Sopparissa lukee että vuokra 450€/kk ja sähköennakko 8.50€/kk.
En nyt täysin ymmärrä että mihin tuo 8.50 maksetaan?
Tarkoittaako tuo että vuokranantajalle pitää maksaa yhteensä 458.50€/kk??
Sähköennakko??
9
4731
Vastaukset
- hmmm..
Nähtävästi sähkösopimus on vuokran anatjan nimissä ja hän haluaa varmistaa että maksat niin pyytää arvioidun sähkökulutuksen ennakkoon.
- sabin
Tarkoittaako se että minun ei tarvitse tehdä omaa sähkösopimusta, vaan riittää että maksan vain tuon sähköennakon vuokranmaksun yhteydessä.
Lainaus sopparista:
"Sähköennakko 8.50€/kk ja kulutuksen mukainen tasauslasku. Sähköennakko maksetaan aina vuokranmaksun yhteydessä. Vuokralainen sitoutuu tekemään oman sähkösopimuksen." sabin kirjoitti:
Tarkoittaako se että minun ei tarvitse tehdä omaa sähkösopimusta, vaan riittää että maksan vain tuon sähköennakon vuokranmaksun yhteydessä.
Lainaus sopparista:
"Sähköennakko 8.50€/kk ja kulutuksen mukainen tasauslasku. Sähköennakko maksetaan aina vuokranmaksun yhteydessä. Vuokralainen sitoutuu tekemään oman sähkösopimuksen."""Sähköennakko 8.50€/kk ja kulutuksen mukainen tasauslasku. Sähköennakko maksetaan aina vuokranmaksun yhteydessä. Vuokralainen sitoutuu tekemään oman sähkösopimuksen."
Tuossahan selvästi lukee, että teet oman sähkösopimuksen.- aika outo
sabin kirjoitti:
Tarkoittaako se että minun ei tarvitse tehdä omaa sähkösopimusta, vaan riittää että maksan vain tuon sähköennakon vuokranmaksun yhteydessä.
Lainaus sopparista:
"Sähköennakko 8.50€/kk ja kulutuksen mukainen tasauslasku. Sähköennakko maksetaan aina vuokranmaksun yhteydessä. Vuokralainen sitoutuu tekemään oman sähkösopimuksen."No en ymmärrä... et kai vetänyt nimeä paperiin jota et ymmärrä?
Se olisi selkeää jos vuokranataja läpilaskuttaisi sähkön, mutta silloin sinun ei pitäisi tehdä omaa sopimusta.
Ilmeisesti maksat sähkön sähköyhtiölle ja vuokrantajalle "vuokraa" sähköliittymän käytöstä.
Kannattaa varmaan kysyä asiaa vuokranantajalta... - yksi arvaus
aika outo kirjoitti:
No en ymmärrä... et kai vetänyt nimeä paperiin jota et ymmärrä?
Se olisi selkeää jos vuokranataja läpilaskuttaisi sähkön, mutta silloin sinun ei pitäisi tehdä omaa sopimusta.
Ilmeisesti maksat sähkön sähköyhtiölle ja vuokrantajalle "vuokraa" sähköliittymän käytöstä.
Kannattaa varmaan kysyä asiaa vuokranantajalta...No sellainen tuli vielä mieleen että ehkä vuokranantajalle on joskus käynyt niin että hän on joutunut maksamaan vuokralaisen rästiin jättämiä sähkölaskuja joskus. Nyt hän perii sähköstä ennakkoa, jonka palauttaa sitten kun toteaa että vuokralainen on maksanut sähkölaskunsa.
Aika outo menettyly tämäkin olisi.
- sabin
No miten sitten selität sen että sähköennakko masketaan vuokranantajalle?
Sehän tarkoittaa sitä etä vuokranantajalla on jo sähkösopimus ko. kiinteistöön. Miksi tehdä toinen?En mitenkään, mutta itsehän olet sen vuokrasopimuksen allekirjoittanut tietoisena sen sisältämistä maksuista, joten ihan turhaan itket täällä (itse en sellaiseen sopimukseen jonka sisältöä en tiedä/ymmärrä laittaisi nimeäni).
- Anonyymi
Välittäjä_LKV kirjoitti:
En mitenkään, mutta itsehän olet sen vuokrasopimuksen allekirjoittanut tietoisena sen sisältämistä maksuista, joten ihan turhaan itket täällä (itse en sellaiseen sopimukseen jonka sisältöä en tiedä/ymmärrä laittaisi nimeäni).
Olipa tyhjentävä kommentti. Välittäjänä oisit varmaan osannu kertoo faktaa vittuilun sijaan.
- Anonyymi
Vuokranantaja ei voi väkipakolla tehdä vuokralaisen sähkösopimusta. Sähkön ennakkomaksuilla vuokranantaja ennakoi mahdollisen sähkösopimuksen laiminlyönnin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko Pajari gerontofiili?
Poliitikko Harry ”Hjallis” Harkimo, 70, kertoi itsenäisyyspäivänä seurustelevansa Jasmine Pajarin, 35, kanssa. Fuengiro757445Uskomatonta, Sanna Marinille ei haluttu antaa näkyvyyttä Linnan juhlissa
Kymmenen Uutiset juuri ennen Marinin saapumista ja Areenakin kyykkäsi. Kyllä SDP:läinen politiikan supertähti on paha on3924118Sofia & Stefan
Kas kummaa, yhtäaikaa Dubaissa? Pääsikö Sofia pitkästä aikaa Dubain kotiin? 😂 Instaan muistettu laittaa kuva "vesi ton1562127- 1381894
Kiitos että olet
Tiedän, että sinä olet ja ajattelet minua välillä. Se tuo minulle voimaa, et tiedäkään miten paljon. Vaikka meistä ei tu791849Hjalliksen uusi pano on 35 v nainen.
Hjallis itse on 70 vuotias vanha papparainen. Kyllä siinä on taas saanut hjallis lompakkoa pitää paksuna kun on naisen i1411597Muistan kuinka isovanhemmat kertoivat teinipoikia VIEDYN VÄKISIN kodeistaan SOTAAN
Suomen sotien aikaan erittäin nuoria teinipoikia vietiin väkisin kodeistaan ja lähetetiin sotimaan. Meinaatteko ettei t2941312Voi kun uskaltasin
Sulta suoraa kysyä onko kaikki hyvin? 🫤 Poistit kaikki kuvatkin ja muuta... Tietäsipä et pahan olon susta pois halata87986Nainen, mitä tahdot ja odotat tulevaisuudelta
Itse olen jo kaiken sanottavan sanonut ja haudannut ne unelmat. Ei ole oikeastaan juurikaan mitään enää mitä tavoittelis99899Mitähän tässä kävikään
Jotain kummaa on tapahtunut.. Miksen tunne kaipausta? Mihin katosi roihu sydämestä jonka vielä hetki sitten tunsin?111883