Onko kukaan jättänyt kutsumatta anoppia ja appea ristiäisiin? Mä en haluaisi pilata omia juhlia heidän läsnäololla. Ovat haukkuneet minua hyvin ilkeästi ja perättömästi. Eivätkä osallistu meidän arkeen mitenkään. Aina kun heillä käydään on nälvimistä ja ilkeää ilmapiiriä. Mutta toisaalta ovat miehen ainoat vanhemmat, että onko hänellä oikeus vaatia heidät juhlaan? Tämä vie halun järjestää ollenkaan juhlaa.
ei anoppia kastejuhlaan?
5
582
Vastaukset
- ...,,,,,,
Tokihan sinä yhdessä miehesi kanssa juhlan järjestät, eikö? Eihän päätökset voi olla yksinään sinun. Keskustelkaapa asiasta. Ja toisaalta, ei ole mikään pakko järjestää mitään erityistä kastejuhlaa. Jos haluatte lapsenne kirkon jäseneksi liittää, voitte kyllä hoitaa sen ihan oman perheen kesken (sinä, miehesi, lapsi).
Olet äiti. Nyt aikuinen vaihde päälle ja heti: kutsut heidät kastejuhlaan ja iloitset lapsesi kastamisesta täysin palkein. Olennaista on kaste, eivät vieraat. Anna miehesi hoitaa vanhempiensa viihdyttäminen juhlassa, jos et itse halua.
Jos ovat nälviväisiä ja tylsiä, oman elämänsä he sillä vain pilaavat. Pidä hienot juhlat ja iloitse itse. Pää pystyyn, nuori äiti ja kakkuja ostelemaan!! Siunausta vaavillesi!meillä eivät äitini ja isäni äiti ole lainkaan puheväleissä. Mummo oli kutsuttu sisareni ristiäisiin 11 vuotta sitten, ja hän tulikin tilaisuuteen. Mutta arvatkaapa vain tuliko hän kahville meille kotiin? Eipä tietenkään.Oli vähän höhlä olo ainakin minulla, ja eiköhän se isänikin vähän ihmetellyt. Olin tuolloin 12v.
On oma päätöksesi kutsutko vaiko et, mutta jos kutsut, ja he eivät vaivaudu paikalle, omapahan on mokansa ja saavat syyttää vain itseään jos lapsenlapsensa ristiäiset jättävät väliin.- lil4
Tuo on tietysti teidän oma päätös mutta kun kerran kysyit niin.. kyllä minusta on hyvien tapojen mukaista kutsua isovanhemmat ristiäisiin. Mikä siinä on niin vaikeaa olla yhden kastetilaisuuden ajan sovussa koolla suvun kanssa? Tuskin he päivää pilaavat.. Suuremman riidan saatte aikaan jos jätätte kutsumatta. Helpommalla pääsette kun laitatte kutsut menemään ja he voivat itse päättää tulevatko.
- poitsy
ei sisareni ole kyllä kutsunut isovanhempiaan ristijäisiin eikä ole siskon mieskään omia isovanhempia kutsunut. Syynä on heidän niin pieni asunto johon ei sovi montaa ihmistä kerrallaan. Ristijäisiin on tulossa vain 11 ihmistä papin lisäksi. Jos he suuttuvat siitä niin ei voi mitään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2772519Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001354- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831231Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971168- 441032
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71936Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22880- 33787