitukseni! Anteeksipyyntöni!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe